Hány féle kombináció létezik?


Nem házifeladat, de hatalmas szükségem lenne rá. Egy program működését próbálom megfejteni, amihez nincs sok dokumentáció, de azt tudom, hogy 24 disztichonformát tud létrehozni.


Disztichonokról az időmértékes verselésben beszélünk. (Hosszú és rövid szótagon alapszik.) A disztichon két részből áll: egy hexameterből (6 versláb) és egy pentameterből ("5" versláb).


A hexameterben lehet daktilus (-UU) vagy spondeus (--), de az ötödik kötelezően daktilus (-UU), és a hatodik vagy trocheus (-U) vagy spondeus (--).

Tehát az első négy helyre mehet kétfajta: daktilus vagy spondeus, ötödikre csak daktilus, hatodikra pedig ismét két fajta.


A pentameter lényegében így néz ki:

-UU -UU - II -UU -UU - (két daktilus és utána egy hosszú szótag, metszet, és ugyanez még egyszer). Annyit kell itt is tudni, hogy a daktilust felválthatja a spondeus (--). Itt az egyetlen szabály, hogy egynek kötelezően daktilusnak kell lennie, mindegy melyik helyen.


Hány disztichonsémát hozhatunk létre?


Énmagam is utánaszámoltam és 1024 lett, de szerintem az sok. Azt nem tudtam hogy megfogalmazni, hogy ha például a pentameternél két helyen helyettesít a spondeus, például az 1. és 4. helyen, az ugyanaz, mintha a 4. és 1. helyen helyettesítene. De ha az 1. helyen van egy spondeus, az már nem az, mint ha a 4. helyen helyettesítene.



2019. máj. 21. 09:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A leírásod alapján a hexameter 2^5 = 32 féle lehet, mivel 5 helyen lehet szabadon választani 2-2 versláb közül.

A pentameter ha jól értem 2^4 - 1 = 15. Négy helyen lehet 2-2 közül választani, de ebben benne lenne a 4 spondeus esete is, amit ki kell zárni, ezért a mínusz 1.

32*15 = 480.

Ha valamit félreértettem, és a pentameternél az || mindkét oldalára kell 1-1 daktikus, akkor csak 9 eset van (oldalanként DD, DS, SD) ami 32*9 = 288-ra szűkítené a kombinációkat.

2019. máj. 21. 13:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségét. Ellenőrzésül végül szétírtam őket, és 15 fajta szabályos pentameter és 32 szabályos hexameter, tehát 480 fajta disztichon létezik.
2019. máj. 21. 15:10