Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy működik az egyetem?

Hogy működik az egyetem?

Figyelt kérdés

A kérdést nagyon rosszul tettem fel, de végülis egybe foglalja mire vagyok kíváncsi. Hogy működnek a kreditek, mire lehet őket kapni és mennyit? Vannak kötelező órák és olyanok amiket te vehetsz fel magadnak? Te állítod össze az órarendet? A szorgalmi időszakban mi történik? És a vizsgaidőszakban?

Minden válasznak örülök. Tudom, elég tudatlannak tűnök, de a neten ezekről pontosan semmit nem találok, viszont nagyon érdekelne.



2022. júl. 9. 18:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Minden kurzus ér valamennyi kreditet (nàlunk kb. 1-4-ig volt), ha elvégzed a kurzust megkapod a kreditet. Vannak kötelező órák, kötelezően vàlasztható órák (pl. három kurzus közül kell választani egyet, de az mindegy melyik) és választható órák. Órarend: előadásoknál csak egy időpont volt, szemináriumnál 2, de ez is tanár és létszàmfüggő. Mesteren mivel 10-en majd ketten voltunk nem is volt választási lehetőség. Szorgalmi időszak: bejàrunk és órák vannak. Vizsgaidőszak: csak vizsgázni megyünk be.
2022. júl. 9. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Először is a Felvi.hu-n meg tudod nézni milyen egyetemek léteznek itthon, és milyen szakokat indítanak. Vannak szakleírások is, amiben benne van, milyen hosszú egy-egy képzés, és hány kreditből áll (jellemzően ahány félév, annyiszor 30 kredit).


Egyetemtől és szaktól függően vannak kisebb-nagyobb különbségek abban, hogy mennyi kötelező és mennyi kötelezően választható vagy szabadon választható óra van, hogy központilag beosztott órarend van vagy te veszel fel mindent magadnak, és hogy pontosan mettől meddig tart a szorgalmi időszak (amikor tanítás van, jellemzően 14 hétből áll) és a vizsgaidőszak (amikor vizsgák vannak, jellemzően 7 hét), hogy van-e őszi vagy tavaszi szünet... Minden ilyesmi infó az az adott egyetem honlapján található.

2022. júl. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Minden tárgy ér adott számú kreditet. Vannak Kötelező tárgyak (amiket mindenképp fel kell venned és megcsinálnod) Kötelezően választható tárgyak (amikből bizonyos mennyiségű kreditet meg kell csinálj) és Szabadon választható tárgyak (amik ha érdekelnek, vagy több kreditet akarsz csinálni, jobb átlagért (-->ösztöndíj) felvehetsz). Első kétféle közül több egymásra is épül, és adott félévre vannak ajánlva, mert ha az első félévben buksz valamit, amire továbbiak épülnek, lehet, hogy plusz fél évbe fog kerülni, hogy felvedd, ezt hívják csúszásnak. Fél-1 év csúszás a legtöbb embernél előfordul. Az órarendet te állítod össze, de ha adott elméletet vagy gyakorlatot csak adott időpontban tartanak, abba nincs beleszólásod; de sok olyan van, hogy pl van kedd délelőtt meg csütörtök délután is ugyanaz. Ha a tárgyfelvétel hetében gyors vagy, választhatsz, ha az egyik betelik, csak a másikra férsz majd be. Van minden félévben időbeosztás, megjelöli a szorgalmi időszak asszem 13 hetét és a vizsgaidőszak heteit. A szorgalmi időszakban órákra jársz, kiselőadásokat csinálsz és előadjátok, és tanulsz folyamatosan ideális esetben. A vizsgaidőszakban felveszed a vizsgákat ugyanúgy, ahogy a tárgyakat felvetted, elmész és írásban vagy szóban számot adsz a fél év alatt összeszedett tudásodról. Szokott lenni beugró is, ami 5 rövid tesztkérdés, ha azon elhasalsz, nem mehetsz be vizsgázni, ez mindenkinek időt spórol. Amúgy sokkkal több szabadidőd van egyetemen, mint középsuli alatt, hiszen nem kell napról napra tanulni meg házit írni, de ez a veszélye is, mikor valaki 2 nap alatt hiszi, hogy megtanulja a jegyzetet. Ja igen, legtöbb tárgyhoz van egyetem által kiadott jegyzet, de a legtöbb előadó olyat is kérdez, ami csak az előadásokon hangzik el. Egyes előadásokra kötelező bemenni, mert van jelenléti ív, de sok van, amire eldöntheted, hogy felkelsz és bemész-e, vagy sem. Aki oldalról oldalra adja le a saját jegyzetét, arra nyilván kevésbé fontos bemenni. De ezt akkor és ott érdemes eldönteni. Ha valami még eszedbe jut, hajrá :D
2022. júl. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
#3 Hogy érted azt, hogy nem kell napról napra tanulni, ezek szerint nincsenek röpdolgozatok és hasonlók, vagy ez tanárfüggő?
2022. júl. 9. 18:49
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Jó esetben kapsz egy mintatantervet, hogyaszongya első szemeszterben ezeket a tárgyakat kell felvenni, a másodikban meg azokat...

Minden tárgynak van egy kreditszáma, ez igazából csak az átlagszámításnál fontos, ha betartod a mintatantervet. A kreditekkel súlyozzák az átlagot.

Viszont a mintatantervben van olyan, hogy mondjuk négy tárgyból kell egyet kötelezően kiválasztanod, ezt nevezik választható tárgynak. Egy bizonyos kreditszámot el kell érni ahhoz, hogy megkapd a diplomádat, de ugye ha a mintatanterv alapján csinálod, akkor ezzel nem kell foglalkoznod.

A tárgyakat magadnak veszed fel, vagyis elméletileg te állítod össze az órarendedet, gyakorlatilag viszont előfordulhat, hogy nincs választási lehetőséged, és egy rendkívül szar féléved lesz időbeosztás szempontjából.

A vizsgaidőszakban vizsgázol. Nincsen oktatás, csak vizsgák, amikre te jelentkezel, de ez is olyan, mint az órarendösszeállítás,van, amikor nincs választási lehetőséged.

A szorgalmi időszakban meg elméletileg tanulsz. Vannak előadások, amikre általában nem kötelező bejárni, meg vannak másfajta órák (felénk szemináriumnak hívták őket, de más elnevezése is lehet), amiken kötelező részt venned. Néha vannak zh-k (mint egy kisvizsga), ezek vagy ezeknek az átlaga általában beugró a vizsgára, vagy épp ezek átlaga adja magát a félévi jegyedet, és akkor nem kell vizsgáznod... de ezt elmondják/leírják minden tágynál.

A problémáidat neked kell megoldanod, nincs osztályfőnök, aki veled foglalkozzon. Egyetemre felnőttek járnak, és felnőtt gondolkodást vár el tőlük a rendszer.

2022. júl. 9. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#4 a zh-kra (zárthelyi) kell tanulni, de nem napról napra. Egy zh megcsinálható előtte való rátanulással, a vizsgán az már nem lesz elég.

Amúgy egy zh 50-200 jegyzetoldal tud lenni, de ott nem tételek vannak, mint a vizsgán, hanem egységes papír alapú számonkérés, a jegyet meg majd látod a neptunban.

2022. júl. 9. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az első és legfontosabb tudnivaló: nincs olyan, hogy "az egyetem". Egy orvosi, egy műszaki vagy egy bölcsészképzés egészen más, nincsenek általános érvényű igazságok (oké, a kreditrendszer például általános, de ez inkább kivétel). Az előző válaszolók leírták, hogy az ő képzésükön mi a helyzet, de simán bele lehetne kötni egyes mondataikba, hogy "á, hé, hát ez nem így van!" - pusztán azért, mert egy másik képzésen például egyáltalán nincs olyan előadás, amin kötelező a jelenlét. És mindkét félnek igaza lenne a saját szempontjából.


Műszaki képzésen például a laborokon vagy esetenként a gyakorlatokon vannak "beugrók" vagy "kisZH-k", amik kb. megfelelnek a röpdolgozatnak, azzal a kivétellel, hogy előre tudod, számítanod kell rájuk.


Szóval ha pontosabb információra éhezel, akkor írd le, melyik szakra vagy szakokra vagy kíváncsi, úgy jóval relevánsabb válaszokat kapsz!

2022. júl. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyes vagyok. Nekünk év elején megmondták, hogy mikor lesz zh. Nincs az, hogy bármikor lehet felelés/dolgozat. Ilyenkpr szokott az lenni, hogy jaj ráérek még tanulni.
2022. júl. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha letöltöd a megcélzott egyetem tanulmányi- és vizsgaszabályzatát, abból elég korrekt válaszokat kaphatsz a legtöbb kérdésedre.
2022. júl. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
74%
Meg a részletes követelményrendszert tárgyanként az első előadásokon ismertetik, hány óra, hány szeminárum, hány zh és mikor, milyen a vizsga, satöbbi.
2022. júl. 9. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!