Pszichológusként így merre induljak?
Jelenleg pszichológia szakon tanulok, de nem pszichés betegekkel szeretnék dolgozni, tehát nem akarok klinikus lenni. Olyan problémákon akarok segíteni, amin mindannyian keresztül megyünk az életünk során, például életközépi válság, motiváció hiánya, szakítás/válás utáni elkeseredettség, céltalanság. Ami még fontos, hogy a transzperszonális irány érdekel, spirituális beállítottságú ember vagyok.
Esetleg valaki, aki jártas a témában, mester diploma megszerzése után szerintetek milyen további képzést kellene elvégeznem?
"Ami még fontos, hogy a transzperszonális irány érdekel, spirituális beállítottságú ember vagyok."
Az azért megvan, hogy a tanácsadó pszichológus meg az ezoterikus sarlatán között ég és föld a különbség?
Köszönöm a válaszokat!
4: látom képben vagy a témában
Bizony képben vagyok.
A ’Textbook of Transpersonal Psychiatry and Psychology’[1] (Scotton, Chinen, & John, 1996), a következő témákat határozza meg a transzperszonális pszichológia legfontosabb kutatási területeiként:
a spirituális hagyományok (mint például a hinduizmus, jóga, buddhizmus, vadzsrajána, zen, taoizmus, tantra, sámánizmus, kabbala, keresztény misztika stb…) hozzájárulása a pszichológiához és pszichiátriához;
őslakos amerikai gyógyítás;
öregedés és felnőtt spirituális fejlődés;
meditáció;
tudatállapotok;
transzperszonális megközelítés az oktatáshoz;
pszichedelikumok, etnofarmakológia, és pszichofarmakológia;
parapszichológia;
kultúrközi tanulmányok és antropológia;
vallásos és spirituális problémák diagnózisa;
offenzív spiritualizmus és spirituális védelem;
korábbi szektatagok kezelése;
transzperszonális pszichoterápia;
zeneterápia;
függőség és felépülés;
irányított imagináció és vizualizációs terápia;
légzésterápia;
halál és halálközeli élmények;
előző élet terápia;
ökológiai túlélés;
szociális változások;
testen kívüli élmények.
Az irányzat kritikája
Az irányzatot rengeteg kritika éri. Első számú kritika annak tudománytalanságát támadja – vagyis a konceptuális, bizonyítékra épülő tudományos kereteinek hiányát. Ennek egyik oka a definíciók hiánya, valamint a fogalmak operacionizálásának nehézségei, annak biológiai-fizikai alapjainak hiánya. Filozófiával és valláselmélettel foglalkozók a filozófiai irányzatokhoz és vallási alapokhoz való kötődését – és azok tartalmához való hűtlenségét kritizálják leginkább. A megítélést nem segíti a modern ezoterikus, spirituális és New Age irányzatokkal való kapcsolat sem.
Forrás: [link]
Le is írtad, hogy a transzperszonális irány érdekel. Vannak ilyen képzések, és irányok a pszichón belül, de azon kívül is. Nézd meg esetleg ezeket: TÉT akadémia, vagy innovatív terapeuta, vagy a mot.hu képzése. Az, hogy melyik szimpi, a gondolati világodtól függ.
De lehet valláspszichológiát is tanulni. Vagy esetleg egy coach-képzés, művészetterapeuta. Rengeteg lehetőség és út van. A klinikai pszichó csak egy szűk irány. Sokan inkább a normál helyzetekkel foglalkoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!