Első kérdés az, hogy a 0,1,2,3,4,5 számjegyek felhasználásával hány különböző ötjegyű szám készíthető, ha mindegyik számjegy max. egyszer használható fel. Ezt kiszámoltam, hogy 600db. De a következő kérdés az, hogy miután növ. sorrendbe rendeztük a számokat, melyik a 374.? Itt teljesen elakadtam.2019. jan. 6. 17:44
1/6 anonim válasza:
Lépésről lépésre közelítjük:
1-essel kezdődő: 5*4*3*2=120db
hasonlóan 2-essel és 3-assal kezdődő is 120-120 db
Ez eddig összesen 360db.
Tehát 4-essel fog kezdődni a keresett szám.
Rögzítjük a 4-est, és a 2. számjeggyel folytatjuk növekvően:
ha ez 0, akkor 4*3*2=24 db van, ami több, mint 14.
Tehát 40 az első két számjegy.
Ha 401 az eleje, akkor 3*2*1 db van, hasonlóan, ha 402 az eleje. Ez eddig 360+6+6=372 db.
Tehát 403-mal kezdődik a szám
A 373-ik szám: 403124
a 374-ik pedig: 403125.
2/6 A kérdező kommentje:
Az első 2 számjegyet értem, a többit nem.
2019. jan. 7. 18:07
3/6 A kérdező kommentje:
Egyáltalán lehet ilyen feladat középszintű matek érettségiben?
2019. jan. 7. 18:26
4/6 anonim válasza:
lehet ilyen feladat, és egyszerű is
6/6 A kérdező kommentje:
De csak ötjegyű számokat kellett alkotni.
2019. jan. 11. 22:41