Valaki ki tudná nekem fejteni ezeket a kémiai számolásokat?


1.) 0,200 g tömegű kalcium-halogenidet tartalmazó oldalhoz ezüst-nitrát-oldat tál reagáltatva 0,376 g sárga színű ezüst-halogenid-csapadék képződik. Melyik halogenidvegyület volt az oldatban?


2.) Hány köbméter standardállapotú szén-dioxid-gáz fejlődik, ha 3 tonna, 90%-os tisztaságú mészkövet kiégetnek?


Aki esetleg meg tudja ezeket csinálni, nagyon megköszönném, ha lépésről lépésre leírná nekem!😊


2019. márc. 25. 21:04
 1/2 anonim ***** válasza:

CaCO3 = CaO + CO2

3 tonna = 3000 kg

3000 kg 90%-os tisztaságú mészkőben a CaCO3-tartalom: 3000*0,9=2700 kg, aminek anyagmennyisége 2700/100=27 mol. 1 mol CaCO3 égetésével 1 mol CO2 keletkezik, tehát 27 mol esetén 27 mol. Standard körülmények között 1 mol gáz 24,5 dm3 térfogatú, 27 mol 27*24,5=661,5 dm3, ami 0,661 m3.

2019. márc. 26. 05:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönööm!
2019. márc. 26. 19:03