Gimnáziumban milyen kötelező olvasmányok vannak mostanában?
Iskolától/Tanártól is függ. Nálunk pl. fel volt sorolva egy csomó kötelező, de csak egy párat kellett elolvasni, a többit csak vettük órán.
Maguk a könyvek amúgy nem nagyon változnak. Rómeó és Júlia, Az aranyember, A kőszívű ember fiai, Vörös és fekete, Goriot apó, Gulliver utazásai...
amennyire anyukámtól hallottam, nem igazán változott az ő idejükhöz képest, hogy mit kell elolvasni...
az első listájához hozzátennék még párat ami nekem eszembe jutott: Candide, Antigoné, Bűn és bűnhődés, Édes Anna, Az ember tragédiája, Barbárok, Anyegin, Az átváltozás, A per, Tóth Atyafiak, Jó palócok
Ez nagyon tanárfüggő. Velünk 4év alatt akarta átvenni az összeset, amit ismerned kell. Ebből kifolyólag 3hónapra kaptunk 1 verselemzést (Toldi estéje mondjuk, leírni/kinyomtatni és beragasztani, minden versszak mellé leírni a tartalmat), 1 hosszú regényt (a lényeg hogy 500oldal körül legyen, A kőszívű ember fiai például jó ide), meg egy rövidebb regényt (Rómeó és Júlia). Mindből olvasónaplót kellett írni. Év közben is kaptuk őket 3hónaponként, szünetekre szintén. A többségére amit olvastam már nem is emlékszem szerintem, de alapok a Bronte testvérektől minden, Jane Austintól minden, a magyar költők hosszabb versei (20+ versszak), Egri csillagok, Téli berek (ez egy 2.rész, nem emlékszem az első címére, de természetesen az is), Pál utcai fiúk, Szent Péter esernyője, Abigél, A két Lotti, Huckleberr Finn, Robinson Crusoe, Tom Sawyer, A dzsungel könyve összes része (ha jól rémlik nem egy van), Micimackó összes része.
Most hirtelen ennyi ugrott be, de tényleg rengeteg volt. Ugyanaz volt a tanárom 5. osztalytól kezdve, így lehet vannak olyanok (a Micimackót mondjuk tuti) amit nem 9.-től kezdve lévő osztályokban olvadtam.
Elég sok van, igen, de ez iskolától és tanártól is függ. Én most leszek 12.-es, nekem is azt mondta anyukám, hogy nekik nem volt ennyi. Persze nem mindent veszünk annyira nagyon részletesen, van, amit jobban számonkérnek, van, amit nem annyira, van, amit el kell olvasni, van, amiből részleteket olvasunk. Én is sokallom, pedig nem járok magyar tagozatra és nem vagyok faktos sem.
9.-ben volt nekünk a Hamlet, Iliász-Odüsszeia, Bibliából bizonyos történetek, Isteni színjáték, Antigoné. Most ennyi ugrott be. De pl. a másik osztálynak a Hamlet helyett a Rómeó és Júlia volt.
10.-ben volt az Anyegin, Köpönyeg, Vörös és fekete, Goriot apó, Petőfitől valami, aminek nem jut eszembe a neve, Aranyember, Beszterce ostroma, Toldi estéje, Ember tragédiája (ami úgy tudom sok helyen 11.-ben van), általában szokott lenni a Candide meg Goethe-től a Faust, de az nekünk nem volt.
11.-ben volt az Édes Anna, A Tragédia, Barbárok, Rokonok, Jónás könyve, Tanár úr kérem, Szindbád.
Erdekes, hogy az oktatas a multtal foglalkozik, mikor meg a jelent sem erti.
Biztosan vannak napjaink kivalo iroi is. Nem egy elmult korszake.
Azert a multat tanitjak, mert a tanarok, mashoz nem is ertenek.
Mivel nagy reszuk a Kadar rendszerben nott fel, ehhez az uj vilaghoz nem is tudnak mar kapcsolodni, alkalmazkodni.
Ez igaz egyetemi szinten is, vagy akálar, akik az oktatassal kapcsolatos a torvenyeket hozzak.
Ez melle meg folyamatosan elnyomjak a probalkozasokat egy gyakorlatorientalt tantargyhasznositason, keszsegfejlesztesen, eletre valo felkeszitesen alapulo uj oktatasi rendszer megjeleneset, mert akkor mehetnenek a gyartosorra.
Illetve akkor a tomeget, nem lehetne hulyiteni, kizsakmanyolni!
Igy maradnak a fenti formedvenyek, elavult konyvek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!