Kérlek valaki ebben segítene nekem, számítással együtt? Számítsd ki, hány tömegszázalákos nitrogént tartalmaz az ammonium-nitrát!? Számítsd ki, hány tömegszázalákos foszfort tartalmaz a calcium-foszfát!?

Köszönöm előre is a válaszokat!

#kémia #nitrogén #foszfor #ammonium-nitrát #calcium-foszfát
2019. máj. 18. 13:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Először is, mi ez az "-os" képző? Nem inkább az a feladat, hogy: "Számítsd ki, hány tömegszázalák nitrogént tartalmaz az ammonium-nitrát!? Számítsd ki, hány tömegszázalák foszfort tartalmaz a kalcium-foszfát!?" A kalciumot meg magyarul k-val írjuk, mégha a vegyjele Ca is.

Amúgy ezt a feladatot úgy kell kiszámolni, hogy a "molekulák" (azért írom zárójelbe, mert ezek ionos kötésű vegyületek, amik összefüggő ionkristályrácsot alkotnak, nem pedig különálló molekulákat, mint a kovalens kötésű vegyületek) moláris tömegét kiszámolod, és megnézed, hogy abból hány %-ot tesz ki a kérdéses elem tömege.

Az ammónium-nitrát azért érdekes, mert ennek mindkét ionja tartalmaz nitrogént: a pozitív töltésű ammónium-ion (NH4+) is, és a negatív töltésű nitrát-ion (NO3-) is (ezek ugye összetett ionok, amelyek felfoghatók töltéssel rendelkező molekuláknak is amelyek belsejében

A képlete: NH4NO3, vagyis 1 db "molekula" 2 db nitrogénatomot tartalmaz. A nitrogénatom moláris tömege a periódusos rendszerből kiolvasható, és a nitrogénatommag tömegszámával egyenlő, ami 14 (7 proton + 7 neutron együttes tömege). Mivel kettő van, ezért 2*14=28 g/mol.

Az egész "molekula" moláris tömege pedig: 2*14+4*1+3*16=80 g/mol.

Ennek a nitrogén ekkora részét teszi ki: 28/80=0,35

De % volt a kérdésben, tehát ezt is %-ban kell megadni, vagyis meg kell szorozni 100%-kal:

0,35*100%=35%.

Remélem a kalcium-foszfát foszfortartalmát ez alapján már ki fogod tudni számolni, és kapok zöld kezet. :)

2019. máj. 19. 20:57
 2/5 anonim ***** válasza:
...amelyek belsejében kovalens kötés tartja össze az atomokat, az egyszerű ionok, mint például a nátrium-ion pedig felfoghatók töltéssel rendelkező atomoknak).
2019. máj. 19. 21:06
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így volt a feladatban is! És ezt a kérdést nagyon nem értettem, ezért tettem fel itt a feladatot. Ezer hálám ❤️
2019. máj. 20. 20:43
 4/5 anonim ***** válasza:
Azért nem jó, mert elfelejtetted a foszfor tömegét 2-vel szorozni, márpedig egy kalcium-foszfát "molekula" (ez is ionos kötésű vegyület, tehát nincsenek molekulái, de 3 kalcium-ionra [ami egyszerű ion, mert egy atomból keletkezik] jut két foszfát-ion [ami összetett ion, mert olyan töltéssel rendelkező részecske, ami több atom kovalens összekapcsolódásából áll], ezért a képlete az ami), két foszforatomot tartalmaz, aminek az együttes tömege: 2*31=62, míg az egész "molekula" moláris tömege csak feleannyi, mint számoltál, mert véletlenül 2-szer szoroztál 2-vel, vagyis nem 620, csak 310 g/mol a "molekula" moláris tömege. Így tehát az eredmény: 62:310=0,2 vagyis 20% éppen 4-szer annyi, mint amit te kaptál, mivel a számláló a duplája, a nevező meg pont a fele annak, amit számoltál, és 2/(1/2)=2*2=4. Remélem érthető voltam, és megint kapok zöld kezet. :)
2019. máj. 20. 21:44
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Megpróbáltam de nem ment, mostmár értem!
2019. máj. 20. 23:14