Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudtok ötletet adni a nyelvtan...

Tudtok ötletet adni a nyelvtan ppt-mhez?

Figyelt kérdés
Kell egy ppt-t csinálnom a "jegyzet"-ről. Én megnéztem a tankönyvet, ahol semmilyen jegyzettel kapcsolatos dolog nem volt (leszámítva azt ami leírja h hogyan készíts jegyzetet, de nem hiszem h erről kéne). Ezért úgy gondoltam hogy valami kreatív dolgot fogok csinálni. Tudtok linkeket írni olyan oldalakról amik ezt a témát érintik? Vagy esetleg van valami ötletetek hogy mit kéne csinálnom?

2019. máj. 14. 21:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Pár tipp:


[link]

jegyzet a publicisztikai mufajcsoportba, azon belül is a kommentár mufajcsaládba tartozik.

Jegyzet: A legnagyobb szabadságot adja az újságírónak. Nem kötelezo az aktuális esemény feldolgozása. A kor embere értse a témát. Csak az egyik szálát ragadja meg az eseményeknek. Az egyik legtömörebb mufaj. Terjedelme maximum 2 gépelt oldal, minimum 1/2 flekk. Csattanóval kell zárulnia. Fontos a hangulata. Az ötlet (truváj) „mit ki tudunk” fejteni.

- magyarázó jegyzet

- megkérdojelezo jegyzet

- polémikus jegyzet

- ironikus jegyzet

- humoros jegyzet

- meditáló jegyzet

- lírai jegyzet

Lényege a személyes gondolat, érzelem. Egyszerre oldott és feszes. Cseveg, de nem locsog. Nagy szerepe van a fikciónak, a képzeletnek. Hihetonek kell lennie. Egyetlen lendülettel íródik. Gondolattársítások. Erkölcsi igazságérzet szerepe. Valamilyen költoi magasság szerepe.

Móra Ferenc: „Éles szem, nyitott szív.”

Nagy a különbség az írott és a rádiós jegyzetek között. A rádióban világosabban kell fogalmazni!



[link] 8-9. oldal

3. Kommentár, jegyzet

Kommentár: nem csak műfaji, de mindennapi értelemben is használjuk.

 Értelmező szótári bejegyzés: „valamihez szóban vagy írásban fűzött magyarázó, közelebbről megvilágosító, kifejtő megjegyzés, fejtegetés, magyarázó jegyzet, értelmezés.”

 Sajtóban: újságban, rádióban közölt kommentár „a közéleti, politikai híreknek, eseményeknek a magyarázata, hírmagyarázat.”

8

8

Valahol a hír és a vezércikk között elhelyezkedő műfaj, szerzője egy aktuális kül- vagy belpolitikai eseményből indul ki, értelmezi a történteket. Az értelmezés megköveteli a tények hátterének ismertetését, összefüggések megvilágítását, nézetek ütköztetését is, így segíti, hogy az olvasónak saját véleménye alakuljon ki.

Felépítése: Ajánlatos a kommentárt a hírekkel, új tények közlésével kezdeni, ezt követi a kommentár, a magyarázat, hivatkozva az információ és tények forrására.

Vélemény vagy tényközlés? Egy nézet szerint a kommentár, mint értelmezés egyben vélemény is, így kerülhet ebbe a műfajcsaládba. De tekinthetünk rá úgy is, mint bővített, alátámasztott információ.

Jegyzet:

Azért sorolják ezt a műfajt is ide a kommentár mellé, mert a jegyzetíró is kommentál. Az író is a megszerzett híranyaggal kapcsolatban fejti ki véleményét. Egyéni véleményével segíti az olvasót a saját álláspontjának kialakításával.

Témájában kötetlen, általában az élet apró dolgairól, hétköznapi jelenségekről szól, terjedelmében, szerkezetében kötött műfaj. Egyetlen tényhez kapcsolódik, egyetlen gondolatsorba állítja a jegyzetíró reflexióit. Megköveteli a sűrített fogalmazást. De gyakran átlépi az újságírás és irodalom határát.

A kommentár stílusa higgadt, tárgyszerű, a jegyzet lehet szubjektív, lírai és ironikus.”

2019. máj. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ui: egy csomó van még, úgy keress google-ban, hogy “jegyzet műfaj” és kidob egy csomót.
2019. máj. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez is jó: [link]


“Jegyzet


A vélemény-újságírás műfajai közé tartozik. A jegyzet egy hírre, eseményre reagál, abból kiindulva egy nagyobb súlyú jelenségre mutat rá. Rövid, könnyed, de feszes műfaj.

A jegyzet írója egyetlen gondolatra koncentrál, nem tér ki minden mozzanatra, mert ha több témát is érint, akkor a gondolat elágazik és nem lesz követhető. Akkor jó, ha sikerül megmaradnia azon a vonalon, amelyen elindult. Szerkezeti sajátsága a rövidség, tömörség, fontos, hogy a körülményekből csak azt mondja el, ami az eset vagy helyzet jellemzése szempontjából fontos.

Alapja a megragadható tény, esemény stb., de ez a kiinduló pontul szolgáló esemény csak apropó, amelyben a szerző egy társadalmi folyamat jellemző tünetét véli felfedezni. A jegyzetíró gyakran társadalmi, politikai, erkölcsi kérdéseket világít meg.

A szűkszavúságnak ebben a műfajban csevegőnek kell lennie, ne legyenek benne felesleges gesztusok, szavak. Hangvétele, stílusa sokféle lehet, a komolytól a csipkelődőn át a humoros, gúnyosig vagy az érzelmesig.”



Bodor Pál: ”A jó jegyzet maximum egyetlen lendületes, szellemi piruett, nem pedig egész estét betöltő balett.”

2019. máj. 14. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, sokat segítettél. Nélküled nem is tudom hogy írtam volna meg ezt a ppt-t. 😊😁
2019. máj. 14. 22:31
 5/5 anonim ***** válasza:
Érdemes előtte pár jegyzetet elolvasni. Szerezz egy (papír) napilapot, abban mindig van ilyesmi.
2019. máj. 14. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!