Lilla 48 fehér és 77 fekete, egyforma méretű kockából, mindegyik kockáfelhasználva, összeragasztott egy nagy kockát úgy, hogy a felszínének lehető legnagyobb része fehér legyen. Hányad része fehét Lilla által összeragasztott nagy kocka felszínének?

2019. márc. 29. 09:33
 1/6 anonim ***** válasza:

48+77=125

Tehát 5x5x5-ös kockát tud belőle ragasztani.

A nagy ocka felszíne 6*5*5=150


Ennek a kockának van 8 csúcsa (mint minden kockának) és 12 élén 36 olyan kocka ami 2 lapon van.


Ha ezek fehérek, akkor 8*3 + 36*2=96 fehér oldala lesz a nagy kockának.

Erre felhasznált 44 kockát eddig, még 4 kockája van. Azt már csak a lapok belsejébe tudja rakni, ahol csak 1-1 oldaluk látszik.

Tehát összesen 100 fehér mező lehet a kocka külső oldalán.

"Hányad része fehét Lilla által összeragasztott nagy kocka felszínének?"

Remélem ezt már sikerül a fentiekből kiszámolnod.

2019. márc. 29. 10:27
 2/6 anonim ***** válasza:
63%
Én fordítva gondolkoztam volna; arra hajtsunk, hogy a lehető legkevesebb fekete mutassa az oldalát. az 5x5x5-ös kockán belül egy 3x3x3-as kocka található, ez 27 kis kockát tartalmaz, tehát ezt ki lehet rakni 27 kis fekete kockából. Most nézzük meg azt, hogy hány helyre rakhatjuk a feketéket, hogy csak 1 lapuk látszódjon; a 3x3x3-as kocka bármelyik lapjához ragaszthatjuk, egy oldalára 3*3=9 fekete kocka mehet, és mivel 6 lapja van, ezért 6*3*3=54 fekete kockát lehet ráragasztani, így összesen 27+54=81 fekete kockát használnánk fel, ha lenne annyi, de csak 77 van. Ez azt jelenti, hogy a 27-en túl lévő 50 fekete kocka egy-egy lapja fog kilátszani, ez a 125-nek az 50/125=2/5 része, így a fehér rész az egésznek a 3/5 része lesz.
2019. márc. 29. 13:35
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sikerült!
2019. márc. 29. 16:05
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

Az első válaszoló jól számol, a második nem.

Mert nem 125 a felszín, hanem 150. És 100 fehér négyzet a 150-nek 2/3 része.

2019. márc. 30. 00:34
 5/6 anonim ***** válasza:
Valóban, ezt benéztem. De ezt leszámítva minden más jó.
2019. márc. 30. 00:42
 6/6 anonim ***** válasza:

"Valóban, ezt benéztem. De ezt leszámítva minden más jó."


A te gondolatmeneted kicsit egyszerűbb. Odáig valóban jó, hogy legrosszabb esetben 50 fekete kockából fog kilátszódni egy-egy oldal. A többit meg már a kérdező ki tudja számolni :)

2019. ápr. 1. 00:38