Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » 16 éves vagyok, most töltöm...

16 éves vagyok, most töltöm az első évemet a középiskolában. Mi a jó tanulási technika, módszer?

Figyelt kérdés
Matektanár szeretnék lenni, mivel nagyon érdekel a matek, de szüleim nem hisznek a gondolatomban, mivel anyu csak egy benzinkútnál dolgozik, és apumnak nincs rendes munkahelye. Mennyire folyásolja be a szülői öröklődés, hogy valaki tanár legyen? Nem akarom leszólni szüleimet, de édesapám, és édesanyám sem volt soha jó tanuló. Úgy vélik, hogy úgyse leszek matektanár, és nem jutok el odáig. Mit tegyek azért, hogy a középiskolás évek alatt ne tegyem "tönkre" az életemet azzal, hogy nem tanulok normális minőségben. Mit tegyek a sikeres érettségihez? Kérek mindenkit, hogy ne csak annyit írjon, hogy "TANULJÁL"!, hanem lehetne picit részletesebben, mindenre kíváncsi vagyok, jöhetnek saját történetek is. Mit ajánlotok? Ki, hogyan szokta megcsinálni a házi feladatát? Iskola után mindjárt, vagy a tanóra előtti este otthon? Mire ügyeljek az íróasztalnál? Ki preferálja az előredolgozást a tananyagban? Olvassak a tananyag után? Őszintén arra is gondoltam már, hogy előre készülök az érettségire, és készítek a nyári szünetben magamnak egy youtube csatornát, és alkotok magamnak rövid, tömör videókat a tankönyvben lévő tananyagról, és privát videóként feltöltöm, hogy a középiskolás évek alatt bármikor visszanézhessem őket, akár tanév közben. Végig lehet-e tanulni az iskolás éveket puskázás nélkül? Leplezetlenül állíthatom, hogy úgy tanultam történelmet, hogy létrehoztam magamnak redmenta feladatlapokat, állítottam össze magamnak kérdéseket, és azt megválaszoltam magamnak, de a tanulókártyákat is készítettem. Idegennyelvből nem találtam, szinte soha a helyemet, ki, mit javasol a nyelvtanuláshoz, bármilyen, alkalmazás, bármit elfogadok említésként! Hogyan tudok felkészülni a váratlan dolgozatokra? Elhatároztam magam, hogy a nyári szünetben mindennap meglátogatom a könyvtárat, hogy következő tanév elején felkészültebb legyek a társaimnál! Korai kelés, vagy késői fekvés a bevált módszer? Nálam mindig megtalálható a leckefüzet, (egy sima vonalas füzet), ami fontossá nőtte ki magát a rendszerezés terén, mivel nálam már tipikusan mondhatni, hogy naplóvá nőtte ki magát, mivel mindig visszakövethetem, hogy mit, mikor csináltam, fontos eszköz a határidők betartásához. Lehet, hogy egy kicsit hosszúra sikeredett, de remélem nem probléma! :)
2022. máj. 28. 22:40
 1/5 anonim ***** válasza:
23%

Te nem most léptél a középiskolába, ez 100%.

Ez valami szerepjátk. Kamu szöveg.

A szókincsed, mondatfűzésed, a stílusod alapján úgy 30-as lehetsz.

2022. máj. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ezt miből gondolod? Nem Spongyabobon nőttem fel, ahol ütik, verik egymást a figurák. Szabadidőmben könyvtárba járok, és olvasok.
2022. máj. 28. 22:46
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell ennyire túlvariálni, az egyetemre bejutás a legkönnyebb, nem kell ehhez napi 18 órákat tanulnod.

Kell egy emelt szintű érettségi (matekból lenne a legjobb), ezen kívül mire odajutsz, lehet, hogy kelleni fog egy nyelvvizsga is a jelentkezéshez.

Ami problémás lehet, hogy az egyszakos tanárképzést már régen eltörölték, kétszakos tanárképzés van jelenleg, ami azt jelenti, hogy a matek mellé választanod kell egy másik tárgyat is, amit tanítani szeretnél.


Az, hogy az ember szülei mik voltak, az embert magát nem predesztinálja semmire; lehet 8 általánost végzett szülők gyermeke is orvos vagy tanár, és lehet értelmiségi szülők gyermeke is kukás, minden csak a gyereken múlik.

2022. máj. 29. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem kicsit túlgörcsölöd a témát. Legalábbis a nyári tanulást mindenféleképpen túlzásnak érzem. Szerintem az előre tanulásnak sincs túl sok értelme, hiszen úgyse tudod olyan minőségben megtanulni mintha egy tanár struktúrálná neked, hogy mi fontos, mi nem.


Nekem középiskola alatt az a tanulási forma vált be, hogy mikor hazaértem olyan délután 4 óra körül, tanulás előtt mindig pihentem nagyjából két órát és utána neki ültem a másnapra való háziknak és tanulnivalóknak. Hétvégén pedig a következő héten esedékes nehezebb témazárókra kezdtem előre tanulni. Így végig lehetett csinálni a középiskolát puskázás nélkül.


Másodéves matektanárisként azt tudom mondani, hogy ami számomra nagy előnyt jelent a csoporttársaimhoz képest az, hogy én egy csomó matekversenyen megfordultam az évek alatt. Az a képesség, hogy nekem önállóan a megoldókulcsból kisilabizálva kellett feladatokat megértenem segít most abban, hogy egy kiadott jegyzetből vagy mintafeladatsorból felkészülve elfogadható jegyet tudjak szerezni. Emellett pedig a versenyeken a dolgozatokkal ellentétben a használható tudást kérik számon. Mert míg egy dolgozatban főleg arra kíváncsi a tanár, hogy tudod-e az adott témakörhöz tartozó elméletet és képleteket addig a legtöbb versenyen minden segédeszközt engednek használni. Tehát bármilyen füzetet, tankönyvet. Szóval nem arra kíváncsiak, hogy emlékszel-e a képletre a füzetben, hanem a képlet ismeretében meg tudod-e oldani a feladatot. Emiatt én az előre tanulás helyett inkább azt javasolnám, hogy ha van az iskoládban erre lehetőség akkor a versenyekre helyezd a hangsúlyt ha plusz tanulásról van szó, mert hosszútávon szerintem annak van több haszna.


Illetve a pihenésre és a barátokkal való időtöltésre is helyezz hangsúlyt,mert sajnos túl sok olyan negatív példa van a közvetlen közelemben, hogy valaki széthajtotta magát gimi alatt a folyamatos tanulással és a korai kiégés miatt ott kellett hagyja az egyetemet és úgy kell 20-22 évesen újra felfedeznie önmagát.

2022. máj. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Mennyire folyásolja be a szülői öröklődés, hogy valaki tanár legyen?"


Nem igazán értem a kérdést, de ha arra gondolsz, hogy mennyire befolyásolják a szülők, hogy mennyire visszük, hová kerülünk, akkor esetedben nem annyira. Akkor lehet baj, ha már a gondolata sem merül fel annak, hogy tanulj és kettesekkel viszed végig a sulit, mint én. Én még ott is hagytam, tehát be se fejeztem... De később nekem is igényem lett arra, hogy legyen valami végzettségem és elkezdtem újra tanulni.



"Őszintén arra is gondoltam már, hogy előre készülök az érettségire, és készítek a nyári szünetben magamnak egy youtube csatornát, és alkotok magamnak rövid, tömör videókat a tankönyvben lévő tananyagról, és privát videóként feltöltöm, hogy a középiskolás évek alatt bármikor visszanézhessem őket, akár tanév közben."


Én is próbálkoztam hasonlóval, de nem videó formájában, hanem saját "könyvet" kezdtem írni. Végül nem lett belőle semmi, mivel túl sok idő és energia ment el rá, tarthatatlan volt a dolog. A videó szerintem még rosszabb ötlet is, mivel kevésbé áttekinthető, nehezebben lehet belőle információkat kikeresni, ha arra szükséged van.


Én ósdi módon javaslom neked a mezei füzetet, és egy gyűrűs könyvet, amibe szépen sorba lefűzöd a füzeteidet. Én is ezt csinálom most és bánom, hogy középiskolában ez nekem eszembe se jutott, így sok füzetem elveszett, vagy odaadtam anyámnak tüzelősnek. (Hát igen, én nem is igazán törődtem ezzel az-az igazság.) De mostanra okos lettem, és vásároltam minden tárgynak külön egy gyűrűs könyvet, hozzá tasakokat és a betelt füzeteket lefűzöm bennük. Egy gyűrűs könyvbe 10 füzet is könnyen elfér. Minden füzet meg van számozva és ráadásul még külön tartalomjegyzéket is készítek egy külön lapra, amit a tasakba csúsztatok a füzet mellé. Így ha kinyitom a gyűrűs könyvet, hogy megkeressek valamit, akkor ki se kell vennem a füzetet a tasakból, hogy lássam, szerepel-e benne arról a témakörről valami, amivel kapcsolatosan keresek.


A modernebb módszert kár említem, mert a tanárok nem hiszem, hogy engedik a modern kütyük használatát az órákon... Így marad a régimódi módszer, ami szerintem nem olyan rossz. Ha nagyon akarod, akkor be tudod scannelni a füzetek tartalmát és máris megvan digitálisan is.



"Végig lehet-e tanulni az iskolás éveket puskázás nélkül?"

Végig lehet.


"Hogyan tudok felkészülni a váratlan dolgozatokra?"

Rendszeres, hétről-hétre készüléssel.


" Elhatároztam magam, hogy a nyári szünetben mindennap meglátogatom a könyvtárat, hogy következő tanév elején felkészültebb legyek a társaimnál! "

De csak szigorúan azokból a tárgyakból, amik valóban érdekelnek is! Abból se feltétlen a következő év anyagát nézegesd, hanem azt, ami érdekel. Kár hajtani, a középiskolában nem úgy ütemezik az anyagot, hogy rendesen oda kelljen tenned magad. Úgy is tudsz jó tanuló lenni, ha nem készülsz a nyár folyamán és a többiekkel közösen haladsz.



"Idegennyelvből nem találtam, szinte soha a helyemet, ki, mit javasol a nyelvtanuláshoz, bármilyen, alkalmazás, bármit elfogadok említésként!"

English for Everyone nyelvtankönyv sorozat nekem bejött. Ezen felül nyelvtanfolyam, vagy magántanár. Sokan kritizálják, de amikor nagyon gyatra voltam Angolból, a Duolingo tudott segíteni... (nagyon nagyon buta voltam az angolhoz. :D)



"Ki, hogyan szokta megcsinálni a házi feladatát? Iskola után mindjárt, vagy a tanóra előtti este otthon?"

Teljesen mindegy. Az a lényeg, hogy a határidőre legyen kész. Akár fel is darabolhatod kisebb részekre, ha olyan jellegű háziról van szó és teljesítheted több nap alatt. Egy biztos, ne egy nappal a beadandók előtt kezd el összekukázni a netről a ketteshez való anyagot.



"Mire ügyeljek az íróasztalnál?"

Na ez egy érdekes kérdés. Én ahhoz szoktam hozzá, hogy az asztal felett görnyedve írom a házit. Annyira hozzászoktam ehhez, hogy a történelmet és a többi tárgyat is az asztal fölött görnyedve tanultam (ez még általános sulis koromban volt. Középiskolában nem görnyedtem én egy dekát se. XD). Azóta rájöttem, ha csak olvasol, azt lehet kényelmesen, hátradőlve is úgy, hogy a kezedbe fogod a könyvet.

Valaki szereti, ha ott van mellette egy üveg víz. Ha megszomjazik, nem kell kimenni a szobából. Óránként érdemes inni valamennyit és tartani egy kis szünetet. [link] Alapból az oldal 25 percenként jelez szünetet, de ez tetszőlegesen állítható, ahogyan a szünetek hossza is.



"Mit ajánlotok?"

Tűzropogás, eső, más zajok hallgatása tanulás közben.

https://www.youtube.com/watch?v=kOnIAoqQkd4


Humán tárgyaknál mindig úgy olvass, hogy oldalanként kiemelsz, kiírsz néhány kulcsszót. Ezeknek a kulcsszavaknak a tartalom lényegére kell mindig rámutatniuk és fel kell tudnod idézni ezek alapján, mit olvastál. Amikor kipróbáltam, meglepődtem, hogy egy olvasás után, a megfelelő kulcsszavak kiragadásával mennyi mindent vissza bírok idézni. Írtad, hogy önmagad tesztelésével tanultál történelmet. Ez valóban hatékony, de a te módszered talán túl pepecselős, időigényes. A hatást azzal is elérheted, hogy kinyitod a könyvet a tartalomjegyzéknél és a főcímek, alcímek, kulcsszavak alapján próbálod felidézni az anyag egyes részeit.


A "logika nélküli" elsorolások megjegyzésére ajánlották nekem ezen az oldalon régebben, hogy a kezdőbetűkből alkossak mozaikszavakat és úgy könnyebben megmarad. Nekem bevált.


Ezen felül: Pomodoro technika, Memóriapalota



Egyelőre csak ennyi jutott eszembe...

2022. máj. 31. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!