A felsőoktatási törvény módosításával már az sem bukhat ki az egyetemről az ugyanabból a tárgyból teljesített hatodik sikertelen vizsgával, aki már jelenleg is folytatja tanulmányait?
Ismert, hogy 2023. január 1-től az alábbi változások léptek hatályba:
"Szinte lehetetlen lesz kibukni az egyetemekről
A felsőoktatási törvényt egy másik ponton is módosították: eddig azoknak a hallgatóknak a jogviszonyát egyoldalúan megszüntethették az egyetemek és főiskolák, akik hatszor megbuktak ugyanabból a tantárgyból. Ezt a passzust most törölték a jogszabályból, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag lehetetlen lesz kibukni a felsőoktatásból."
A kérdés az, hogy ez a módosítás csak felmenő rendszerben értelmezhető, azaz tanulmányaikat a jövőben megkezdő hallgatókra vonatkoztatva, vagy akár már azokra is, akik a most zajló vizsgaidőszakban produkálják hatodik sikertelen vizsgájukat ugyanabból a tárgyból. Mi van akkor, ha nem januárban bukik az illető hatodszorra, hanem már tavaly decemberben bukott?
#1. Tudnál-e erre egy forrást adni? Vagy a törvény szövegért értelmezve jutottál erre a következtetésre? Alapvetően én is azt gondoltam, hogy felmenő rendszerben szoktak ezek működni, de hallottam már visszamenőleges joggyakorlásról is olyan esetekben, amikor az alanyt az újabb szabályozás kedvezőbben érinti.
Aki még a törvényt bogarászná:
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 59. § (4) bekezdése volt az, ami az újévtől hatályát vesztette.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!