Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy kell gyorsan és hatékonya...

Hogy kell gyorsan és hatékonyan tanulni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Sosem gondoltam volna, hogy felvesznek egyetemre, így nem is "készültem rá", most viszont felvettek, így szeretnék segítséget kérni.


Mindenhonnan azt hallottam, hogy az egyetemen, van, hogy 2-300 oldalakat kell megtanulni egy nap alatt. (Bár elvileg ezt napi szintű tanulással meg lehetne előzni) Ilyen mennyiségű tananyagnál már egészen biztosan rá fogok szorulni, hogy otton is tanuljak.


A gond ott kezdődik, hogy fogalmam sincs hogyan kell tanulni. Sosem volt egy jól beváló tanulási módszerem, mert nem volt rá szükségem. Általános iskolában egyáltalán nem tanultam otthon, elég volt az amit az iskolában hallottam, még akkor is ha nem figyeltem oda. Gimiben igaz, hogy már nem voltam kitűnő, de azért a négyes átlagot tudtam tartani azzal, hogy bent ültem az órákon. A témazárókra úgy készültem fel, hogy reggel a buszon elolvastam az anyagot, a suliban pedig a szünetekben a pánik hatására, valahogyan extrém gyorsasággal a fejembe tudtam préselni mindent ami kellett a dogához. Volt, hogy megkértem egy osztálytársamat, hogy kérdezzen ki mondjuk tesiórán amíg futni kellett. Az első körben semmire sem tudtam válaszolni, és mindenre a kérdező mondta a választ, de aztán megmaradt bennem. Természetesen ezek a dolgok nem maradtak meg a fejemben, gyakorlatilag egy hét alatt elfelejtettem mindent.

Az egyetemen már nem fogok tudni egy félévnyi anyagot a fejembe préselni, anélkül, hogy elfelejteném mire a végére érek.


A fentiek alapján is érezhető, hogy számomra a leghatásosabb módszer a hallás utáni tanulás lenne, viszont ezt nem fogom tudni megvalósítani. A tanórák másfél órásak lesznek, és ha a telefonom hangrőgzítőjével venném fel az órákat, akkor egy nap alatt betelne a tárhelyem. Ráadásul nem is lenne annyi időm, hogy minden órát újrahallgassak kétszer, vagy háromszor. Plusz poén, hogy nagyon béna vagyok a lényeg kiemelésében, így nem igazán tudok tankönyvből tanulni, ha a tanár nem húzatja ki a lényeget, vagy nem más jegyzetét használom.


Az olvasgatásos módszerrel nekem csak rövidtávon maradnak meg a dolgok, hangosan való felmondásra nincsen lehetőségem, a tanulókártyás dolgok, és az órákig díszített, rajzolt és rendezgetett jegyzetekre pedig nem lesz időm.


Tudnátok nekem ajánlani valamit? Ti milyen módszerrel tanultok?


Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat! (És bocsi, hogy ilyen hosszúra sikeredett az írásom)



2021. júl. 28. 18:34
 1/10 anonim ***** válasza:
90%
2021. júl. 28. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
90%
2021. júl. 28. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
71%
2021. júl. 28. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! ^-^
2021. júl. 28. 18:47
 5/10 anonim ***** válasza:
96%

Az egyetemen a tanárok egész biztosan nem fogják megmondani, hogy mit húzz ki a könyvből. Eleve nem is mindig van könyv. Be kell járni az órákra és jegyzetelni, ennyi a "titok". Ami nem világos, annak utánaolvasol. A többiekkel mindig lehet jegyzetet csereberélni, és keringenek majd ilyen kidolgozott tételsorok, jegyzetek mindenféle tárgyból, amik szintén segíteni fognak. De a lényeg az, hogy te magadnak tedd bele a munkát, járj be az előadásokra (akkor is, ha nincs kedved felkelni), figyelj, jegyzetelj. Ezzel nagyon megkönnyíted a dolgod. Azok szenvednek vizsgaidőszakban a több száz oldalakkal, akik szorgalmi időszakban bele se szagoltak.


"A tanórák másfél órásak lesznek, és ha a telefonom hangrőgzítőjével venném fel az órákat, akkor egy nap alatt betelne a tárhelyem."

Kizárt dolog. Nem olyan nagy méretűek ám a hangfelvételek, az enyémek most megnéztem max. 30-40MB körül vannak, inkább a képernyőfelvétellel rögzített órák (nemcsak hang, hanem videó) tudnak ilyen 700MB nagyságra rúgni. Közvetlenül fel is tudod őket tölteni egy felhőbe. Nem is kell visszahallgatni őket, csak biztonságérzetet adnak, ha nagyon elvesznél.


"Az olvasgatásos módszerrel nekem csak rövidtávon maradnak meg a dolgok, hangosan való felmondásra nincsen lehetőségem, a tanulókártyás dolgok, és az órákig díszített, rajzolt és rendezgetett jegyzetekre pedig nem lesz időm."

Kifogás kifogás hátán. Olvasgatni totál passzív dolog, úgy senkinek nem marad meg semmi hosszú távon, ez önmagában nem elég. Írásban is "felmondhatsz" mindent. A tanulókártyák nagyon hasznosak tudnak lenni, ajánlom (Anki, Quizlet). Nem kell semminek díszesnek lennie.

2021. júl. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Milyen szak? Ez szerintem baromi fontos. Egyetemista vagyok, nem magolós (reál) szakon.

Én normál esetben minden órára bejárok és szépen jegyzetelek plusz figyelek. Ez általában elég ahhoz, hogy csak zh héten és vizsgaidőszakban kelljen komolyabban tanulnom. Online esetben sajnos nem jegyzetelek hatékonyan, ezért mindent zh héten vagy vizsgaidőszakban tanultam meg.

Kiirom a tételt, az összes definíciót, axiomát, tételt, bizonyítást. (Elejétől sorban), ezeket próbálom értelmezni illetve az állításokat magamtól, a korábbi tételek segítségével bizonyítani. Aztán ha ezzel megvagyok, akkor gondolkodom a témakörök közti összefüggéseken. Ez tuti módszer. Igaz, baromi fárasztó, de hatékony. 3-5 nap alatt megtanultam erős 3-asra az Analízis II.-t úgy, hogy előtte semmi jegyzetem nem volt és bár hallgattam az órákat, nem fogtam fel igazán. Igaz, azon a négy napon átlagosan 8-10 órát biztosan tanultam. És lehetett volna 4-es is, csak nem voltam formában a vizsgán.

Szóval a módszerem a leülök és leírom, nekiesek és nyomom, amíg nincs kész. Sok csoki, nasi, zene mellé. Ha elfáradok lefürdök. Kb ez a menetrend.

Nem gondolkodom azon, hogy mi az, amit már tudok és nem kell leírni, mivel ezt átgondolni túl sok felesleges idő és energia, plusz jó az, ha minden megvan egy helyen. A lényeg kiemelése: sor elejére odaírom, hogy mi az (tétel/definíció/lemma/bízonyítás/axióma/megjegyzés/következmény/állítás)

És ha definíció, kiemelném azt a szót, amit definiál, ha elnevezett tétel, akkor kiemelem a nevét. Plusz kiemelem a tételsorbeli kulcsszavakat a fontosabb helyeken.


Igen, matek szakos vagyok. Hogy mást hogy lehet megtanulni, azt nem tudom.

2021. júl. 28. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Tanulj meg jegyzetelni olyan jegyzeteket írj amiből jól tudsz tanulni
2021. júl. 29. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Mérnöki képzésre jártam, és szintén nem tanultam különösebben gimiben.

Ha reálos képzésre mész, akkor csak annyi a dolgod, hogy értsd meg amiről szó van órán. Járj be minden előadásra/gyakorlatra, aktívan figyelj, jegyzetelj, utána meg otthon vedd át, és ha valamit nem értenél, akkor nézz utána, kérdezz, akármi. Csináld meg a beadandókat, ZH-ra picit gyakorolj korábbi feladatsorokkal.

Nekem ennyi elég volt ahhoz, hogy szuper jegyeket hozzak. Vizsgaidőszak alatt gyakorlatilag végtelen szabadidőm volt, nem is kellett nagyon tanulni, mert a félév alatt megértettem amiről szó volt.


Ha humán képzésre mész, ahol azért bőven kell "magolni" is, akkor annyiban lesz nehezebb a dolgod, hogy van amit nem lehet megérteni, mert nem arra megy ki a számonkérés. Érthető módon pl. az EU szervezeti felépítését nem lehet megérteni, mert azt úgy találták ki, egyszerűen be kell vágni.

2021. júl. 29. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Én bölcsészkaron, nyelvszakon tanulok. Nekem nincsen semmi extra tanulási módszerem, sőt. Az ilyen csoda módszereket, hogy pl. jelölgesd a témákat külön színekkel, készíts gondolattérképet, készíts tanulókártyákat stb. soha nem szerettem és soha nem is értettem igazán, mindig feleslegesnek éreztem és valójában időm sem lett volna rá. Nekem szimplán az vált be, hogy bejárok az összes órámra (mindre, akár katalógusos akár nem) és odafigyelek, jegyzetelek (mindent, amit csak tudok). Általában ki szoktam jelölni egy jegyzetelős füzetet vagy pedig egy mappában lapokat szoktam magammal hordani, ezekre írom az órai jegyzetet. Majd ezeket otthon átolvasom, ha van még valamilyen más anyag (nálunk nem jellemző, hogy a tanárok adnának ki ppt-t, jegyzetet stb., de néha van legalább könyv vagy valami cikk, ilyesmi) azt is elolvasom és ezeket összevetve készítek magamnak egy új jegyzetet, ami így már tartalmasabb, logikusabb, átláthatóbb, egyértelműbb. Ez elég időigényes, de én mások jegyzetéből, könyvből vagy akár a saját órai jegyzetemből (ami össze vissza van nyilazva, kisatírozva, áthúzva stb.) nem tudok tanulni. Az olvasmányokat szeretem olvasás közben valahogyan jelölni (pl. aláhúzás, karikázás, jelölő papírka stb.) vagy kijegyzetelni, de sajnos erre sem mindig marad elegendő idő. Nekem többségében szemináriumaim vannak, amikre olvasni kell, beadandókat kell írni stb., ezekre a szorgalmi időszakban szoktam óráról-órára készülni. A zh-kra vagy a vizsgákra (amik nagyrész írásbeli számonkérések és nálunk nincsenek tételek, csak szimplán meg kell tanulni a félév anyagát) általában csak előtte kb. egy héttel szoktam elkezdeni készülni, de addigra általában már van jegyzetem és csak azt szoktam átolvasni többször, kiemelni a főbb kulcsszavakat vagy definíciókat, illetve én írásban szeretem visszamondani magamnak (szóval leírom amit tanulok, amíg azt vissza nem tudom adni rendesen, meg nem tanultam). Ha nem is tanultam meg mindent, de sok mindenre emlékszem ami az órán elhangzott vagy amit kijegyzeteltem és így tanuláskor könnyebben megjegyzem, hiszen visszaköszön pár dolog, sok minden már ismerős.

Úgyhogy szerintem a legfontosabb az az, hogy járj be az órákra és jegyzetelj. Próbáld meg a lehető leghatékonyabban beosztani az idődet és ne az utolsó pillanatban állj neki a tanulásnak, hanem pl. már a szorgalmi időszakban is írj jegyzetet, olvass, gyakorolj. Én úgy érzem nekem sokat segít a manualitás is, hogy kézzel írok, hogy a saját kézírásom olvasom, hogy fizikai könyvet/jegyzetet olvasok. Valamit a feladatokat, a beadandókat, a vizsgákat is próbáld majd a lehetőségeidhez mérten jól elosztani. Ez persze nem mindig sikerül és nem csak rajtad múlik, nekem is volt már egy napon több vizsgám, de alapvetően szerintem arra kell törekedni, hogy azért legyen némi idő pl. kettő vizsga között. Valamint szerintem célszerű valamilyen formában vezetni ezeket (pl. naptárban), hogy lásd mikor lesz zh, mikor lesz vizsga, mi a beadandó határideje stb., hogy ezt jobban átláthasd és tudj előre kalkulálni.

De amúgy mindenkinek más válik be, szaktól is függ stb., majd rájössz te is, hogy neked hogyan a legjobb.

2021. júl. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindnekinek! 😊 Gyógytornász szakra fogok menni. Így már egy kicsit megnyugodtam, hogy nem lesz annyira vészes. Köszi mégegyszer,

és sok sikert nektek az egyetemen! :)

2021. júl. 29. 16:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!