Itthon általanosba és közép suliba miért nem nevelik mindenkibe, hogy tanuljon tanuljon tanuljon amég csak lehet?
Mindig mondják, hogy tanulj vagy nem viszed semmire, de hát az édes kevés. Külön óra kellene már elsőtöl kezdve, ahol mutatnak be szakmákat a kertésztől kezdve az orvosig és nagyon manipulatívan arra céloznának ezeken az órákon, hogy aki nek tanul az nem viszi semmire.
Mert ez sajnos így van. Igen van az a 10% kivétel aki, de a 90%-ért a szívem szakad meg. Nem gimibe jártam és általánosba se elitt suliba. Az osztály legnagyobb része általánosból és közép suliból élhetne sokkal jobb életet ha tanult volna. Osztály találkozón szörnyű volt hallani, hogy a beszédes, gyerekként (16 éves koráig biztosan, akkor beszéltem vele utoljára) kész üzlet ember srác egy gyárban mindenféle végzettség nélkül dolgozik nevetséges pénzért. És mindenkiről elmondhatnék szinte valami jó tulajdonságot de nem tanult és most épp hogy megél.
Egyáltalán nem egyetemre gondolok tanulás alatt, bármilyen szakma pénzt jelent. Legtöbbeknek még sincsen semmi szakmája. Mert lehet elvégez egy xy szak közepet, de épp hogy kettessel átmegy, nem is ért semmihez és csak papírja lesz róla...
A tanulás nem politika kérdése, egyik szimplán senki nem támogatta ilyen ügyben, szóval a politikát nem szeretném ide keverni.
Igen, csúnya dolog azt tanítani egy gyereknek, hogy anya apa gyárban dolgozik és az nem anyirra menő, de szerintem a szülők is örülnének neki ha a gyerek nem az ő pályájukat követné ebben az esetben.
Szükség azért lenne erre, mert otthon az átlagkeresetű családokban (200ezer apuka keresete), max érettségit mondják a gyereknek, de az semmire nem elég egy szakma nélkül.
Nagyon jó lenne, ha pusztán a "tanulj fiam, mert úgy könnyebb életed lesz" hatására tényleg tanulni kezdenének a gyerekek.
Sajnos jóval összetettebb okai vannak annak, ha valaki nem tanul, semminthogy ilyen "tanulásra buzdító óra" segítségével tartósan motiválni lehessen őket. Pl. sokak számára a "holnaptól több pénzem lesz" jóval csábítóbb, mint az "5-10 év múlva sokkal több pénzem lesz, de addig semmi, az iskola meg kész szenvedés". És ez csak egyetlen szempont a sokból.
Nem az iskola dolga, hogy megértésse a diákokkal miért fontos tanulni. A szülő elvileg ezt megteszi. Ha keveset keresnek és nehéz munkát végeznek akkor azért motiválják a gyereket, hogy neki később könnyebb vagy legalább valamilyen szempontból jobb legyen. Ha pedig sokat keresnek és jó munkahelyük van akkor pedig azzal motiválják, hogy ha tanul akkor neki is ilyen lesz.
Az már egy másik kérdés amikor a szülő nem foglalkozik a gyerekkel, sajnos ilyen is van.
Egyébként a gyári munka sem ördögtől való, valakinek azt a munkát is el kell végezni (amíg nem lesz minden gépesítve de ez még odébb van). Ha te beláttad miért jó tanulni és végül jó munkád lett akkor örülj neki. Másnak ugyan tudsz tanácsot adni, de dönteni nem tudsz helyettük, ahogy aztán éveket tanulni sem tudsz más helyett.
Jó lenne, de sajnos az “alja” munkákat is el kell valakinek végeznie. Az a helyzet, hogy felsőoktatásban sincs máshogy a tanuláshoz való hozzáállás. Tele van léhűtővel, még akkor is ha amúgy a tanárok szuper előadásokat tartanak, és motiválják a hallgatókat.
A gyereknek önmagától kell rájönnie, hogy fontos tanulni. Lehet motiválni, de a legjobb ha egy belső hang mondja neki hogy tanulj. Úgy maradandó a motiváció. Ha ez már megvan, onnantól csak visszacsatolás kell neki, hogy ügyes, csinálja csak tovább.
Ezt valahogy úgy lehetne elérni, hogy a hatalmas lexikális tudást inkább le kellene cserélni készségek fejlesztésére a közoktatás elején. Úgy kellene tanítani, hogy tényleg felkeltse az érdeklődést, hogy a gyerek otthon magától keressen még anyagot. Ezt kell korán elkezdeni, hogy formálni lehessen a gondolkodást.
Na persze akinek a szülei nem értelmiségiek(vagy csak nettó hülyék), ott nehéz dolog lesz, mert más gondolkodásmódra tanítana az iskola és másra a család. Erre viszont nehéz megoldást találni
"Szükség azért lenne erre, mert otthon az átlagkeresetű családokban (200ezer apuka keresete), max érettségit mondják a gyereknek, de az semmire nem elég egy szakma nélkül" - ez nem feltétlenül igaz. Az alacsony kereset nem mentség a szellemi igénytelenségre.
Amúgy hagyjuk már, hogy miféle töltelék órákkal kellene a gyerekeknek rabolni az idejét. Így is az a baj, hogy sok az óra, és mégsem tudnak (szinte) semmit. A józan ész meg nem iskolai tananyag. Az vagy van, vagy nincs - és egy jó tanár a mohácsi csata leadása közben is át tudja adni; ha figyelnek rá.
Nem kell mindenkinek diplomát szereznie a jó keresetért. Viszont jól kell vėgeznie a munkáját, amihez nélkülözhetetlen, hogy örömöt talåljon benne.
Ebben felelősége van a családnak, az egyénnek, a tanároknak, és a környezetünknek. Tehát, ez egy igen összetett probléma, amiben minden szereplőnek felelőssen kellene teljesíteni a feladatát. A gyengébb láncszemet pedig a többinek kellene támogatnia ebben a munkában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!