Térgeometria feladat, megoldásmenete. (? )


Sziasztok!


Adott egy térgeometria feladat matematikából melynek érdekelne a kiszámítása, gondolatmenete.


A kérdés: Sazbályos négyoldalú gúla oldallapjai szabályos héromszögek, térfogata 408 cmˇ3. Mekkore az alapéle?


Előre is köszönöm a segítő megoldásokat.


U.i.: Nem házifeladat. Pusztán kedvtelésből érdekel a megoldása, mert nekem nem jutott jó szemléletmód a probléma megoldására. :)



2018. nov. 25. 18:59
 1/5 anonim ***** válasza:
tetraéder térfogata (gugli) -> egy szorzás, egy osztás, egy köbgyökvonás -> sikerélmény!!!!
2018. nov. 25. 19:36
 2/5 anonim ***** válasza:

Az alapgondolat az, hogy egy téglatestbe írható gúla térfogata éppen harmada a téglatest térfogatának. Ez ferde gúla esetén is igaz, integrálszámítással levezethető.


A fentiek miatt a térfogat tehát


V=a^2*H/3, ahol H a magasság, és Pitagorasz-tételből


H=[a^2-(a/2)^2]-(a/2)^2=(1/2)a^2 ebből


V=a^3/6 adódik.

2018. nov. 25. 20:18
 3/5 anonim ***** válasza:

Egy gyököt lehagytam, helyesen:


H=gyök{[a^2-(a/2)^2]-(a/2)^2}=a/gyök2 ebből


V=a^3/(3*gyök2) adódik.

2018. nov. 25. 20:21
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mind kettő választ. Leginkább teged második. Teljesen követhető amit irtál. Első mivel nem pontosítottam és valóban csak gondolatmenetet kértem ezért neked is köszönöm a válaszod, de függetlenül attól, hogy külön kitértem volna a kérdésembe erre azért egy kicsit hoszabb okfejtésre számítottam, de azért neked is köszi. :)
2018. nov. 25. 21:05
 5/5 anonim ***** válasza:
Nincsmit. Esetleg elgondolkozhatsz azon, hogy melyik térbeli test az, amelyiknél a térfogatot a V=a^3/6 formula adja.
2018. nov. 25. 21:22