Kémia háziban valaki tud segíteni?


Az egyik kérdés az az, hogy miért izzad a fal és ehhez reakcióegyenlet is kell. A második feladat pedig az, hogy: összeöntünk 400 g 30 tömeg%-os nátrium-hidroxid oldatot és 700 g 20 tömeg%-os kénsav oldatot. Az a kérdés-re tudtam válaszolni, de a b:Hány tömeg%-os lesz az új oldat nátrium-szulfátra nézve?

Ezt nem tudom hogy hogyan kéne kiszámolni vagy mi alapján?



2019. jan. 5. 18:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Kiszámolod a megadott százalékok segítségével, hogy az egyes oldatok tömegében hány gramm oldott anyag található.


Most ezeknek kiszámolod az anyagmennyiségét (melyik hány mol) a következő képlettel: n = m/M, ahol m a tömeg (amit az előbb kiszámoltunk), M pedig a moláris tömeg (ezt pedig a periódusos rendszerből tudod meg).


Ezután felírod és rendezed a reakcióegyenletet:

2 NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2 H2O (ez már a rendezett forma)

Itt láthatod, hogy milyen arányban reagál egymással a nátrium-hidroxid és a kénsav, illetve milyen arányban keletkezik Na2SO4 (nátrium-szulfát).

Na2SO4-ből ugyanannyi keletkezik mint amennyi kénsav volt, a reakcióegyenlet szerint. Ebből ki tudjuk számolni a Na2SO4 tömegét, az m = n * M képlet segítségével.


Ebből pedig ki tudjuk számolni a tömegszázalékot, mégpedig úgy, hogy az összeöntött oldatok össztömege 400 + 700 = 1100 g, és ez lesz a 100%.

Egyenes arányossággal kiszámolható, hogy ennek hány százaléka a Na2SO4 tömege.

2019. jan. 5. 19:01
 2/4 anonim ***** válasza:
*Na2SO4-ből ugyanannyi mol keletkezik, mint amennyi H2SO4 volt. Kihagytam hogy mol, pedig az fontos, hogy anyagmennyiség és nem tömeg :D
2019. jan. 5. 19:03
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, keverési egyenlettel végül sikerül :) Már csak az első kérdést nem tudom. Csak ilyen építészeti iratokat találtam amikben nem hiszem hogy erre van válasz :)
2019. jan. 5. 19:11
 4/4 MinecraftBro válasza:
Azt mondtad hogy az első feladat megvan. egyébként lehet hogy full hülyeség de szerintem csak egy sima lecsapódás
2019. jan. 8. 12:41