Valaki segít l nekem megoldani ezeket a fizika feladatokat? (Mágneses mező, elektromágneses indukció)


1.) Egy 3*10^-2 T indukciójú homogén mágneses mezőbe az indukcióvonalakra merőlegesen 2*10^6 m/s sebességgel belőlünk egy pontot.

a.) Mekkora sugarú körpályára tér a részecske?

b.) Miben különbözne az előbbi körtől az ugyanekkora sebességgel belőtt elektron körpályája?



2.) A hidrogén egy protont, a hidrogén izotópja, a detérium egy protont és egy neutront tartalmaz az atommagjában. Sz atommagokat 100V feszültséggel felgyorsítjuk, majd az indukcióvonalakra merőlegesen 0,02 T mágneses indukciójú homogén mágneses mezőbe vezetjük. Mekkora sugarú körpályán mozognak?



2018. dec. 12. 10:33
 1/7 anonim ***** válasza:
42%
Gondolom, a pontot helyett protont akar lenni. :)
2018. dec. 12. 11:27
 2/7 anonim ***** válasza:
21%

De egyébként az alábbi fizika könyvben megkeresendő a feladat (letölt, pdf megnyit, második menüoszlopban "keres"), majd visszafelé lapozandó, míg meg nem találtatik a szükséges elméleti anyag.

[link]

2018. dec. 12. 11:34
 3/7 anonim ***** válasza:
72%

1.)

a)

A részecskére ekkor hat a Lorentz-erő, (a gravitációstól eltekinthetünk), így mozgásegyenlete:

ma = qBv

itt az a az azonos a centripetális erővel - mivel a "merőlegesen belőtt" részecske, homogén mezőben egyenletes körmozgást fog végezni, azaz a = v^2/R.

Ezt behelyettesítve, rendezve:

mv/R = qB

R = mv/qB


b)

Az elektron tömege kb 1800-ad része a protonénak, tehát, a képlet alapján a sugár is ennyied részére csökkenne, mivel a többi paraméter azonos.

2018. dec. 12. 11:38
 4/7 anonim ***** válasza:
30%

2.)

A gyorsításkor a mozgásegyenlet:

ma = QU,

az elért sebesség, ha a kezdősebesség 0:

v = at = QUt/m

A körpálya sugara - lásd előző (#3-as) válasz:

R = mv/QB = mQUt/(QBm) = Ut/B

2018. dec. 12. 11:45
 5/7 anonim ***** válasza:
75%

Most látom, hogy teljesen elírtam:

1/2mv^2 = QU, ebből kell kiindulni...

v = sqrt(2QU/m)

R = mv/QB = sqrt(2Um/QB^2)

2018. dec. 12. 11:47
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. dec. 12. 22:06
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

#4-es javítása:


2.)


A gyorsításkor a mozgásegyenlet:


ma = EQ = QU/d,


ismeretes a következő képlet:


(v^2-v0^2)/(2a) = d


innen az elért sebesség, ha a kezdősebesség 0:


v = sqrt(2ad) = sqrt(2QUd/(md)) = sqrt(2QU/m)


A körpálya sugara - lásd előző (#3-as) válasz:


R = mv/QB = sqrt(2mU/(QB^2))

2018. dec. 13. 12:06