Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Akik szerint rendben van a...

Akik szerint rendben van a fizetős oktatás, miért gondolják így?

Figyelt kérdés
Miért jó az, hogy nem mindenki tudná ezt megfizetni? Inkább maradjanak az iskolák állami kézben, de fejlesszék, újítsák azokat. Vagy legyen fizetős az oktatás, de akkor legyen alapjövedelem. Fizetős oktatás alapjövedelem nélkül elég undorító.
2020. febr. 3. 08:59
 1/7 anonim ***** válasza:
71%

Alapvetően a motiváció miatt gondolom azt. Voltam államilag támogatott képzésen, sokkal lazábban vettem, mint mikor éreztem a pénz súlyát és félévente legomboltak rólam 300 000 ftot. Érdekes, hogy az első esetben egy közepes erősségű szakon csúsztam egy évet, illetve egy relatíve gyenge mesterképzést csak 3-as átlaggal csináltam meg, míg amikor fizetnem kellett, ki tudtam tolni egy mérnöki szakot egyenesben úgy, hogy közben dolgoztam azért, hogy tudjam fizetni a tandíjat.


Az alapjövedelmet hülyeségnek tartom, inkább azt javasolnám, hogy a diáknak legyen lehetősége azzal kiváltani, hogy egy cégnél dolgozik. Aláír egy szerződést, hogy amennyiben a tanulmányai alatt heti x órában az adott cégnél tevékenykedik, ahol be is tanítják sok dologra és mellé teljesít x kreditet, addig fizetik neki a tanulmányait.


Egyébként meg nem kell ennyi egyetemista, én nem bánnám, ha feleennyi járna egyetemre. A többség úgyis csak azért megy, hogy elmondhassa, hogy diplomás, amúgy meg olyan helyen fog dolgozni, ahol érettségivel is lehet.


A közoktatásról nem nyilatkozom. Amíg a gyerek tanköteles, addig ideális esetben köteles lenne az állam is mindent megadni a megfelelő oktatáshoz. Pl ingyenes nyelvvizsgát is.

2020. febr. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
17%
Amúgy meg azért is rendben van, mert az ember a pénzéért talán jobb minőséget kap. Az oktatók is motiváltak, ha nem alapbért kapnak, hanem annyit, ahány diák bejelentkezik aktív félévre az adott szakon. Olyan ez, mint a magánorvos. Lehet, hogy pl egy panorámaröntgen 6000 ft, de legalább nem legyintenek rád, hanem betömik a fogad 20 000-ért tisztességesen és vállalnak érte garanciát. Nem pedig könyörögni kell, hogy csináljanak vele valamit, mert az a szuvasodás "igenis elég nagy" vagy az a korábbi tömés "igenis rossz, mert fáj alatta". Mert ha nem csinálják meg normálisan, nem keresnek egy rohadt forintot sem, ami egy rendelő bérlése és az eszközök biztosítása mellett túl nagy luxus lenne.
2020. febr. 3. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

Én kifejezetten ellenzem, hogy csak a gazdagok kiváltsága legyen a minőségi oktatás.

Hogy törjön ki így a szegénységből valaki?

Nem tehet egy gyerek sem arról, hogy a gólya hova dobta le.

Sokszor a tehetséges gyerekek elkallódnak a szülők miatt, míg a butabbak jó egyetemeken végeznek, szintén a szülők miatt.

Nem igazságos szerintem.

2020. febr. 3. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
17%
Mert semmi sincs ingyen.
2020. febr. 3. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#1 Nem értek veled egyet! A motivációt nem szabad senkiből se kierőszakolni. Hagyni kéne mindenkit békén, ha valaki évek után teszi le a diplomáját, akkor évek után tegye le. Ki vagyok én, hogy valakire rá parancsoljam azt, hogy három év után kötelezően tegye le a diplomáját, nyelvvizsgáját, aztán húzzon el dolgozni. Az oktatás maradjon állami kézbe, de sokkal több pénzt kéne ráfordítani, hogy színvonalasabb legyen. Sajnos a mi kormányunknak ez nem érdeke, mert tudják jól, hogyha többen elkezdenek gondolkozni, akkor ellesznek zavarva. Ezt ők nem akarják. Természetesen nem erre a kormányra gondolok, amikor azt írom, hogy maradjon állami kézben. Mivel ők folyamatosan bomlasztják az oktatási színvonalat. Ezért kell példát venni a finnektől és az ő módszereiket kéne átimportálni ide. Náluk az oktatás és az egészségügy is ingyenes, de mégis jól működik.


Miért lenne hülyeség az alapjövedelem? Jó az, hogy cégektől függ az emberek megélhetése és a tanulást, házimunkát és egyéb tevékenységeket, amik ugyanúgy munkának számítanak azt nem fizetik meg? Úgy látom az alapjövedelem ellenességnek van egy gyűlölködési, előítéletes alapja, mint az állítólagos "semmitevők" üldözése. Az van, mint a feudalizmus idején, hogy olyan nőket üldöztek, akik nem akartak maguknak urat, nem akartak kiszolgáltatottak lenni, ezért városon kívül éltek. Aztán kitaláltak olyan mendemondákat, minthogy ők sátánisták, varázslók, átkozók és ártatlanul elégettek egy csomó nőt, mivel nem akartak behódolni. Ez van most is, csak most az új célpont a "semmitevők" lettek. Kérdésem az lenne, hogy megéri ez a gyűlölködés és emiatt elutasítani egy olyan intézkedést, ami az embereket stresszmentessé, nyugodtabbá és boldogabbá tenné? Mivel minden pénzbe kerül, ezért illene ilyen újításon gondolkozni, napirendre tűzni. Ne a cégektől függjön az emberek megélhetése. A másik nem lehet örökkön örökké növelni a gazdaságot, amikor egyre inkább pusztul a Föld és a klímaváltozás is hatalmas problémákat okozz, mint pl. Ausztráliába. Ezért magas fokú újraelosztó gazdaság kell, és van annyi pénz amiből fent lehetne tartani az alapjövedelmet, de ehhez tiszta korrupciómentes kormányzás is kell, akik nem lopnak, hanem érdekük az, hogy az ország jólétben éljen.


Szerintem rossz hozzáállás az, hogy ne legyen sok egyetemista. Azzal egyetértek, hogy sokan azért tanulnak, hogy csak legyen papírjuk, de egy kérdést feltennék, szükség van e papírokra? Úgy gondolom, hogy a tudást nem szabadna korlátozni. Ezt a ponthatár rendszert el kéne törölni, hogy ne a másik múltbeli teljesítményét nézzék, hanem azt, hogy miért jelentkezett arra a szakra, hallgassák meg azt, hogy mi motiválta erre. Ez sokkal fontosabb, mint ez a mostani barátságtalan rendszer, hogy hiányzik mondjuk 5 pontod akkor megszívtad. Miért jó ez őszintén?


A másik probléma az, hogy sajnos sokan nem puszta tudás miatt tanulnak, hanem azért, hogy jobban keressenek. Egyik ismerősöm barátnője, azért sírt, mert mindjárt itt a vizsga és szenvedett miatta. Ha szenved akkor miért nem hagyja ott? Sajnos azért nem, mert ha otthagyná, akkor sokat kéne visszafizetnie és szeretne ezzel sokat keresni. A normális emberi életszínvonalat alappá kéne tenni, ezért vagyok alapjövedelem támogató, ezért hiszek az egyenlőségbe, számomra a szabadság, egyenlőség, testvériség csak így működhetnek, ha egybe vannak. Ha nincs egyenlőség a szabadság és a testvériség megtörik, mert, ha nincs nagyon pénzed, akkor nem vagy elég szabad és az egyenlőtlenség kiöli a testvériséget, a közösségi értékeket és ez generálja az elidegenedést. Több kutatás bizonyította azt, hogy a pénz nem boldogít, akkor mi szükség van erre a rendszerre? Miért kell embereket azzal hülyíteni, hogyha minél több pénzed van, akkor annál boldogabb leszel? Észre lehet venni azt, hogy hiába van valakinek sok pénze, amikor nem lesz boldogabb tőle.


Az is tök igazságtalanság, hogy olyan értelmiségi szakot, mint a filozófia, esztéta értelmetlen szaknak van beállítva, mert nem nagyon tudnak elhelyezkedni, ergo nem fizetik meg azt a sok munkát, amit a tanulásba belefektetett. Tehát a munka fogalmát is átkéne dolgozni, hogy ne csak az a munka számítson munkának, hogy nap, mint nap felkelsz, bemész időbe dolgozni 8-10 órákat utána várd meg a hóvégét, hogy kifizessenek és ez a mókuskerék uralja az életünket.


Nem bántásból írom, de a mérnöki szakot én nagyon károsnak tartom, mert a legtöbb mérnök világképe a mérésbe mutatkozik ki, mindent mérnek, és ebből kreálnak világképet és kizárnak mindent, ami nem a mérésből következik. Hasonló véleménnyel vagyok a közgazdász szakról is, ők a neoliberális kapitalizmus dogmatikáját ismétlik állandóan vissza, okoskodnak, fen hordják az orrukat a papírjuk miatt, bár akinek nem inge ne vegye magára, nem minden közgazdászra értem ezt, de sajnos a többség ilyen.

2020. febr. 3. 15:59
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, hát persze... 😂 Figyelj, a motiváció jelenleg is csak ki van erőszakolva. Az ingyenes képzés mellett a szülők évekig hagyják a kölküket zülleni, a katalógusos órák miatt (amit motivációnak szánnak) meg sem lehet mozdulni a munka világába. Fölösleges körök, fölösleges idő, fölösleges dolgokra és fölösleges emberek kitermelése.


És mint mondtam, ki lehetne váltani a tandíjat aktív munkaviszonnyal, tehát aki akarna, az tudna felfelé lépkedni. Ennek annyi haszna lenne, hogy kétféle ember lenne jelen a felsőoktatásban: a szorgalmas és a tehetséges, aki érzi a tandíjon és a munkáján, hogy nem babra megy a játék, illetve a gazdag, akinek ha más haszna nincs, annyi biztosan, hogy a súlyos pótlási és egyéb díjakkal beszopva eteti az egyetemet. Ami meg nem rossz dolog.


Mindenki más meg mehetne az anyjába. Ez az álingyenes rendszer, ami most van, csak nagyobb szar, mint ami lehetne.

2020. febr. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nem olyan egyszerű az emberiség, hogy vannak a szorgalmas emberek akik jók és a semmittevők, akik a rosszak. Nos elmondanám neked, hogy az ember alapból egy alkotó lény, csak a gond a mostani rendszer elidegenedésével és a kizsákmányoló munkával van. A kapitalizmust hiába hazudják azt, hogy a természetünk része, ez nem igaz, már a Hegel látta azt, hogy elidegenedett a társadalmunk és Marx tovább vitte azzal, hogy a tőkés termelés a ludas. Hogyha most olvasol Tőkét, akkor láthatod azt, hogy azok a problémák, amiről írt azok mai napig fellelhetőek. Az elidegenedés okolható azért, mert vannak céltalan és jövőtlen emberek, mivel sajnos vannak, akik alsóbb osztályba születhetnek és hiába próbálnak kitörni onnan, sajna szerencse kell ahhoz, hogy valaki kitörjön. Szerencse is kell ahhoz, hogy valaki sikeres életet éljen. Hagyjuk már az ilyen kapitalista dumákat, hogy aki akar az tud. Barátom filozófiát tanult és nagyon szorgalmas volt, de ennek nincs eredménye sajnos. Ezért is lenne fontos az alapjövedelem. Látni kell azt, hogy mai napig osztályharc uralkodik, tehát nem a kiszolgáltatott emberekbe kéne belerúgni. Hagyj idézzek Noam Chomskytól:


"Amíg a lakosság nagy része passzív, apatikus, eltereli a figyelmét a konzumerizmus vagy a kiszolgáltatott emberek iránti gyűlölet, addig a hatalmasok kedvükre tehetnek, és a túlélőkre hagyják, hogy mérlegeljék majd az eredményt."


Ez nagyon igaz és akik a fizetős oktatás mellett állnak azok nem veszik észre ezt a problémát, amivel foglalkozni kéne. Amellett állok, hogy mindenki gondolkodó ember legyen és kételkedjenek ennek a rendszernek a hitelességébe. Mint írtam a tudás megszerzése ne privilégium legyen, hanem alkotmányos jog. Mivel csak ilyenkor beszélhetünk valódi demokráciáról, hogyha mindenkinek van joga tovább tanulnia, nem csak akkor, ha sok pénze van. Sőt tovább megyek szerintem akkor jönne el az igazi demokrácia, hogyha végre megszűnnének az osztályok, megszűnne mindenfajta kizsákmányolása, nem lenne a bérmunka, hanem a munka átalakulna és közösségi lenne. Tehát tessék ne a kiszolgáltatott emberekbe belerúgni!

2020. febr. 3. 18:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!