Melyik képletet hogyan kell felírni (konstitúciós/szerkezeti)?
Emelt érettségi szempontjából érdekelne.
Most néztem egy ofis könyvben, ahol azt írta, hogy a konstitúciós képlet az, mikor minden atomot, kötést és nem kötő elektronpárt jelöl, de eddig mi úgy vettük, hogy az a szerkezeti képlet, és a konstitóciós pedig az atomcsoportos (tehát amikor ugye olyanok vannak hogy CH3 meg COOH...).
Az megvan, hogy a molekülaképlet=összegképlet és hogy a tapasztalati meg az arányokat jelzi.
Valaki tudná tisztázni nekem a konstitúciós/szerkezeti/atomcsoportos képletek dolgát? Illetve ha van még valam más képlet ami kellhet érettségire akkor azt is?
Én idén érettségizem kémiából, így nekem elég aktuális. Tehát a konstitúciós képlet nagyon részletes, érdemes azt megadni ha nem mondják, hogy pontosan mit, mert azzal nem hibázhatsz (kémia tanárom mondta). Minden hidrogént külön jelölünk, a nemkötő elektronpárok is jelöljük, stb.
A következő a félkonstitúciós képlet, ahol pl a metiléncsoportot leírhatod egyszerűbben, de a funkciós csoportját részletesen rajzolod fel.(Pl alkoholoknál, karbonsavaknál stb)
Az atomcsoportos képlet, amikor már a funciós csoportot is leegyszerüsíted (a C-C kötéseket még itt is jelenítsd meg!)
A szerkezeti képlet ha jól tudom az ugyanaz mint a konstitúciós képlet.
Egyébkent az érettségiben ha konstitúciós képletet kérnek oda szokták zárójelben írni, hogy minden nemkötő elektronpárt is tüntess fel segítségképp.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!