Hányadrésze egy tetraéder lapjainak súlypontjai által meghatározott tetraéder felszíne és térfogata az eredeti tetraéderhez képest?


Kérhetnék hozzá egy rajzot, és feladatlevezetést is?


Egy 12 cm élhosszúságú szabályos tetraédert egy olyan síkkal kettévágunk, amely az egyik élét tartalmazza, és a vele kitérő élt 2:1 arányban osztja. Adjuk meg az így keletkezett test térfogatát és felszínét.


Ehhez a feladathoz nekem csak egy rajz kéne.



Köszönöm a segítséget!



2019. jan. 5. 16:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Rajzot sajnos nem tudok, ötletem van a számoláshoz:

Szabályos tetraéder esetén minden élhossz egyenlő, vagyis csak két szomszédos lap súlypontjának távolságát kell megadni.

A tetraéder oldalhossza legyen "a". Elvágod úgy hogy keletkezik egy PFG háromszög. Akkor FG=a/2 PF=m és PG=m (P a tetraéder felső csúcsa, F és G az alaplap szomszédos éleinek felezőpontja, m az oldallap magassága) PF és PG a szomszédos oldalak függőleges súlyvonalai, vagyis az alsó harmadolópontjaik a súlypontok S1, S2. Ezek távolsága pedig 2/3 * a/2. (Az FG oldal = a/2, az S1S2 pedig ezzel párhuzamos és 2/3-nyi hosszú.) Szóval S1S2 távolsága a/3. És mivel a négy db súlypont ugyanolyan tetraédert határoz meg mint az eredeti, csak kisebb méretű, a hasonlóságuk aránya az élhosszak aránya, vagyis 1/3. Így a felszínek aránya 1/9, a térfogatok aránya pedig 1/27.

2019. jan. 6. 21:19