Miért léteznek vizsgák?
Az egyetem nem általános iskola ahol heti szinten számonkérik a tananyagot. A vizsgáknak az a létjogosultsága, hogy lemérje egy nagyobb anyag elsajátítását és az abban rejlő feladatok logikai megoldását akár többféleképpen.
Ha az egyetemen minden héten számonkérnének akkor nem jutna idő a tanítására. Ha hetente minden tantárgyból zh lenne akkor az orvosi egyetem sem hatéves hanem nyolcéves lenne. Egy anatómia szigorlat legalább 4 féléves anyagból van. Nem szívesen feküdnék olyan orvos kése alá akit csak a heti számonkérésekkel "vizsgáztattak".
"7/8: nem vagyok versengő típus, ráadásul hogy tanulod meg az anyagot, ha a tanár nem adta le? Kérlek adj tippeket a tanuláshoz, mert úgy olvasom, neked jó agyad van hozzá, én meg mindent elfelejtek."
Neten vannak jegyzetek, akár a tanárnak is vannak jó jegyzetei, akkor is, ha nem, vagy rosszul adta le. Aztán vannak csoporttarsak meg felsőbbévesek, akiktől lehet tippeket kérni. Volt olyan tárgyam, amit könyvből tanultam meg (amit a tanár ajánlott). De ha már a vázlatot leadta a tanár (definíciók, tételek), akkor megy a többi (bizonyítások, példák, alkalmazások) kis idővel.
Én úgy tanulok, hogy leírom a vázat (definíciók, lemmák, axiómák, tételek stb), aztán igyekszem ugyanezt megtenni fejből. Aztán gondolkodom, hogy hogyan lehetne igazolni őket, meggondolom, hogy miért vannak így a dolgok, miért igazak az állítások, miért vezetjük be a definíciókat, mire használjuk a tételeket stb. Én is matek szakon vagyok, mint a 8-as, de akár töriszakon is lehet úgy tanulni, hogy leírod a vázlatot, elmondod magadnak magyarázva az alapján, aztán később visszatérsz a tételre és megpróbálod leírni újra fejből. Aztán ellenőrzöd és leírod mire nem emlékeztél. Nekem általában 1-2 ilyen leírás elég.
Tippek tanuláshoz:
Én sima átolvasással általában nem tanulok jól. Kézzel szoktam vázlatot írni, úgy megmarad többnyire. Ha nagy az anyag és sok időm van akkor akár kétszer is. Ha még több időm van, akkor megpróbálok emlékezetből is vázlatot írni (mint amikor vizsgán van időd kidolgozni a szóbeli tételt).
Amikor nagyon elveszítem a motivációt, akkor nézek a témával kapcsolatos oktatóvideókat.
Szakkifejezéseket szókártyával (egyik oldal a szó, másik oldal a definíció - húzok egyet, elolvasom a szót, megpróbálom felidézni a definíciót, ha tudom akkor bal oldalra rakom, ha nem akkor jobbra. Utána következő kör a jobb oldali kupacból, és elölről ugyanez. Ha mind elfogyott, akkor az egésszel újrakezdem, és kiderül hogy mennyit tudtam tényleg, és mi az ami csak a rövidtávú memóriámba maradt meg). Ez a kártyás dolog jó évszámokhoz és idegennyelvű szavak tanulásához is, ugyanaz a módszer, mint amit leírtam.
Volt olyan is, hogy KSH adatokat kellett bemagolni, akkor azokból egy egységnyi infót felirtam egy ragadós jegyzetlapra és körberagasztgattam olyan helyekre, amit sokat látok (tükörre, csap fölé, WC-vel szemben a falra. Ablakra, ágyam mellé, ajtóra, akasztóra, amin a kulcsom volt stb. Így folyamatosan szem előtt volt és rögzült.
Ha olyan jellegű az anyag, akkor lehet rajzolni (pl. ha konkrét dolog kell megtanulj, mint mondjuk a szem felépítése, akkor rajzolsz egy vázlatos szemet és leírod nyilakkal a részeit. Ezt addig ismétled amíg már rutin lesz. Ha valami elvontabb dolog, akkor rajzolhatsz piramist (az egymásra épülő fogalmak megjegyzéséhez) vagy mind-mapet (van egy gyűjtőfogalom és leírsz köré altémákat - Googleben rákeresel lesz ezer példa).
A jegyzetedet színkódolhatod, összetartozó dolgokat ugyanolyan kiemelővel emelj ki például.
Be kell osztani az időt jól, nekem a legjobban ez vált be: 50 perc tanulás, 10 perc szünet. Az 50 percben DND-re rakom a telót, a szünetben pedig nem is gondolok az anyagra.
Ha halogatós vagy: két dolgot tűzz ki egyszerre. Lehet pl 2 különböző tárgy, vagy egy tárgy + határidős munka, vagy egy tárgy + házimunka, akármi. Ha az egyiket megunod, nem csinálod, akkor csináld a másikat. Így halogatsz, de közben mégis haladsz.
Ezt a pechet..., 10 éve szenvedek, két egyetemet elvégzek.
És mire végzek, eltörlik a ponthatárt, a nyelvvizsgát, a pótvizsgakorlátot, meg a végén a vizsgát is. :))))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!