Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan kell egyetemre tanulni?...

Hogyan kell egyetemre tanulni? A szóbelin csak egy tanár lesz ott? Kérdések lent?

Figyelt kérdés

Most fogok egyetemre menni és semmit nem tudok milyen az élet bent. Bármilyen mellék információért hálás lennék!


-Kell, hogy mindig laptop legyen nálam? Ha igen, akkor ez esetben ajánlanátok nekem? Van egy laptopom, egyelőre azt majd újra telepítjük, de ha lassú lesz akkor újat kell venni.


-Könyveket honnan lehet majd szerezni? A könyvtárból, vagy lehet majd venni valahonnan? Mennyire tanítanak könyvből?


-Mennyire kell szorgalmasnak lenni? Mennyire számít a jegy?

Személy szerint nem sokat tanultam, csak amikor kedvem volt, mivel órán sokat megjegyeztem. Így, amikor elolvastam az órai anyagot, akkor sokszor eszembe jutott, hogy mit mondott még mellé.


-A zh hogyan működik? A tanár ad egy feladatlapot és én kitöltöm? Mennyire részletesek a kérdések? Pl: Írj le mindent az első világháborúról! Akkor én leírom az előzményeket, az eseményeket, a kiváltó okokat, a következményeket, milyen hatással volt a világra, az emberi szervezetre, a jövőre. VAGY olyan kérdések vannak, ahol rövid válaszokat várnak?

Ez tárgy, tanár függő?


-Hogyan kell egyetemre tanulni? Mindenki azt mondja hogy nem úgy, mint középiskolában, de akkor mégis hogyan?


-A szóbeli olyan, mint a szóbeli érettségi? Én ugyebár nem érettségiztem szóban, tehát semmi tapasztalatom nincs.

Hány oktató van bent? Ő az a személy, akinek az előadásaira bejártam?


-Hogyan néz ki egy nap? A tiéd hogyan néz ki?

Mettől-meddig vannak előadások? Előadások után tanulsz, vagy készülsz a beadandókra?


-Te buktál első-második félévben? Mennyi idő volt míg belerázódtál az egyetemi életbe? Hogyan barátkoztál?



Kollégiumos leszek, szóval ha valaki tudna mesélni, akkor megköszönném.


Előre is köszönöm a válaszokat! Hihetetlenül izgulok. Nemsokára gólyatábor és amiatt is be vagyok parázva.


2021. aug. 22. 13:07
 1/4 A kérdező kommentje:

Kollégiumhoz: a Neptun kódomat elírtam utalásnál (szerencsétlen vagyok, tudom).

Mit tudok tenni? Határidőn túl be tudom majd fizetni vagy mi történik majd?

2021. aug. 22. 13:21
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

laptopról: nem kell hogy mindig legyen nálad. alapból a legtöbb egyetemen nem is kötelező. akkor legyen nálad, ha gyorsan és kényelmesen tudsz rajta jegyzetelni, de azzal sincs semmi baj ha inkább kézzel szeretsz. ha lesz matekos tárgyad akkor mindenképpen legyen nálad rendes füzet is.

legtöbbször elég ha word-excel-power point megy rajta szépen. ha kell más, akkor azt úgyis elmondják nektek.

könyvek: ez szak és egyetemfüggő, de általában nem hagytkoznak annyira a tankönyvekre mint középsuliban. Nekem az egész alapképzésem alatt kb 3x volt szükségem tankönyvre, amúgy minden fontos az előadáson elhangzott. ha mégis szükséged lesz rá, egyetemi könyvesbolt, egyetemi könyvtár vagy mersz.hu ahol meg tudod szerezni (merszen online vannak fent)

jegyek: szakfüggő. nyilván ne bukj meg. általában van tanulmányi ösztöndíj, azt nyilvánvalóan a jegyeid alapján ítélik meg, de a legtöbb egyetemen csak a tanulmányiból nem lehet megélni. Érdemes év közben folyamatosan készülni, tanulni de egyrészt sok helyen csak félév végén van vizsga, másrészt meg a legtöbbünknek nincs akkora önfegyelme hogy ténylegesen folyamatosan készüljünk akkor is ha nincsen számonkérés. Persze vannak olyan tantárgyak ahol folyamatosan van valamilyen számonkérés (zh, prezentáció, beadandó) ami miatt folyamatosan készülsz, de ez nem az alap amennyire észrevettem (legalábbis gazdasági képzésen amin én voltam)

zh: teljesen tanár/tantárgy függő. Matekos zh-knék nyilvánvalóan megadnak feladatot amit meg kell oldanod és szépen levezetned mint középsuliban, van ahol fogalmak definícióját kell leírnod, ahol megadnak egy témát és írnod kell róla 2 oldalas esszét, de olyan is ahol egy esettanulmányt kell megoldanod (leírva egy "történet" mondjuk hogy hogyan indult el egy vállalkozás és azzal kapcsolatban kell egyszerább elemzéseket leírnod, további terveket készíteni, megindokolni). Szóval bármilyen lehet.

szóbeli: van olyan egyetem ahol vannak szóbelik, van olyan ahol nincs. Az én szakomon egyáltalán nem volt ,így az első és egyetlen szóbelim ami volt egyetemen az az államvizsgám volt.

átlag nap: nagyon változó. volt hogy egy órám sem volt, és dolgozni mentem, volt hogy reggel 8tól este 6ig bent voltam, vagy csak délután mentem be és akkor este 8ig órám volt. De olyan is volt, hogy egész nap egyetlen órám volt ami 11 körül kezdődött. Teljesen összevissza, éppen hogy sikerül az órarended. Volt olyan hogy előtte/utána készültem akár rendes tanulással, akár egy beadandóhoz kutattam, akár csak összeültem csoporttársakkal hogy egy prezentáción dolgozzunk. De olyan is volt hogy lustálkodtam csak vagy azért mert semmi dolgom nem volt éppen (tipikus vihar előtti csend) vagy csak hulla voltam az előző napi bulitól. Olyan is volt hogy kihagytam az előadást mert a tanár csak a diáit olvasta fel, csak rohadt lassan, semmi plusz infót nem fűzött hozzá és még a hangja is olyan volt mintha esti mesét mondana, és helyette pihentem/tanultam/ettem/barátokkal találkoztam.

bukás: egy félévben 3x lehet megpróbálkozni egy vizsgával nálunk. első félévben az egyik tárgyból harmadszorra sikerült átmennem, szóval két vizsgát elbuktam de maga a tárgy meglett a félévben. (egyetemen amúgy is ha buksz valamiből akkor csak azt az egy tárgyak kell megismételned nem az összes tárgyat ami abban a félévben volt, szóval az sem olyan nagy tragédia ha valami nem sikerül elsőre). Ezen kívül volt amikor bevállaltam a "taktikai bukást". Nem kaptunk semmi infót arról hogy milyen a vizsga, hogyan készüljünk rá, szóval kb vakon elmentem az első vizsgaalkalomra, hogy lássam hogy milyen is a vizsga, kitaláljam hogyan lehet rá készülni. Biztos voltam benne hogy megbukok, de megérte nekem mert utána ötös lett.

mennyi idő volt mire belerázódtam: hát 1-2 hónap kellett nekem hogy minden gördülékenyen menjen és ne érezzem magam elveszettnek, aztán jött pár hónap nyugi, majd a vizsgaidőszakok megint őrületként éltem meg az új félévvel pedig új rutint is kellett kialakítani a megváltozott órarend és tárgyak miatt. Szóval inkább a folytonos újuláshoz kell hozzászokni :D

Barátkozás: gólyatábor, csoportos feladatok során, de ami a legfontosabb volt nekem a barátkozás szempontjából az a diákszervezetek.

kolis nem voltam arról nem tudok mesélni

2021. aug. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

-Kell, hogy mindig laptop legyen nálam? Ha igen, akkor ez esetben ajánlanátok nekem? Van egy laptopom, egyelőre azt majd újra telepítjük, de ha lassú lesz akkor újat kell venni.

*Soha nem kell. Jegyzetelni sokkal jobb kézzel papírra. Az elektronikus anyagot majd utólag hozzánézed. Vagy ha gyorsan megnéznél valamit, akkor telefon. Nem érdemes egy laptopot hurcibálni. Érték, kényelmetlen is...


-Könyveket honnan lehet majd szerezni? A könyvtárból, vagy lehet majd venni valahonnan? Mennyire tanítanak könyvből?

*tanár átküld szinte minden anyagot elektronikusan, nincs könyvezés lényegében. Ha mégis kell könyv, akkor meg perkáltok.


-Mennyire kell szorgalmasnak lenni? Mennyire számít a jegy?


Személy szerint nem sokat tanultam, csak amikor kedvem volt, mivel órán sokat megjegyeztem. Így, amikor elolvastam az órai anyagot, akkor sokszor eszembe jutott, hogy mit mondott még mellé.


-A zh hogyan működik? A tanár ad egy feladatlapot és én kitöltöm?

*ugyanolyan, mint egy bármilyen dolgozat volt a korábbi életedben. Laza tanároknál puskázni ugyanúgy lehet. Nem másabb. Viszont arra kell számítani, hogy az egyetemen nem.pedagógusok dolgoznak, így rengeteg szituációt rosszul kezelnek. Óvatosan, tisztelettel!! De mellérendelő viszonyban... segíteni van itt a tanár is. Már mint két felnőtt vagytok viszonyban.


Mennyire részletesek a kérdések? Pl: Írj le mindent az első világháborúról! Akkor én leírom az előzményeket, az eseményeket, a kiváltó okokat, a következményeket, milyen hatással volt a világra, az emberi szervezetre, a jövőre. VAGY olyan kérdések vannak, ahol rövid válaszokat várnak?

Ez tárgy, tanár függő?

*maximálisan tárgy és tanárfüggő. Van, aki a legóvodásabb tesztet íratja, van, aki meg két címszót megad aztán írd le a gondolataidat, van aki mindenre betűre pontos definíciót vár.


-Hogyan kell egyetemre tanulni? Mindenki azt mondja hogy nem úgy, mint középiskolában, de akkor mégis hogyan?

Nyilván nem úgy, mert félévenként kell egy érettségire valót visszaadni. *Szerencsés esetben imádod a szakmát, így a egyetem során csak kiegészíted azt a tudást, aminek korábban már magadtól utánanéztél, megtanultad. Így egy kiegészítés-rendszerezés az egyetem.

A legtöbb egyetemista nem ilyen... várják, hogy majd a fejükbe mennek a dolgok. És főleg az első félévek nehezek, mert akkor még több olyan alapozó tárgy van, ami nagyon távolról kapcsolódik csak a szakhoz. Kell motiváció rendesen, hogy ezek sikerüljenek. Be kell seggelni, be kell magolni, ha nem megy máshogy. Az igazi szakmai tárgyak a képzés második felében van mindenhol. Szóval fel kell kötni a gatyát, és érdemes előre megtanulni egy tárgyat. Így kétszeres feldolgozással kön.yebben megvan az áhított kettes, mint vizsgaidőszakban az utolsó január végi vizsgára gürizve.


-A szóbeli olyan, mint a szóbeli érettségi? Én ugyebár nem érettségiztem szóban, tehát semmi tapasztalatom nincs.

*A szóbeli olyan, mint az érettségi (hát igen..), tételhúzós. De nyilván tudninkell mindent, mert úgyis belekérdeznek minden másba.


Hány oktató van bent? Ő az a személy, akinek az előadásaira bejártam?

Szóbelin általában csak a tanárod +1-3 diáktársad. Különleges eset lehet, ha csoportban vizsgáztok, tehét 3-4 embert egyszerre kérdezget.


-Hogyan néz ki egy nap? A tiéd hogyan néz ki?

*Órarend szerint be kell járni. Az órarend pedig nagyon össze-visszás... magad állítod össze. Általában elég kötött az elején, akkor még jól meg lehet szervezni, de lesznek tárgyak, ahol akár 3 csoportba lesztek szedve, mindet más tanár ad, különböző időpontokban. Főleg a gyakorlatok.


-Mettől-meddig vannak előadások? Előadások után tanulsz, vagy készülsz a beadandókra?

*Egész szorgalmi időszakban vannak órarend szerint. Van ami csak 2 hetente. Előadáson a részvétel nem kötelező, de hülye aki nem megy be, mert egyszerűbb így tanulni, puskát készíteni, mint utólag vizsgaidőszakban. De persze van olyan tárgy, ami annyira felesleges, hogy mégis megéri kihagyni. Én sosem tanultam, mert szerettem kockulni, és nem voltam motivált arra, amire jártam.


-Te buktál első-második félévben? Mennyi idő volt míg belerázódtál az egyetemi életbe?

*másodikban már talán volt egy tárgyam.


-Hogyan barátkoztál?

*a csoportok (egy szak egy évfolyama) nagyon összetartóak,el kell menni a közösen szervezett dolgokra. Illetve egyetemen érdemes kihasználni a lehetőségeket. Sportokra is lehet menni, vannak foglalkozások, nyelvtanfolyamok. Kollégiumban pedig egy bennfentesebb csoport alakul ki. Kolisok mindent előbb tudnak.



Kollégiumos leszek, szóval ha valaki tudna mesélni, akkor megköszönném.

*szar, és még fizetned is kell érte. Otthon nekem egy nagy szobám volt, bármikor egyedül lehettem. Koleszban egy ugyanekkora szobában 3-an voltunk. Élhetetlen...

2021. aug. 22. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezek az én tapasztalataim (BME), összevetve az előzőekkel láthatod, hogy mennyire függ attól, hogy hol tanulsz.


Laptop:

Nálunk nem kell, de hasznos, mert több tárgyhoz is valami számítógépes programot kell használni. Pl. modellezés, vektorgrafika, programozás, stb... És persze az office programok, de én igazából sose gépelve jegyzeteltem, kézzel írva jobban jegyzem meg a dolgokat. Voltak gyakorlatok, ahol félév végére be kellett adni egy csoportos dokumentációt, aki hozott laptopot, az tudta folytatni a munkáját, aki papírra írta, annak meg otthon át kellett pötyögnie. Ugye egyetemen az van, hogy minden időt ki kell használni, mert annyi feladat gyűlik össze...

Aztán volt, hogy a programozás zh-ra még az előtte levő 20 percben tudtam gyakorolni, mert elvittem magammal a gépet. Tehát maximálisan a tárgyaidtól függ.


Könyvek:

Nem könyvből tanulunk, hanem előadáson és gyakorlaton mondja a magáét a tanár diavetítéssel (a könyvből kivett fontosabb dolgok), és otthon kell átolvasni a könyvet. Bizonyos könyveket nagyon ajánlott beszerezni, bizonyosakat nem, ezt elmondja minden tanár. Szakirodalomnak hívják. Nálunk a könyvtárból szinte minden kivehető, regisztrálj a könyvtárba az első napokban.

Ami nincs ott, és ajánlott irodalom, azt kénytelen az ember megvenni.


Szorgalom:

Szorgalmasnak kell lenni, de nem szabad belenyugodni abba, hogy minden órán ott vagy és lejegyzetelsz mindent, mert a zh általában nagyon nehéz így; de ha megszerzed az előző félévek/idei másik csoport zh-it, és azokon gyakorolsz (megismered a szívatós kérdések stílusát), akkor jól sikerülhetnek.

A jegyek átlaga alapján kerülsz be a koliba, kapsz pénzt, kapsz más ösztöndíjat, jelentkezhetsz népszerű szakirányra, mehetsz erasmusra, stb.


A zh tanárfüggő.


A tanulós kérdést igazából megválaszoltam. Nem szabad csak jegyzetelni, otthon is elő kell venni, és ha ajánlanak könyvet, azt nem véletlenül teszik. Az előző, vagy gyakorló zhk nélkül nagyon nehéz.


Szóban általában könnyebbeket kérdeznek, de gondolkozási idő nincsen.


Egy nap: Nekem nem volt szabad napom, volt, amikor 8-tól bent voltam este 8-ig, volt, amikor csak délelőtt volt órám. Mivel kevés az idő és sok a munka, órák és evés után készültem a házikra. Amikor mondják, hogy egy héten csak egyszer van ... óra, akkor az nagyon lazának tűnik, de a tömött órarend miatt pislogsz kettőt, és már itt is van a jövőhét, szóval intenzíven kell készülni.


Egyszer írtam egy 1-es vizsgát távoktatásban, de ki tudtam javítani a vizsgaidőszak végére, szóval nem buktam. Gyorsan belerázódtam, mert szorgalmas voltam, így mindent előre beszereztem, megkérdeztem, kihasználtam a kapóra jött dolgokat, stb.

Mindenkire mosolyogtam, mindenkivel kedves voltam, kölcsönadtam a dolgaim, ők is az övéket.


A koli nálunk nagyon menő dolog, mindenki be akar jutni, mert szép, tiszta, 5 percre van az épületektől, és ott vannak azok, akiket mindenki ismer, az öntevékeny köröket ott tartják, stb. Nálunk csak 2-en vannak egy szobában.

2021. aug. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!