Magyar és történelem érettségire ki, hogy készül?
Tavaly érettségiztem, emiatt tudom nem nekem szól a kérdés, de:
Gyakorlás gyakorlás gyakorlás!!!
oktatas.hu-n fönt vannak az eddigi évek írásbelijei, javítókulccsal. Azokból minden nap írj meg egyet-egyet, ellenőrizd le.
Ennél sztem nincs jobb: látod, mit kérnek, mire kell figyelni, mire nem, mi az amire magadtól marhára nem gondoltad volna de sok pontot ér, ilyenek... És nem utolsó sorban nagyon fontos a rutin.
Egyik évfolyamtársam pl hiába tanult sokat magyarra (ami amúgy szövegértés), élesben látott először feladatsort, és azt hitte, hogy az első blokk végén írandó érveléses feladatra a megadott másfél órán túl kapnak időt. Ezzel számolt, nem tudta befejezni, bukta a 10 pontot...
Meg én azt tapasztaltam, hogy az írásbeli eredménye gyakorlatilag 5-10 %-ra pontosan belőhető rosszabb esetben is, de hogy ezt meg tudd tenni biztonsággal, túl kell lenni 4-5 (de inkább 8-10, v több) feladatsoron minimum.
Meg extra tipp: törin esszén arra menj, h forráselemzés, rögzítés-megállapításból x számnyi meglegyen, plusz néhány "eseményeket alakító tényező", és ha ezek jól körülhatárolhatóan szerepelnek neked, akkor kapsz pontot, de ha meg pl nem hivatkozol a forrásra elégszer, akkor hiába írsz 2 oldalas gyönyörű esszét az adott témáról, nem kapod meg a megszerezhető pontokat. Úgyhogy ilyesmire figyelj majd mindenképp.
Meg szintén töri esszé: nálunk volt aki úgy készült, hogy tudta, h két rövid esszé (világtöri) lehetőség és két hosszú esszé (magyar töri) lehetőség van, mindkettőben egyik '48 előtti, másik '48 utáni.
Ő összegyűjtötte h milyen témák fordulhatnak egyáltalán elő magyar töriből a régi illetve a jelenkori kategóriában, és a '48 előttiekből mindent bevágott oda-vissza, abból írta a hosszú esszét. A rövidben meg, ami kevesebb pont, bízott a forrásokban, amellett, hogy nyilván tanult addig is csomót.. így tudta leginkább kimaxolni a belefektetett energiát.
Szóval szerintem ha gyakorolsz feladatsorokon, azzal hatalmas előnyöd lehet, sokkal, de sokkal többet ér az, mintha a könyvet forgatnád éjjel-nappal, és ez az eredmènyeden is meglátszik majd, a feladatismeret és a rutin többet ér, mint a tàrgyi tudás. És emellett ilyenekre, h pl érvelés, szövegelemzés, töri esszé.. èrdemes célirányosan, vmi stratégiát kitalálva tanulni (pl amit mondtam), és mindent leellenőrizni utána, amit nem értesz, ott segítséget kérni.
Meg a töri anyagon átmenni egyszer-kétszer átfogóan, de úgyis látod, h milyen típusú feladatok vannak, sztem az se nehéz középszinten.. pár alapdologgal kell tisztában lenni, azon kívül, kb 75%-ban csak józan gondolkodás és szövegértés kell hozzá.
Hajrá🤞🤞
(Két kezemet összetettem volna, ha tavaly nekünk csak írásbelizni kell🙃)
Elmondja vki h miért lettem lepontozva?(1)
Tapasztalatokat îrtam, segíteni akartam.
Az a baj, h nem estem a torkának amiért nincs szóbelije? Vagy pont az, h megjegyeztem h jó nekik? Vagy mi?
Jaj megint 1-es vagyok🙃
Lemaradt annyi, hogy így kifejtve soknak és parázósnak tűnik minden, amit leírtam. De ez valójában napi 1 v 2 feladatsor, plusz fél óra amíg filozofálsz rajta. Azon kívül a nap többi 18-20 órája teljes chill, hobbyk, minden amit szeretnél.
Hajrá:)
Én sem értem, miért húzták le az elsőt. Én is tavaly érettségiztem, tehát frissek a tapasztalataim.
Egyetértek vele, hogy a feladatsorok megírása (és kijavítása!) a legjobb gyakorlás, pláne így, hogy csak írásbeli lesz, azon múlik minden. Ami fontos, hogy tartsd be az időkorlátot, segítség nélkül írd meg, különben csak becsapod magad. Utána pedig szigorú légy magaddal, kövesd pontosan a javítókulcs utasításait. Az esszéknél persze nehezebb a helyzet, pláne magyarnál, de azokat sem lehetetlen legalább nagyjából felmérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!