Vegyészmérnök - Veszprém vagy Debrecen?
Annyival jobb a debreceni, hogy a hírneve nagyobb. Viszont a képzésük nem sokat ér, és mint magyar, te csak másodlagos leszel (rengeteg a külföldi, ők hozzák a bevételt) Egyik ismerősöm kutató (a Pannon Egyetemen végzett kémiát) az egyik intézetben és debreceni vegyészmérnök hallgatók vannak nála gyakorlatokon... Hát mondta, hogy kb. semmit sem lehet rájuk bízni, csak rutinfeladatokat. Egy vegyész csinálta meg helyettük a legtöbb dolgot, mint pl. anyagok besugárzását ment fingjuk nincsen, hogy hogyan működnek a speciális berendezések/programok- amit pont egy vegyészmérnöknek illene tudni.
A Pannon Egyetemnél meg tanárhiány van, főleg a mérnöki karon. Nézz utána, keresnek kémia szakos doktoris tanárt/előadót. Van 2 vegyészmérnök ismerősöm innen, azt mondták nem olyan vészes a képzés, elvannak. De azt nem tudom, hogy mekkora a szaktudásuk, de az egyikük alapjából nem vmi értelmes személy (azaz a balta kiesik a szájából szint, és nincs egyéni véleménye), a másikuk meg gimiben halmozta a verseny általi eredményeket pl. matekból.
Egyébként sztem Debrecenben nagyobb az egyetemi élet, amíg ott laktam csak a mi szintünkön volt 2 külföldi hallgató, és az utcák is tele vannak velük.
Itt Veszprémben meg megalszik a tej a szádban, nem történik semmi sem. Nyugis város, bár szerintem élhetőbb, mint Debrecen. Voltam bent mind a kettő egyetemen, a Pannonon sokkal szimpatikusabb emberekkel találkoztam, az egyik jóbarátom is ide jár. A Debreceniben meg elég nagyképűnek tűntek a magyar hallgatók, és amikor voltam mentor program keretein belül egy rendezvényen, ahol voltak szintúgy debreceniek, el voltak szállva maguktól. Tehát nekem eddig rossz tapasztalatom volt velük kapcsolatban, meg ja, sok a balhé is ott „eladó kémia tankönyv”...
Viszont társadalmilag Debrecenben találkoztam az eddigi legkedvesebb emberekkel, minden helyen legyen az bolt vagy hivatalos ügy (akár utca), mindenki nagyon kedves volt, és segítőkész.
Egyébként arra készülj, hogy a két legfeltörekvőbb vidéki várost szemelted ki, mind a kettőben magasak az albérleti árak, és itt Veszprémben a kolesz sem vmi olcsó dolog (debrecenit nem tudom, de neten sztem mindkettő fent van).
3 éve Debrecenben fizettünk 100k-t egy külső részen lévő albiért, ami le is volt vmelyest pukkanva, azaz mindig volt vmivel gondunk. Most itt Veszprémben fizetünk 130k-t, de egy új lakásért. Veszprém olyan szempontból jó, hogy nem nagy város, és igazából gyalogtávon mindent meglehet tenni, de a tömegközlekedés is jól megvan szervezve. Csak a központ qva ronda, leragadt a szoc időkben, de Debrecenben meg szinte állandóan szhar szag volt xd
Na amúgy kifejtem ide is. A Pannon Egyetemről nem tudok nyilatkozni, csak egy lányról tudok, aki onnan jött át hozzánk. Elmondása szerint nagyon rossz tanárjaik is voltak; olyanok, akiket még a BME-ről rúgtak ki, mert túl sok szabálytalanságot követtek el. Igaz vagy sem, nem tudom. De nem fogadták el itt nálunk a tantárgyait...
Vannak kedves és kevésbé kedves tanáraink is. Elsőben még itt volt Lente Gábor, de politikai okok miatt már Pécsen tanít sajnos, vitte magával a feleségét is, Ősz Katalint. Na ők ketten legendák voltak, hihetetlen jófej és kedves, szakmailag is nagyon ott levők. Az egyik áltkémet, a másik fizkémet taníttott. Hozzájuk hasonlóak nagyon jó tanár még Lázár István, idős bácsika, de az összes óráján úgy ad elő, hogy teljesen bele tudod képzelni magad az egészbe (szervetlen kémia 1 és műszeres analitikát tart). Én Muzsnayt is szerettem, matek tanár; valamint Bazsát, aki fizkém tanár (idős). Ezen kívül van, akivel soha az életben nem akarnék találkozni, pedig még nem is tanított (bejött a gyakorlatokra és mindenkibe belekötött). De szerintem rossz tanárok is mindenhol vannak. Van olyan, akivel egyetértek tanítási és osztályozási szempontból, de mások nem, mert túl szigorú. Nyilván ez meg teljesítmény függvénye is.
Kifejezetten nehéznek nem mondanám. Volt olyan tárgy, amivel eleinte meggyűlt a bajom, pl. a fizkémmel, mert nem tudtam, hogyan kezdjem el tanulni, de vizsgaidőszakban elkezdtem a tömör könyvet olvasni, és mindent megértettem, azóta az az egyik kedvenc tárgyam. De van, akik meg ok nélkül megnehezítenek egy amúgy tök érdekes és közepesen nehéz tárgyat, és amiből az évfolyam 70-80%-a megbukik...Ilyen tárgy a szerves kémia 3. Eskü érdekes meg minden, de a számonkérés egy vicc. Kötelező szóbeli vizsga, előtte beugró, többszáz fogalomból kérdeznek 10-et; és bár csak 5-öt kell helyesen tudni, de azt szó szerint. Hiába tanulod meg az anyagot, és mondjuk logikusan az alapján írnál a fehérjeszintézishez valamit, de ha az nem egyezik az általuk kiadottal, akkor pontlevonás XD Na de egészségükre. A probléma még ott is van, hogy sok diák csak a beugrót meg egy beírni, majd visszaadja a tételt, így gyakorlatilag foglalt egy vizsgahelyet, szóval nagyon gyakori probléma, hogy csak az tud elmenni még egyszer vizsgázni, aki az első vizsgára vette fel a vizsgát (már ha megbukik). Bikémen (ami a szerves 3-ra épül) több felsőbb éves hallgató van, mint rendes éves. Na de ez csak egy tárgy. Ami még nehéz szokott lenni, az a művtan 1 Nagy Miklóssal, de ő már elmegy.
Ami könnyű, az viszont viccesen az. A legtöbb tárgyból kb ugyanazt adják a tanárok, mint előző években. Van, hogy be se kell járni, csak megtanulod a zh-t, és kész. Nekik nem a dolgozatösszeállítás, -javítás és tanítás az életük, hanem, a kutatások. A tanítás egy kötelező rossz (nem én mondtam). Még ha nem akarsz rajzolni géptanra (én rajzoltam), akkor is fizethetsz egy gépészmérnök hallgatónak és megrajzolja neked (az évfolyam fele így csinálta, mérges is voltam...), de a tanárt nem érdekli, úgyh sima.
Ami még fontos szerintem, hogy a jövőben hol szeretnél dolgozni. Tudod, itt az egyetem eléggé a helyi cégekre van ráállva (anno emiatt tudták beindítani a szakot), ugyanis elég sok vegyészmérnök, aki Veszprémben vagy Pesten végzett, miért lenne olyan ,,hülye" hogy eljöjjön Keletre, a kicsit lemaradottabb cégekhez, rosszabb fizetésért...szóval kellettek helyi diákok, akiket itt lehet tartani. És ezt érezzük is. Üzemlátogatásra is csak a helyiekhez mentünk, és van olyan tárgy, hogy kémtech II, ami szintén abból áll, hogy elmegyünk a TEVA-ba, MOl-ba és a Borsodchembe, és az ő anyagaikból írunk zh-t. Mindent, amit leadtak, a technológiákat, folyamatábrákat tudnunk kell, mintha már ott dolgoznánk. De mivel nincs olyan ember, aki mind3 cégnél fog dolgozni, így ez logikátlan, de mindegy :D Szóval ha nem érdekelnek ezek a cégek, ez a tárgy is csak egy pont lesz a ,,csak túl kell élni ezt is" lsitádon. De lehet, hogy a veszprémiek is ugyanezt csinálják a helyi cégekkel (csak szerintem az a régió fejlettebb).
Hajrá hajrá, a diplomád ugyanaz lesz mindenhol.
Ja még valamit, a diákélet: a gólyatábor jó volt, de kb ennyi. Még elsőben ott a gólyabál, de aztán semmi évfolyamest, semmi nincsen nekünk. Ez mindig az adott kar HÖK-öseitől függ. A GTK-n, ÁOK-n, de még a jogi karon is vannak menő bulik, évfolyamestek, meg még ki tudja milyen karokon, de nekünk nincs. Újságunk sem, semmi. Persze lehet menni minden héten szerdán a Hall-ba bulizni, vagy a Klinikába csütörtökönként az orvosisokhoz, vagy akárhova a barátaiddal beülhetsz sörözni...vannak néha itt-ott ilyen programok, mindig kapsz róla majd emailt neptunon (állásbörze, nemzetközi ételek stb). De attól, hogy ez a DE-het tartozik, ne ájulj el, mert óriási a különbség a karok között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!