((2x^2+x-6)(3x-4))/x^2-x-6


0/0 típusú határértéket kapok, azért kéne ezt egyszerűsítenem.



2019. márc. 21. 14:48
 1/8 anonim ***** válasza:

Alkalmazd a L’Hospital-szabályt.

[link]

2019. márc. 21. 14:51
 2/8 A kérdező kommentje:

köszi! de sajnos nálunk a suliban nem fogadják el a L'Hospital szabályt mert szerintük úgy túl egyszerű.

Van rá más mód?

2019. márc. 21. 14:54
 3/8 anonim ***** válasza:
Az "x^2-x-6"-on gondolkozz el, szerintem szorzattá lehet írni.
2019. márc. 21. 14:58
 4/8 anonim ***** válasza:

Ha megérted, és elmagyarázod mellé a bizonyítást, akkor szerintem el kell(ene) fogadják. De ha nem tudod és érted a bizonyítást, akkor valóban csalás azt alkalmazni. Főleg, amikor még az alapvető módszerek begyakorlása a cél.


Amúgy meg ha a*x^2 + b*x + c kifejés gyökei x1 és x2, akkor felírható a*(x – x1)*(x – x2) alakban. Legalábbis, ha jobb ötleted nincs a szorzattá alakításra.

2019. márc. 21. 15:04
 5/8 A kérdező kommentje:
a nevezőt szorzattá tudom alakítani.Számlálót is sikerült csak nem jöttek ki egész számok ott, és igy nem jó
2019. márc. 21. 15:15
 6/8 anonim ***** válasza:
[(2x-3)(x+2)(3x-4)]/[(x-3)(x+2)]
2019. márc. 21. 15:23
 7/8 anonim ***** válasza:
44%

Akkor valamit nagyon elszámolsz, mert egész számok jönnek ki:


(2x^2+x-6)(3x-4) = 2(x+3)(x-2)(3x-4)

x^2-x-6 = (x+2)(x-3)


Innen már menni fog?

2019. márc. 21. 15:24
 8/8 anonim ***** válasza:

A számláló: 2*(x-3/2)*(x+2)*(3x-4)

A nevező: (x-3)*(x-+2)

Innen már fog menni az egyszerűsítes.


Mind a számlálót mind a nevezőt megoldod a másodfokú egyenlet megoldókepletével, majd a gyöktényezős alakot használod.

2019. márc. 21. 15:26