Mi a véleményetek erről?
Manapság az egekben vannak az állami ponthatárok. Tapasztalataim szerint,akik bejutnak, 80-90%-ban külön tanárokkal, nyelvtanfolyamokkal, különböző drága felkészítő órákkal sikerül összeszedniük a pontot,hogy utána ingyen tanulhassanak. A magyar felsőoktatásban miért nem nézik az anyagi hátteret,amikor valaki államira jelentkezik?
Nagyon igazságtalannak tartom,hogy sokak azért csúsznak le, mert akik megtehetik,hogy iskolán kívül is képezzék magukat tanárokkal, bejutnak. Nektek mi a véleményetek, szerintetek is jobb lenne,ha az állami helyeket nem tölthetné be anyagi háttértől függetlenül akárki?
Persze, én is ismerek olyan tehetséges diákot,aki magától bejutott, sok hasonló lehet, de általában azt látom,hogy akiknek lenne pénzük fizetni az önköltségest, ők pályáznak az államira.
Ti mit gondoltok?
Ha igaz lenne az állítás, igazad is lenne.
De mivel nem az, így nincs.
Olyan sok hibát tartalmaz a kérdésed, hogy egyesével taglalom őket:
,,Manapság az egekben vannak az állami ponthatárok."
Hol is? Mert rengeteg szakra elég a minimumot elérni, közte sok mérnöki, vagy egyéb fontos, egyéb nehéz szakon is. A 280-300 ponton nem értem, mi a sok, ehhez elég 60%-os érettségiket írni, amit csak az nem tud, akinek eléggé nagyon átlag alattiak a képességei vagy le se xarja és nem is érdekli az egész.
,,Tapasztalataim szerint,akik bejutnak, 80-90%-ban külön tanárokkal, nyelvtanfolyamokkal, különböző drága felkészítő órákkal sikerül összeszedniük a pontot,hogy utána ingyen tanulhassanak"
Ezt az adatot honnan veszed már megint? Az én környezetemben maximum a nyelvórákért fizettek a hallgatók, de már ezt is meg lehet oldani youtube-os ingyen videókkal, ha van hozzá elég szorgalmad. Amúgy áruld már el nekem, hogy mi olyan nehéz azon az anyagon, hogyha még rossz a tanár, de otthon elolvasva ne tudd megtanulni? Tényleg nem akarlak megsérteni, ha valami fogyatékosságod van vagy ilyesmi, de egy gimis tananyag, ahol pl. biológiából, kémiából óránként 2-4 oldalt haladunk, se nem sok, se nem nehéz, se nem bonyolult, hogy azt otthon minden nap leülve ne lehessen megtanulni. Nekem is voltak rossz tanáraim, pedig az egyik legjobb gimibe jártam; ilyenkor elővettem a könyvet, és leültem megtanulni magamtól. Kinyomtattam az Oktatási Hivatal honlapjáról az érettségi vizsga követelményeket, és néztem pontról pontra. Olyanokról hallottam, hogy külön órákat vesznek majdnem minden tárgyból, akik ilyen-olyan protekciókkal jártak nagyon elit gimikben (de csak a neve miatt), a tanárok meg direkt nem tanítottak jól, hogy aztán külön órákra járjanak hozzájuk.
,,Nagyon igazságtalannak tartom,hogy sokak azért csúsznak le, mert akik megtehetik,hogy iskolán kívül is képezzék magukat tanárokkal, bejutnak."
Már megint...Ha egy diák olyan okos és ügyes, simán eléri azokat a ponthatárokat, ami kell. Nekem 468 pontom volt. Jártam külön tanárhoz? Nem, csak angolból. De nem azért lett ennyi pontom. Az egyik osztálytársam pedig emeltezett matekból és infobol, ezeket duplázva lett 490 pontja, akárhova felvették volna.
,,Nektek mi a véleményetek, szerintetek is jobb lenne,ha az állami helyeket nem tölthetné be anyagi háttértől függetlenül akárki?"
Szerintem nem helyes elvenni az állami helyeket a kicsit jobb módúaktól. Aki annyira nagyon gazdag, az úgysem itt taníttatja a gyerekét (én biztos nem ide adnám), hanem simán megteheti, hogy más országban tanuljon. Aki odatette magát azért, hogy bekerüljön, az megérdemli, hogy ,,ingyen" tanuljon. Inkább az lenne gonoszság és igazságtalan, ha a tehetséges és okos, de gazdag tanulótól az anyagi helyzete miatt megvonnád az állami helyeket.
,,..általában azt látom,hogy akiknek lenne pénzük fizetni az önköltségest, ők pályáznak az államira."
Ha ezen tud spórolni, miért fizessen érte? Ha ingyen osztogatnák a tejet, kenyeret, stb, fizess érte már csak azért is, mert amúgy megtehetnéd, hogy ne fizess érte? vagy ez most mi?
Azt gondolom, hogy egy kisebbség (vagy magadból kiindulva) általánosítasz. Nem helyes dolgokat írsz, és rossz forrásaid vannak, nem is nézel utána a dolgoknak.
Gépészmérnök nem tanulok, 281 pont volt a ponthatár. Ez duplázással egy 70 és egy 71%-os érettségivel megvan. Mivel most már kell egy emelt, így még kevesebb százalékkal be lehet jutni.
Ja, és sose jártam magántanárhoz.
Én is járok tanárokhoz,de ez nem jelenti hogy a szüleim tudják állni a félév/300k tandíj árát amellett,hogy fizetik a lakást (min.80k) és még a kaját is. Egy félév alatt a tanár max (nagyon max) 100.000ft, de a tandíj mellett a havi lakásbérlés és ételvásárlás a többszöröse.
Ezzel a sok tanulással csak nekik akarok segíteni,hogy ne 1millió ft-ba kerüljek félévente.
A 4-es nagyon jól levezette. Az tény, hogy az elmúlt években emeltek a ponthatáron, de szerintem ezt jól tették, én még emelnék is rajta. 2 gyerekemmel csináltam végig az egyetemet (illetve az egyik még csak idén végez), láttam, hogy még így is milyen sokan morzsolódnak le már az első két szemeszterben...
Azzal viszont egyet kell értenem, hogy az állami finanszírozás ellenére nagyon drága "mulatság" ez a szülőknek és valószínűleg ezért van az, hogy főként olyanok járnak az egyetemre, akik akár ki is fizethetnék az önköltségest, na de miért tennék, ha nem muszáj?
Mielőtt leharapnátok a fejem ezért a kijelentésért, a napokban olvastam, hogy összesen a hallgatók 10%-a jogosult szociális ösztöndíjra. Mi kapunk (nem sokat, talán 8000 Ft-ot) ,de ez azt jelenti, hogy a 90% nálunk jobb anyagi kondíciókkal rendelkezik és mi sem kenyéren és vízen élünk.
"Mi kapunk (nem sokat, talán 8000 Ft-ot) ,de ez azt jelenti, hogy a 90% nálunk jobb anyagi kondíciókkal rendelkezik és mi sem kenyéren és vízen élünk."
Igazából ez azért van, mert mások jobban csalnak nálatok a szociális pontokért, nem feltétlenül azért, mert jobban élnek. Én átlagos anyagi helyzetű vagyok, sosem kaptam szociális ösztöndíjat, nem is vagyok rászorulva. Viszont vannak ismerőseim az egyetemen, akikről tudom, hogy a szüleik a többszörösét keresik, mint az én szüleim, csak épp ők nincsenek bejelentve. Vagy olyan emberek, akiknek amúgy több lakásuk is van, amit kiadnak (szóval havi több százezer forintot kapnak úgy, hogy még dolgozni sem mentek el), emellett be vannak jelentve munkanélkülinek, aminek a valóságban a többszörösét keresik ilyen-olyan munkákkal. Vagy pl van, aki nagyvárosban él, olyan szülőkkel, akiknek nem probléma anyagilag, hogy vegyenek a gyereküknek egy autót, de a szabolcsi faluba van bejelentve a hivatalos lakcíme, a 80 éves nagyihoz, aki kettejükre "keres" összesen 60ezer ft nyugdíjat.
Félreértés ne essék, nem sajnálok tőlük semmit, mint írtam, nem vagyok rászorulva. Azt viszont érdemes tudni, hogy ezek a dolgok legtöbbször nem a valódi szociális helyzetet tükrözik, hanem azt, hogy ki milyen jól tud csalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!