A gimis tanárok miért stresszelik a saját hülyeségük miatt a tanulókat az érettségivel?
Jelenleg passzív féléves egyetemista vagyok, tehát már végeztem a gimivel.
Gimi során brutális önbizalomhiány és mentális betegség nehezítette az életemet, a betegség ma is megvan, csak kisebb a mértéke. Kilencedikben magántanuló voltam, be se jártam és nem is tanultam, legalábbis ez volt legtöbbször. Akkor pótvizsgáztam jó sok tárgyból, a töri sajnos nem lett meg. Tanultam rá minimálisan, de nem lett meg a kettes. Szemben a töri érettségivel, ami 4 év anyagából volt, ott tanulás nélkül is sokkal jobb lett az eredmény, azaz tanultam rá, de az szart se ért. A tanár akkor is előhozta (mármint 9. bern pótvizsgakor) ezt a "4 év anyagából van az érettségi" szintű hülye szöveget és én el is hittem, hogy akkor az mennyire nehéz lesz. Hatalmas parában voltam előre. Hiába van 4 év anyagából az érettségi konkrétan sokkal könnyebb, mint egy szimpla témazáró, vagy pótvizsga gimiben. A töriben például könnyű források voltak, hiába 4 év anyaga, ha szövegértésből annyi pontot össze lehet hozni. (De ott az esszé is.) De hasonló a magyar érettségi is, ott se kell tudni semmitse. A kilencedikes töri tanár még el is hitte, hogy az érettségi az sokkal nehezebb lesz, mint amit ő összetákolt pótvizsgára, mert az 1 év anyag, az érettségi meg 4 év anyag. Hát nem így lett, én meg rettentően féltem előre is, már akkor.
A gimis szívásoknak a legkisebb része volt az érettségik megírása. De ha egy tanár ennyire jól tudja az érettségik elvárásait, akkor miért keltik a nagy pánikot előre, hogy amikor majd érettségizel, akkor 4 év anyagát kell tudnod, mikor az érettséginél egy nehezebb fajta elvárású tanár témazárója nehezebb?
Nagyon régen volt, de ha jól rémlik, a pótvizsga forrásai nehezebbek voltak, az érettségi forrásainál.
A témazárók esetén 50% alatt 1es. Érettséginél ez 20%. De ha te konstans csak 2%-ot hozol, nem jutsz el az érettségiig.
És az miér tparáztatás, hogy 4 év anyagából van az érettségi? Ez nem paráztatás, hanem tény. Az egyetlen mód, hogy könnyű legen az érettségi, ha tudod a 4 év anyagát. Hiszen nem tudhatod, mi lesz az érettségiben.
Ha meg tnaulsz valamire, az onnantól könnyű, hiszen olyat kérdeznek, amit tudsz. Tanulni nehéz, nem leírni azt, amit már tudsz.
Ráadásul bukdácsolgatni középiskolában sem poén, hisz elvesztesz egy egész évet, de érettségin pláne kaka, hisz ha nem megy, nem vag yköteles újrapróbálni. Szóval érdemes elsőre jól megcisnálni.
Szóval ha valamikor, akkor érdemes érettségire a legfelkészültebbnek lenni, mert sok múlik rajta. A gyerek meg mikor fog tanulni? Ha azt hallja, hogy máshogy nem fog menni. Nem az a cél, hogy valahogy átszerencsétlenkedje magát, hanem az, hog yjól sikerüljön.
"Ráadásul bukdácsolgatni középiskolában sem poén, hisz elvesztesz egy egész évet, de érettségin pláne kaka, hisz ha nem megy, nem vag yköteles újrapróbálni. Szóval érdemes elsőre jól megcisnálni."
Az én esetem speciális, kényszerbeteg voltam (igazából most is az vagyok) és nagyon nagy önbizalomhiányom volt, sokszor be se jártam a suliba. Ezt le akartam írni ide.
"És az miér tparáztatás, hogy 4 év anyagából van az érettségi? Ez nem paráztatás, hanem tény. Az egyetlen mód, hogy könnyű legen az érettségi, ha tudod a 4 év anyagát. Hiszen nem tudhatod, mi lesz az érettségiben."
Az a paráztatás, hogy tudnod kell 4 év anyagát, mert különben megbuksz. A törinél csomó forrás van, baromira nem kell ismerned az adott témát, szövegértés az egész, szinte teljes mértékben. Ezért nem kell tudni. Vagy ott a magyar érettségi. Szövegértés, szövegírás, elemzés. Ott se kell tudni 4 év anyagát.
Matekból se tudtam a 4 év anyagát, még se volt para az érettségi. Az érettségi első részéből a 30 pontból már meglett a ketteshez elég pont, és akkor a második részt el se kezdtem. Pedig nem tudtam a 4 év anyagát.
Nem az kamu, hogy 4 év anyagából van, az a kamu, hogy ha nem tudod/nem tanultál rá, akkor nem fog menni. Az a kamu.
Az középszintű érettségi úgy van megcsinálva (amit te is, és én is írtunk, nem az új típusú, ami majd most, vagy talán jövőre lesz), hogy azon át tud menni bárki, aki enyhén átlag alatti képességekkel rendelkezik, és megvan egy általános iskolai alaptudása. Erre már csak rájön a sok középiskolás tananyag, ami annak a valószínűségét, hogy átmész, sőt, jobb lesz, mint csak épp kettes.
És nyilván nem az a cél, hogy kettes legyél. Ha tovább akarsz menni, akkor neked is számít. De a tanárnak mindenképp mérőszám, hogy akit felkészített, az eredményes legyen.
Másrészt a tanév közbeni osztályozás torzít. Nekem magyar fakton, érettségi előtti utolsó novemberben azt mondta a tanárom, hogy tegyek le arról, hogy emeleten érettségizek magyarból, mert szerinte úgy megbuknék az írásbelin, hogy szóbelire se mehetek. Ehhez képest pont ugyanolyan 80 százalék feletti eredményt produkáltam, mint azok, akiket nagyon bíztatott, nagyon ígéretesnek tartott. Szimplán nekem olyan 1,5-2 egésszel rosszabb átlagom volt, mert az órai számonkérés nem ugyanolyan arányban kér számon bizonyos skilleket, tudást, mint az érettségi, pláne, hogy a legtöbb témazáró nem dupla súlyozású volt, hanem szimpla. Pl heti két versfelismerést írtunk, azon kívül a másfajta számonkérések sokkal ritkábbak voltak ehhez képest. Nekem meg nem nagyon ment a versfelismerés, jól le is húzta az átlagom. És akkor az iskolai jegyeimnek irodalomból minimum kétharmada az, hogy nem megy a versfelismerés, szóval egyes, meg kettes, nagyon nagyon ritkán hármas, többi meg négyes, ötös. Érettségin meg 150 pont a szóbeli és írásbeli együtt, a versfelismerés abból maximum 2-4 pont, igazából ha nulla darab verset ismersz fel helyesen, akkor se ástad meg magadnak a bukást, de még az ötöstől se csúsztál le emiatt( 60%-tól ötös az emelt)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!