Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ezt miből lehet megállapítani?

Ezt miből lehet megállapítani?

Figyelt kérdés
Szóval arra vagyok kíváncsi, hogy hogy állapítják meg az orvosok, hogy hány órája halott egy ember. (Vagy hány napja) nagyon kíváncsi vagyok, persze, ez csupán elméleti alapon érdekel. Olvastam/láttam, hogy az orvosok/boncolók megmondják, hogy mennyi ideje halott. Hogyan? Miből?
2020. dec. 30. 19:06
 1/4 A kérdező kommentje:
A biosz tanárom nem válaszolt, amikor érdeklődtem, lehet kicsit megijedt.
2020. dec. 30. 19:06
 2/4 anonim ***** válasza:
Az emberi test bomlása egy folyamat, amely bizonyos idővallumban megy végbe. A test állapota összefügg az eltelt idővel és vannak konkrétan behatárolható jelei, ezek támpontok a halál beálltának megállapításához.
2020. dec. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A különféle hullajelenségek megfigyelésével össze lehet hozni egy jó becslést.


Meg szokták mérni a végbélben a hőmérsékletet, ami a halál után idővel közelít a környezet hőmérsékletéhez. Ebből viszonylag pontosan lehet időt számolni, egészen addig, amíg el nem éri a környezet hőmérsékletét. Viszont ha a holttest vízben vagy napon volt, vagy a halál előtt nem a normál tartományban volt a testhőmérséklet (láz, kihűlés) akkor ez a módszer nem informatív.


Vizsgálni kell a hullafoltokat és a hullamerevséget is. A hullafoltok kb. 15-30 perc múlva jelennek meg, eleinte a holttest mozgatásával vándorolnak és nyomásra halványodnak, később beivódnak és maradandóak lesznek.


A hullamerevség 0,5-2 óra múlva kezd kialakulni, először az arc és az áll izmaiban, aztán a felső, végül az alsó végtagokon, majd ugyanebben a sorrendben oldódik 2-3 nap alatt. Kezdetben a legyőzése után újra kialakul, később pedig, amikor oldódófélben van, "ki lehet mozgatni".


Ha a holttest a szabadban van, elég hamar belepetéznek különféle rovarok, amiknek a fejlődési stádiumai jól ismertek. Illetve a bomlásnak is vannak különböző stádiumai, ami alapján szintén lehet következtetni.


Ugyanakkor a hullajelenségek időbeli alakulása nem túl egzakt, sok külső tényezőtől függ, illetve ahány tankönyv, annyi különböző időintervallumot írnak le ugyanarra a dologra.


Minél frissebb a halott, annál nagyobb pontossággal lehet megbecsülni a halál idejét (pl. egy napon belül pár óra, egy héten belül pár nap, később több hetes, hónapos, éves nagyságrendű lehet a szórás), ezért erről még a helyszíni szemlén kell véleményt mondani, mert a boncolásra általában csak több nap elteltével kerül sor.

2020. dec. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Ha eddig nem akartam 100%-ig boncoló lenni, hát most már biztos!
2020. dec. 30. 22:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!