Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen a középiskolai kollégiu...

Milyen a középiskolai kollégiumi élet? Hogy zajlik egy nap ott?

Figyelt kérdés
2021. aug. 2. 13:51
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Én katolikus koliban tengődtem évekig, hasonlóba mész? Mert a "világi" többmindenben más.
2021. aug. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
Minden koli oldalán fenn van a házirend... napirend.
2021. aug. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk reggel 6:25-kor keltettek a nevelők, pár perc múlva rá benyomták a rádiót is. 7:20-ig végezni kellett a reggelivel, valamint 8-ig el kellett hagyni a koli szintjét. Be is zárták a szintet, és valamikor dél felé nyitották csak ki.

Délután 4-től kötelező szilencium volt, az elsősöknek és 4,0 alattiaknak a suli szintjén kellett tanulniuk, nevelő felügyelete alatt. És ez tartott majdnem 6-ig, egy ~15 perces szünettel. 6-tól vacsi, utána újra szilencium, de itt már nem kellett lemenni.

Akik a koli szintjén maradtak, nem tévézhettek, zajonghattak és szobánként csak 2-en lehettek bent. A többieknek máshol kellett lenniük. Nevelők köröztek.

Első sziló alatt hetesek ültek kint a folyosón és füzetbe jegyezték, hogy ki mikor jött és indokot is kellett mellé írni.

Mindenkinek le kellett adnia az órarendjét, és előre szólni kellett, ha valami miatt késik/később jön. Volt, hogy ofő, szülő írt róla papírt. Első sziló alatt nem mehettünk el a koliból, a másodikról már igen, de előre szólni kellett (el kellett kéredzkedni..).

WiFi-nk és TV-nk este 9-ig volt, ekkor volt lámpaoltás is.


Volt egy közösségi szoba, játékokkal, nagy tévével, havonta összeültünk és a nevelők beszéltek erről-arról. Ki mit tud, meg egyéb versenyek is rendszeresen voltak.

Sosem unatkoztunk, dráma is akadt bőven és szó szerint sosem volt csend.

2021. aug. 2. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
82%
jézus, ez nem is kolesz volt, hanem börtön
2021. aug. 2. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem ez az első alkalom, hogy valakiből ezt a reakciót váltotta ki a volt kolim, de továbbra is egyetértek 😅
2021. aug. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is vallásos kollégiumban laktam ha ez számít. 2-7 fős szobák voltak de a 2fősből volt a legkevesebb és ott általàban 12esek voltak. Reggel 6:20tól szólt a rádió de a tanár is körbe járt ébresztgetni. 7:20ig reggeli. 8 körül körbe járták a szobákat hogy ágynemű rendbe van e rend van stb. És a szobára kaptunk jegyet a legtisztább szoba félévkor kapott fejenként egy tábla csokit. Ha suliból vissza értünk 16:15ig kint lehettünk a városba vagy azt csinálhattunk amit akartunk. 16:30-18:30ig szilencium vagyis a tanulóiba kb 10 gyerekkel együtt tanulnod kellett. Ez 9eseknek kötelező volt. Utána 4,5 átlag felett nem kellett járni erre. Ha 16:15 után menni akartál valahova kolin kívül a nevelődtől kimenőt kellett kérni. 18:30 csoport megbeszélés a nevelővel. 19óra vacsi. Utána szabad foglalkozás ,lehetett menni esti sportra. 22kor villanyoltás vagyis lekapcsolták az áramot a szobákban de wifi az továbbra is volt. Évente 2szer kolis kirándulas. Elsősöknek szokott "avatás lenni". Meg van sok szakkör pl dráma , fotós, biciklis stb. Na ez így is hosszú lett. 😂
2021. aug. 5. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
ezt nem értem amúgy hogy korán reggel reggeliztek és utána 2 óráig bírjátok ki? Vagy mikor volt az ebéd?
2021. aug. 5. 08:39
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Suliba szoktam magammal vinni szendvicset (amit reggel készítettem délelőttre), vagy a büfében/boltban vettem valamit. Máshogy nem igen bírtam volna ki majdnem fél 3-ig.

Az ebédlő nálunk déltől volt nyitva azt hiszem 15:15-ig, vagy valamikor akkortájt zárt. Nem volt ebédszünet, szóval lényegében akkor mentél, amikor akartál, de az óraközi szünetek sosem voltak elegendőek, szóval én pár kivétellel csakis órák után mentem. Akkor volt a legnagyobb tumultus, de legalább nem írták be a pár perces késést órákról..

2021. aug. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
87%

Nálunk csak a sulihoz tartozik a koli, így elég kicsi, lehet emiatt nem annyira szigorúak. Viszont ilyen volt egy átlagos napom:

6:45-kor ébresztenek, úgy, hogy bekapcsolják a rádiót. Majd elkezdi az éjszakás és egyben reggeles nevelő körüljárni a kolit, mindenkihez bekopog, jó reggelt kíván, megnézi, hogy felkeltünk-e. 7:50-ig kell kb elhagyni a kolit, 8-tól zár. Ha jófej épp a nevelő és ráér, akkor meg lehet kérni, hogy maradjon veled még bent egy fél órát, ha nincs első órád, de általában megszívtad és kiraknak. A koli délben nyit, így ha utolsó órád marad el, az oké.

Suli után 16:30-ig van szabad kimenő. Azaz nem kell szólni senkinek, ha elmegyek (azért a portán látnak, hogy elmégy, de nem tudom, hogy vezetik-e), nem kell rögtön suli után visszamennem se, a lényeg, hogy fél 5-re ott legyek. Ekkor kezdődik a kötelező szili, azaz tanulóidő. Nálunk ilyenkor is benéznek minden szobába és felírják, ha valaki nincs ott. Nem emlékszem most hirtelen, hogy heti 1 vagy 2 kimenőnk van, őszintén, max 2szer megyek el délután-estefele valahova. Ezek akkor használodnak el, ha 16:30 után akarsz menni valahová. Ilyenkor a szülő ír egy emailt, aztán kapsz egy kártyát és kifele menet leadod a portán így kiengednek. Mikor visszajöttél visszakapod a kártyát, leadod a nevelőknek, ekkor látják is, hogy ott vagy, megvagy. Azért 9utan már vissza kell érni, kivéve, ha színházba mégy például, amik megszokotta este vannak. Ha edzésre jársz heti 5-ször például, akkor elengednek.

A tanulóidő visszatérve, abból 3-szor van 45 perc. Az első kettő között van egy 15 perces szünet, a 2. után pedig 45 perced van vacsizni. Nem nagyon szoktak rajta hangoskodni, nálunk a szobádban tanulsz, ha rossz is az átlagod (ilyenkor az egyik nevelő, aki a csoportvezetőd lényegében szokott veled beszélni, hogy mi történt, hogy rontottal, kell-e segítség stb, de azért a szobádban tanulsz). Szoktunk egymáshoz néha átjárni, ha segítség kell, lehet egymásnál is tanulni, ha előtte szólsz valamelyik nevelőnek, hogy átmegy egy másik szobába (ellenkező neműébe nem mehetsz, de kiülhettek a közösen tanulni a közösségi térbe). Elvileg aludni nem lehet szili alatt, de volt már, hogy csináltuk, mivel csak az első szili kezdetekor jönnek, így igazából nem tűnik fel általában senkinek. Emelett többször is nyitottak be úgy, hogy ahelyett, hogy az asztalomnál ültem volna, az agyamon telefonoztam, nem szól miatta senki, a lényeg, hogy ne nagyon hangoskodj.

Van szakkör a koliban, illetve heti egyszer csoportos foglalkozás. Az utóbbit úgy kell elképzelni, mint egy osztályfőnöki órát picit, ami meg van tartva. Lent vagytok és beszélgettek/filmet néztek olyan témákról mint a csaladi szerep, internet veszélyei, stb. A szakkört és a csoportfoglalkozást is el lehet lógni egyszer-egyszer tanulásra hivatkozva.

Amint lementek a szilik mehet újra az egymáshoz mászkálás. 9-től pedig a zuhany (mármint bármikor zuhanyozhatsz, csak általában akkor szoktuk elkezdeni, mert 4en vagyunk 1 zuhanyra). 10-kor van takarodó, olyankor szintén benéznek, ilyenkor, ha nem a saját szobádban vagy akkor viszaküldeneket a tiedbe és már sokszor a nagyvillanyt le kell kapcsolni, márcsak a picik éghetnek (De sokszor volt már, hogy megcsúsztunk és még olyankor mentünk egy gyors, 3perces zuhanyra). Szabály szerint 11-kor van takarodó, de nem kapcsolják kj a wifit meg semmi, így igazából addig vagy fent, amíg csak szeretnél, feltéve ha ezt csendben teszed.


Amint látod, nincs azért olyan nagy szigor, csak egy napirend amihez kb igazodnod kell. A nevelők pedig elég lazák és megértőek. Sok sikert a kolis élethez!

2022. aug. 19. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!