Milyen az élet egy egyetemen?
Lehet furcsa kérdés de nem igazán tudom elképzelni milyen lehet az élet egy egyetemen…
Jövöre felvételizek és az ismeröseim között nincs nagyon egyetemista.. én valószínüleg az ELTE vagy a Pázmány jogi karára fogok menni.
Tudom, hogy teljesen más mint a gimi de miben? Milyen egy óra? A tanárok?
Nincsenek osztályok, de van valamilyen csoport? Vagy bármilyen “közösség”? Lehet barátokat szerezni? Mennyire van idö magánéletre? Stb…
Szóval nagyon kíváncsi vagyok mindenre.. köszönöm a válaszokat.
Órákat általában neked kell összeválogatnod az opciók közül, ezek általában nem egymás utáni időpontban vannak mint gimiben. Oktatók nem fognak ismerni téged és nem igazán fogsz velük túl sok kapcsolatot építeni. Nem fognak cseszegetni, szimplán megvan az elvárás, ha tanulsz tanulsz ha nem akkor megbuksz és veheted fel újra a tárgyukat. Ennek megvan az előnye és hátránya is.
Számonkérések jóval ritkábbak(általában félévente 2x ZH vagy félév végi vizsga) viszont ezért az anyag jóval nagyobb amit egy egy számonkérésen tudni kell.
Többiekkel valszeg sokszor találkozni fogsz mert az óráitok egy nagyrészét együtt fogjátok tölteni. Szak méretétől azért az elég erősen függ hogy mennyire ismeritek egymást. Szakon bellül is kialakulnak baráti társaságok, de azon kívül is gyakori a dolog. Mivel nem vagytok összezárva ezért a barátságok amik kialakulnak sokkal szorosabbak.
Első félévben célszerű menni eseményekre ahol meg tudsz ismerni másokat (pl gólyatábor) mert ilyenkor alakulnak ki a baráti társaságok nagyja. Viszont tanulást ne hanyagold el, a szabadság nagyon jó érzés de egyben egy kétélű penge, könnyen el lehet bukni a tárgyakat
Egy óra általában előadás vagy gyakorlat. Az előadás elméleti, sokan vagytok, a tanár bemegy, legtöbb esetben ledarálja az anyagot, legjobb esetben van lehetőség kérdezni, majd félév végén levizsgázol belőle. Bejárni általában nem kötelező, de természetesen a tanár dönthet úgy, hogy igen, azt viszont közölni szokták. Gyakorlat pedig egyértelműen gyakorlatorientált, kevesebben vagytok, ahogy írták előttem ZH-k vannak, ami a dolgozat megfelelője, plusz lehet prezentáció, beadandó, házi, esszé, igazából bármit kérhetnek.
A tanárokkal nem vagy olyan közeli kapcsolatban, mint gimiben, hiszen nem évekig, hanem egy félévig tanítanak. Persze, lehet, hogy valakinél több órát is felveszel, de nekem több olyan is volt, akinél összesen egy órám volt. Ettől függetlenül az egyetemen sem rideg mindenki, nekem volt szerencsém igazán jófej oktatókhoz.
A csoport attól függ, hogy kivel veszed fel együtt az órákat. Nekem volt olyan évfolyamtársam, akit hatodik félévben láttam először, valakivel még az évek alatt többször is voltam egy órán. Nem lehetetlen barátkozni, mondom ezt úgy, hogy introvertált vagyok + COVID miatt három félévet otthon töltöttem. Nekem is és a más egyetemeken tanuló régi barátaimnak is lettek új barátai.
A magánidő pedig változó, sok dologtól függ. Mennyire húzós az a félév, éppen szorgalmi időszak van vagy vizsgaidőszak, mennyi a dolgod, stb. Ennek ellenére én azt mondom, hogy bár nehéz és meg kell tanulni egyensúlyozni a dolgokat, nem lehetetlen barátokkal találkozni és pihenni.
Alapvetően ez a szaktól, a képzési helyszíntől, a munkarendtől és magától az intézménytől függ.
A jog pl egy jóval magolósabb, szivatósabb terület, mint mondjuk a gazdasági képzések, ahol meg inkább összefüggéseket kell látni.
Ugyanakkor ugyanaz a szak két egyetemen teljesen más is lehet, máshogy oktatnak, más a tanárok hozzáállása stb.
Más az is, hogy nappalira vagy levelezőre jár az ember. Nappalin pl több a “dolgozat”, zh, beadandó, gyakoribb a számonkérés, levelezőn jóval ritkább, ugyanakkor nagyobb az anyagmennyiség.
A helyszín meg magától értetődő. Több lehetőség van a nagy egyetemi városokban, mint a kisebb városok egyetemein. Budapest, Pécs, Szeged, Debrecen, Miskolc, Győr amik nagyobbak, nagyobb diákélettel is.
Mérnöki képzésen H-P 8-tól 3ig/4ig óráim voltak, 1-2 lyukas volt csak. De úgy tudom nem minden szakon ilyen magas az óraszám. Ott az előadások 300 fősek voltak, a gyakorlatok 30, utsó évben a szakirányos órákon meg már csak 5en voltunk.
Most ELTE jogra járok (nem jogász), ez kicsit talán kisebb suli, de szerintem itt is hasonló, az elején nagy előadások, később kisebb létszú gyak.
Az órák igazából ugyanolyanok, talán gyakoribb hogy 90p et egyben tartanak, meg hát speciális anyag, nem olyan amit mkndenki tanul.
A felelősség abszolút a tied, senki nem pátyolgat, ha nem adsz be vmit időben az simán lehet bukta, észnél kell lenni.
Ha nem kell dolgoznod mellette, akkor van idő magánéletre, barátkozni meg simán lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!