Segítség? Egy szabályos háromszög súlypontjából vegyük fel a csúcspontokba mutató a, b és c helyvektorokat, melyekről tudjuk, hogy egységvektorok. Határozzuk meg a következő mennyiségeket (a*b) *c =? , (a*b) * (c*a) =? , (a*b) *c+ (b*c) *a =?

2019. febr. 26. 11:35
 1/6 anonim ***** válasza:
És mi a problémád? Van 3 vektor, amelyek 120 fokot zárnak be.
2019. febr. 26. 12:11
 2/6 A kérdező kommentje:
Ha nem lenne problémám vele, nem dobtam volna fel kérdésnek, de köszi az építő jellegű kommentet. Két vektor szorzata rendben, továbbiakban nem értem.
2019. febr. 26. 12:27
 3/6 anonim ***** válasza:

120 fokot ilyen nehéz elképzelni? Pedig ez általános iskola.


Az a vektor irányát önkényesen felveszed az x-irányba.


Ekkor a=(1,0). A többit ehhez képest 120 fokba.


b=(-gyök2/2,gyök2/2)


c=(-gyök2/2,-gyök2/2).


Tehát már a vektorok koordinátáit is megadtam. Már csak be kell helyettesítened.

2019. febr. 26. 12:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Már én is rosszul írom,


helyesen:


b=(-1/2,gyök3/2)


c=(-1/2, -gyök3/2)

2019. febr. 26. 12:44
 5/6 A kérdező kommentje:

Biztosan segítenél szeretnél.

Addig rendben, hogy a*b= 1*1*cos120= -0,5, az is, hogy (a*b)*c= -1/2c, (a*b)*(c*a)=-1/2*-1/2=1/4, azt nem értem, már csak, hogy (a*b)*c+(b*c)*a miért lesz 1/2b, nekem -c jön ki.

2019. febr. 26. 13:48
 6/6 anonim ***** válasza:

> „azt nem értem, már csak, hogy (a*b)*c+(b*c)*a miért lesz 1/2b, nekem -c jön ki.”

Ugye (a*b)*c = -1/2*c, és teljesen hasonlóan (b*c)*a = –1/2*a. Ezért

(a*b)*c + (b*c)*a = -1/2*c – 1/2*a = –(a + c)/2.


Ha rajzolsz egy háromszögrácsot, akkor ott le tudod olvasni, hogy a + c éppen a B csúccsal szemközti oldal felőli szomszédos háromszög súlypontjába mutat, ami ugye 2*1/3 súlyvonalnyi távolságra van a kiválasztott háromszög súlypontjától, pont a b vektorral ellentétes irányban. Ennek az ellentettjének a fele tehát 1/2*b lesz.

2019. febr. 26. 20:34