Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pszichológia szak mennyire...

Pszichológia szak mennyire könnyű?

Figyelt kérdés
Melyik egyetem érdemes, milyen nehéz bekerülni?

2023. jan. 12. 17:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Bekerülni magas pontszámmal lehet. Könnyűnek nem mondanám. A bölcsész karokon mindenesetre az egyik legnehezebbnek tartott szak. Én is ezen a véleményen vagyok azok alapján, amit láttam. Bármelyik egyetemünkön megfelelő a képzés, nincs olyan, amelyik rossz lenne. Viták és rivalizálások vannak ebben a témában, de egyik egyetemen sem gáz a pszicho szak. A tanulnivaló elég sok. Mondhatni rengeteg.
2023. jan. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Közepesen nehéz. Nem olyan vért izzadós, mint egy orvosi, de azért rendesen kell rá tanulni, és sokat kell olvasni. Illetve annak ellenére, hogy bölcsész szak, sok statisztika és biosz van.

Innentől kezdve az, hogy “mennyire könnyű”, teljesen egyénfüggő (képességektől és motivációtól függ). Na meg attól függően, hogy mit szeretnél kezdeni a szakkal (mert rengeteg különböző irányban lehet továbbmenni), különböző hosszúságú lesz a képzés. (Az alapszak 3 év, de egy pszichoterapeuta mondjuk minimum 11 évig tanul. Pszichológia diplomát is csak 5 év után kapsz.)

2023. jan. 12. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Én nyáron fejeztem be a mestert, úgyhogy van egy kis tapasztalatom a szakkal kapcsolatban (bár az eddigi válaszolók is tök jókat írtak). Bekerülni nem egyszerű, jó jegyek és érettségi eredmények kellenek hozzá. Nekem kitűnő jegyekkel és ötös érettségikkel viszonylag könnyen ment, de el is várnak ennyit, mert csupa négyesekkel nagyon nem lesz minimum 430-450 pontod.

Könnyűnek biztosan nem nevezném a szakot, de tényleg nem egy orvosi. Tanulni azért kell rendesen, nem elég előadáson figyelni és jegyzetelni, hanem a kötelezőkben (vagy legalább az azokból íródott jegyzetekben) is el kell mélyülni, főleg ha nem a kettes a cél. De ez a legtöbb szakon így van. Kell beadandókat írni, néha prezentálni, ahogy máshol is. Vannak nehezebb és könnyebb tárgyak, bár sok dolog azért szubjektív. Nálunk a biosszal küzdöttek sokan az elején, köztük én is, de meg lehet tanulni azt is. A statisztikával nekem nem volt bajom. Elsősorban a stat. program használatára tanítottak, úgyhogy nem kellett hozzá matekzseninek lenni. Viszont nekem még a kognitív pszichológia ment nehezen, mert egyszerűen száraznak éreztem az anyagot. Mások viszont imádták, szóval tényleg minden szubjektív.

Az egyetemekkel kapcsolatban valóban van rivalizálás, ezen az oldalon is lepontoznak egyesek, ha le mered írni, hova jártál, még akkor is, ha semmi rosszat nem mondasz a többi egyetemről. Még jó, hogy elfogadó, segítő szakembernek tanulunk mind... :) Vannak erről statisztikák, rangsorok, amiket vagy fontosnak tartasz, vagy nem. Nézd meg, mik alapján készülnek ezek, aztán döntsd el, hogy fontosak-e számodra a figyelembe vett kritériumok. (Nekem azok voltak, másoknak viszont nem feltétlen.) Összességében bármelyik egyetemről kerülhet ki jó szakember, és sajnos kevésbé jó is.

A második már kicsit kitért rá, de ez egy marha hosszú képzés sokak számára. Van sok szakirány, és én sem vagyok minddel képben, de a legtöbben a tanácsadás/klinikum vonalat képzelik el maguknak, amikor erre a szakra jönnek. Ha ebbe az irányba mész, akkor ugye 5 év a minimum, mert a mestert muszáj elvégezni ahhoz, hogy pszichológus legyél (a BA-val csak viselkedéselemző leszel, amivel nem lehet igazából mit kezdeni). Viszont frissen végzett pszichológusként is kevés gyakorlati tapasztalatod van, ezért minimális önismerettel rendelkező személy nem fog egyből magánba menni, és nagyon nem is ajánlott. Szóval akkor dolgozni kell valahol, de ezen a ponton, ilyen irányban szinte semmi nem fog jól fizetni. Arra kell törekedni, hogy minél előbb minél több egyéb képzést, módszerspecifikus képzést, vagy ami még jobb, szakképzést tudj végezni, aztán akkor pár év múlva jöhet a magán. A szakképzések további 2-4 évesek, és nem olcsók. Mondjuk a módszerek sem, és azokat sem pár hónap elvégezni. Mentális betegségekkel például csak klinikai szakpszichológus foglalkozhat, szóval akkor az MA után el kell végezni a 4 éves klinikai szakképzést, ahova viszont tök nehéz bejutni. És pszichoterapeuta például csak mindezek után lehetsz. Más szakirányokkal tudtommal nem egészen ez a helyzet, de azokról én sem tudok sokat, és nem akarok hülyeséget mondani.

Én szerettem a szakot (főleg a mestert), és szeretem ezt csinálni, de nagyon nem való mindenkinek, azok közül sem, akiket felvesznek. Ráadásul van is túlképzés, meg nem is. Mi kb. 250-en kezdtünk annak idején az ELTE-n, tavaly viszont már közel 350 embert vettek fel. Oké, nem végzi el mindenki, a mesterig meg végképp nem megy el mindenki, de közel sincs ennyi munkahely. És ez még csak az ELTE, van még 5 másik egyetem (plusz a szombathelyi képzés). Igény rengeteg helyen lenne pszichológusra, kórházaktól kezdve a pedagógiai szakszolgálatokon át az iskolákig, de állás sajnos nincs ennyi. Nem akarlak lebeszélni, mert én is ezt csinálom, és szeretem, de célszerű nagyon jól meggondolni. Ha van még kérdésed, írj nyugodtan, akár privátban is! :)

2023. jan. 12. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!