Mik a jó hipotézis ismérvei? Van valami szabály? Mi a felállítás alapszabálya? Hogy kell egyáltalán ilyan hipotézist kitalálnom amivel megfelelnék végre a konzulensemnek?
Először is pontosan meg kell fogalmazni a kutatási kérdést. Mivel nem írtál konkrét szakterületet, írok egy viszonylag egyszerű példát. Pl. középiskolások körében azt vizsgálod, hogy milyen tényezők állhatnak a továbbtanulási döntések hátterében. Felmerül (akár szakirodalom alapján), hogy ha a szülők között van diplomás, akkor nagyobb arányú az egyetemi továbbtanulási szándék. A kutatási kérdés tehát: igaz-e, hogy azok, akiknek legalább egyik szülőjük diplomás, nagyobb százalékban kívánnak egyetemen továbbtanulni, mint azok, akiknek egyik szülőjük sem diplomás? Ebből pedig a hipotézis: Feltételezem, hogy azok körében, akiknek legalább egyik szülőjük diplomás, nagyobb az egyetemen továbbtanulni szándékozók aránya, mint azok körében, akiknek nem diplomások a szüleik. Ebből tehát kiderül, hogy (1) a hipotézisre végső soron egy igaz/nem igaz választ kell kapnunk, esetleg "részben igaz" választ. (2) világosan kiolvasható a hipotézisből, hogy milyen típusú adatokat kell gyűjteni. A jelen esetben minden válaszadótól be kell kérni, hogy legalább egyik szülője diplomás-e, illetve tovább kíván-e tanulni egyetemen. (Ezt lehet még tovább ragozni, operacionalizálás stb. szempontjából, nem akarok részletekbe menni.)
Ha az adatokat begyűjtöttük, akkor megfelelő statisztikai feldolgozással választ kapunk a kutatási kérdésre, így a hipotézisről is megállapíthatjuk, hogy igaz vagy nem igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!