Újbudai Széchenyi István Gimnázium vélemények?
Milyen iskola?
Gyenge , erős , közepes?
Milyen ott a tanári kar/közösség?
Milyen a szóbeli?
4,3 átlag az jó oda?
Köszönöm a válaszokat!:)
Szia! Én egy széchenyis diák voltam és az új helyen (a mostani Egry József utca 3.) kezdtem az első évemet még anno. Annyit azért szerintem érdemes tudni hogy az új helyre költözés miatt is nagyon megugrót a jelentkezések száma (2015-ben költöztek oda és a jelentkezések száma onnantól magasra emelkedett) meg a korszerű épület és a jobb színvonal miatt is. Amúgy inkább egy közepes suli mintsem hogy gyengének mondanám, évről évre egyre jobb a tanulmányi eredmények. Ha úgy veszük hogy a sulinak az erőssége nem csak a tanárokon múlik hanem az ott levő tanulóktól is függ akkor hát ilyen térben azért jól állnak. Az idén felvettek közismert átlaga 4.27 ami azért már egészen magas. Az ismert jelentekezők átlaga az 4.48 ami az jelenti hogy olyanok is megjelőlik a sulit akinek nagyon jó az átlaga (pl. 4.7) de nagy valószínűséggel ők jobb helyre mennek. Ha a tendenciákat nézzük akkor elvileg egyre jobb tanulók jönnek ide így szerintem a 4.3 átlag szerintem tökéletes ide.
Ha sokkal erősebb sulira vágysz ahol garantált lesz az érettségire való felkészítés meg a jó közösség szintén akkor jelőld be a József Atillát (bár szerintem ott van a listádon) ami egy villamosmegállónyira van a Széchényitől. Ha nagyon jól meg akarsz tanulni egy második idegen nyelvet akkor inkább menj kéttannyelvűbe. Ha nagyon gyakorlód a vallásod (pl muszlin vallás esetén) akkor nem ajánlom a sulit mert nem veszi jó szemmel egy-két tanár. Ha valami hagyományos gimit szeretnél ahol nem kell annyira megerőltetned a tanulásba akkor szóba jöhet a Széchenyi. Bár itt nem 100%-osan garantált hogy minden egyes tárgyból felkészítenek rendesen az érettségire (pl lemaradások lehetnek).
Suliban a közösségek szerintem kulturáltak, kifogástalanok, összetartóak és segítőkészek. A tanárok egy kis része azért érdeklik a diákok hangulatát és érzelmi állapotát (első évben biztos találkozni fogsz vele). Vannak a suliban olyan programok amitől hangulatosabbá teszik a hétköznapokat pl: családinap, filmklub, sütihét, stb. Mikor én gólya voltam akkor az osztálytársaim szinte mindenkit elfogadtak, engemet is beleértve. Igazából így évfolyamszinten nem voltam rosszban senkivel se, szinte nincsenek durva konfliktusok még osztályszinten se. Persze előfordulhat hogy fura gyerekek is bekerülnek de ennek az esélye kevés, ha van ilyen akkor nem biztos hogy befogadóak lesznek az osztálytársai. Egyébként van egy Diákönkormányzat nevű közösség a suliban amibe be tudsz csatlakozni. A lényeg hogy ők védik a diákok jogait, szervezik a programokat és informálják az osztályt (mellékesen a gólyatáborban ők szívatják a gólyákat).
Szóbeliről nem túl sok információm van bár a járvány miatt lehet hogy nem lesz megtartva. Talán NYEK és média szóbelin húzni fogsz egy tételt. NYEK szóbelin például azt húzzód hogy mesélj a családodról és elvárják hogy azért minimálisan tudj angolul beszélni meg szókincsedet is nézik, a második részben kapsz egy képet és elmondod gondolataidat. Szerintem ez olyan lehet mint egy alapfokú angol szóbeli. Média szóbelin valószínűleg egy filmet fogsz húzni és elképzelhető hogy kicsit nehéz kérdéseket is tudnod kell választ adni. Például mi volt a film üzenete, karakter jellemzés, karakter fejlődés vagy egy jelenetbe való belekérdezés hogy ki miért stb. Nyilván ezeknek a filmeknek biztos van kis komoly üzenete szóval valamennyire fel kell készülni. A második részben kapsz egy képet amit elemezni kell. Általános szóbelin szerintem kapni fogsz egy egyszerű verset vagy egy rövid szöveget majd azt felolvasod és el kell mondanod miről szól és húzzol majd egy téma kört amiről beszélni kell. Valószínűleg a szóbelik nagyon hasonlók lesznek mint az előző évi.
Itt van a tavalyi szóbeli tudnivalók: [link]
Hogy a tanári kar milyen a suliban azért ez egy kicsit szubjektív de ha őszinte kell hogy legyek akkor ez valamennyire vegyes. Az ott tanult 4 évem alatt egy csomó tanárváltás történt (jöttek mentek a tanárok sajnos) így tulajdonképpen megismertem legalább a tanári kar felét.
A tanárok 80%-a átlagosak, a megmaradt 10%-a azok a jó fejek és egyben jól is tanítanak ők jellemzően a fiatalok, míg van a másik 10% akik nem szimpatikusak és nem túl emberbarátok, jellemző rájuk hogy öregek és pár év múlva valószínűleg mennek is a nyugdíjba. A nem szimpatikus tanárok szerencsére olyan tárgyakat tanítanak amik csak heti 1 órában vannak és nem túl fontosak pl: életvitel és ének tanár. Hogy kik a jók tanárok ebben a suliban azért szerintem könnyen felismerhetőek, általában ők válallják a nyílt órákat pl: média és egy matek tanár. Az átlagos tanárok közzé sorolom azokat akik se nem jók se nem rosszak, a legtöbbjük korrektek.
Ez egy kicsit személyes történet, például volt olyan töri tanárom aki eléggé szigorú volt de ennek ellenére tökéletesen jól megtanította az anyagot, csak a legfontosabb részeket vette át, cserébe nála sokat kellett tanulni, óráin kötelező volt jegyzetelni és még fel kellett készülni minden egyes órájára mert hogy feleltetett. Volt egy másik töri tanárom is aki az egyik óráján mesélt a tananyaggal kapcsolatban valami érdekesnek tűnnő történetet amitől a fél osztály bealudt (vagy telóztak titokban), a következő órán pedig leírt egy vázlatot ami az előző óráhozz kapcsolódott így nagyon lassan haladt az anyaggal. Mire az osztályom elkezdte a 12. osztályt akkor vettük kézbe először a 11-es töri tankönyvet… A házikat ritkán ellenőrizte és nem volt semmilyen következménye ha nem csináltad meg és nem íratott sűrűn dolgozatokat, amúgy nála a dogák javítása 1 hónapig is eltartott.
A meséléshez visszatérve gyakran beleélte magát az utóbbi, néha többször is elmeséli ugyanazt kétszer, ha nem szól rá valaki időben. Példa mese (vázlatosan): mikor a török hódoltságnál tartottunk akkor a tanár beszélt az akkori szultánról hogy mit akart elérni a hatalmával, mi volt a kitűzőtt célja, mi volt a politikája stb. Aztán innen elkanyarodtunk a szultán magánéletébe ott a háremekről tudott egy csomót beszélni akik jellemzően vonzók és lehetnek ők magyarok, görögök, szerbek, törökök stb. Innentől kezdve a háremek életéről beszélt hogy őket hogyan választják ki. Őket a török katonák kiszemlélik, ha a katonák úgy gondolják hogy nagyon esélyes akkor viszik is ezerrel a szultánhoz mint villám. A szultánál összegyűlik egy tucat hárem majd amikor a szultán ki van éhezve akkor kiválasztja a háremek közül a legjobbakat és egy egyéjszakás kalandba vágnak bele. A kalandok részleteiről nem mesélt, az rá volt bízva az élénk fantáziánkra. Bár ez a mese pont érdekes csak kevés izgalmas történeteket mesélt óráján.
A két tanár közül én az utobbi tanárt jobban kedveltem mint az előzőt hisz számomra nem volt annyira fontos a töri (az érettségi pontjaim nem függőt a töri érettségimtől ennek ellenére 5-ös lett a közép törim), kevés időt fektettem a tárgyba, így több időt hagyott a fontosabb tantárgyaimra. Bár nyilván aki tényleg fel akar készülni töriből az nem akarja az utóbbi tanárt.
Az ismert töri tanárokon kívűl vannak a matek tanárok akik fel tudnak késziteni rendesen a közép matekra. Bár van egy kevésbbé kedvelt matek tanár de ő inkább az estiseket tanítja. Ha matekkal szeretnél tovább foglalkozni a jövőben akkor kevés az esélye hogy melléfogsz a jelentkezéssel.
Ami még fontos lehet akkor az az angol. Mikor én kezdtem akkor nem volt sajnos csoportbontás ami azt jelentette hogy együtt kellett tanulnom a kezdő angolosokkal így a tanulási tempo lassú volt. De amúgy már vannak sávos csoportbontások az első évtől kezdődően ezért ettől nem kell aggódni már. Itt angolnál szerintem mindegyik tanár átlagosan tanít bár a NYEKes tanárhoz és egy új angol tanárhoz (órarendben láttam őt) még nem volt szerencsém . Mikor még itt jártam volt egy NYEKes osztály ahol mindenkinek meg volt a B2-es nyelvvizsgája bár azt nem tudom hogy az angol tanár vagy a tanulók érdeme ez.
A tesi óra az érdekes lehet a suliban. A járványmentes időszakban a lányoknak és a fiúknak külön van a tesi. Lesz 3 kötelező tesi óra plusz 2 kötelező délutáni vagy 2 gyógytesi vagy sportigazolással leigazolod a a délutáni tesiket. Ezeken a délutáni tesiken bármit lehet csinálni, nincsenek itt feladatok, pl foci, röblabda stb. Fiúknál a 3 rendes tesi órán sokszor játszhatnak focit a teljes órán vagy lemehetnek pingpongozni esetleg konditeremben tölthetik stb, (ha ezt megengedi a tanár úr de legtöbbször engedélyezi) persze osztályzáskor máshogy mükődik ez. Hát a lányok 3 rendes tesi nem néz ki túl jól. Őket dolgoztatják rendesen a tanárok, sokszor feladatokat kapnak (pl futás, gimnasztika stb.) és a végén talán játszhatnak valamit jutalomként. A tesiről összeségében annyit hogy inkább a fiúknak kedvez.
Profi tippek azoknak akik jővőre idejárnak:
A tanévnyitó előtt rá kell találnod az osztálytermedre ezért érdemes 1 órával vagy háromnegyed órával ott lenned a termedben azért is mert ilyenkor vannak a hely lefoglalások. Ha lefoglalsz egy adott helyet akkor nagy valószínűséggel ott is fogsz ülni a tanévvégéig (ez csak az osztályterem). Ha például a tanárral szemben ülsz a legelső sorban akkor ott is fogsz ülni az évvégéig ami nem túl szerencsés. Persze lehet cserélni helyett csak addigra senki sem akar veled helyet cserélni és addigra mindegyik foglalt. Szóval a tanévnyitón legyél ott minnél hamarabb mielőtt még késő. Ha más teremben lesz az óra akkor újra le kell foglalnod a helyed. (Tapasztalataim szerint a legjobb helyek a középső és az utolsó padsorok között vannak.)
A fakultáció választása előtt érdemes valahogy információt szerezni a fakultációs tanárról. Néhány esetben nem tudod hogy ki és hogyan tanít és fel tud-e készíteni az érettségire. Bár lehet hogy fel tudod vele venni a kapcsolatot és megkérdezni hogyan készít fel, mik a tervei, de ebből nem tudod meg hogy jól tanít. Információt lehet szerezni suliban levő előtted álló diáktól vagy vannak olyan tanárok akik diák véleményeket gyűjtenek egyes tanárról (talán magukról is) és ő talán tud segíteni ilyen téren. Szóval körülbelűl az első másfél évedben össze kell szedned az infókat ha nem szeretnél zsákbamacskát. Matekból nagy eséllyel jót lehet húzni.
Gyógytesit minnél jobban halaszd ha neked kötelező lesz majd mert igen keményen meg tudnak dolgoztatni ott. Akár lehet 2 napos izomlázad is szerezni ha még nem szoktad meg ezeket a gyakorlatokat.
Az igazgató nem a suli retteget alakja hanem az igazgató jobb keze lesz az. Az igazgató barátságosnak mondható (bár nem ismerem annyira), ő inkább a a tanárok főnőkének mondható. Legtöbb esetben a tanároknak lehet baja az igazgatóval, illetve ők félnek tőle a diákok pedig nem mert ők másvalakitől tartanak leginkább.
Az igazgató job keze a tanulmány igazgatóhelyettes aki érettségivel, versenyekkel, a fakultációval és egyébb dologgal fog vagy fogod megkeresni. Róla annyit kell tudni hogy ő nagyon szabálykövető, szigorú meg hogy magázva fog beszélni minden egyes diákkal. Szabálykövetésre kettő esetet leírok: volt olyan osztálytársam aki az osztálytermünkben található konnektorból töltötte telóját ekkor az igazgatóhelyettes az egyik osztálytársamat kereste és mikor belépett az osztálytermünkbe látta hogy töltön van egy teló és rászólt arra a diákra durván hogy ne lopja a suli áramját. Volt egy másik eset is ahol egyik órámról késve (kb 20 perc) beléptem a suliba. Csak a poén az volt hogy az igazgatóhelyettes velem együtt lépett be a suliba és a lépcsőkön haladva kicsit kérdezgetett a késésem okairól, meg kellett játszanom a rendes gyereket hogy ez pont csak egyszeri alkalom amit látott. Akkor éreztem hogy ha ő lenne az egyik tanárom akkor nem úsztam volna meg következmények nélkül az esetet (pl beírná a 20 perc késést). Szóval vele fel kell venned az alárendelt szerepet, hangnemet és próbálj meg rendesnek tűnni előtte ha összefutnál vele.
Amúgy van egy másik igazgatóhelyettes aki a kréta rendszergazdája a suliban. Mondhatni a szigorú igazgatóhelyettes ellentétje. Jellemző hogy laza és annyira nem a szabályok híve. Olyan ügyeket intézhetsz nála hogy például az órarendedből kiveszi a 2 délutáni tesit mert hogy már van sportigazolásod. Ha van valami érettségivel vagy fakultációval valami kérdésed akkor én biztos hogy először hozzáfordulnék de sokszor van az hogy keveset tud és azt mondja hogy keresd meg a másik igazgatóhelyettest. Őt nem olyan gyakran látód mint a másik igazgatóhelyettest.
Tudom hogy részletes lett meg hosszúra sikerült a véleményem de remélem hogy annál jobban segítettem a döntéshozásban. Ha valakinek van még kérdése tanárral kapcsolatban vagy bármi a sulival kapocslatos akkor írjon a kommentem alá, talán még visszanézek. Ha van elírás akkor bocsi.
Egy idén kitűnőre érettségizett széchenyis diák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!