Van 8 adat, melyek egy számtól való eltéréseket jelölnek: 6,9,7,12,8,17,7,12 - átlaguk 9,75 (ez utóbbi nem tudom, hogy fontos-e). Hogyan kell meghatározni a 8 adat szórását?

Google-on utánanéztem a szórásnak de semmit sem értettem

2018. nov. 19. 21:09
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A szórás kiszámításának lépései:

1. Kiszámítjuk az adatok számtani közepét.

2. Kiszámítjuk az adatok eltérését a számtani középtől (adat - számtani közép)

3. Vesszük ezeknek az eltéréseknek a négyzetét.

4. Kiszámítjuk ezeknek az "eltérés négyzeteknek" a számtani közepét.

5. Végül ebből négyzetgyököt vonunk.


1.

Számtani közepet nem kell kiszámolni, megadták: 9,75.


2.

6–9,75 = -3,75

9-9,75 = -0,75

7-9,75 = -2,75

12-9,75 = 2,25

8-9,75 = -1,75

17-9,75 = 7,25

7-9,75 = -2,75

12-9,75 = 2,25


3.

-3,75² = 14,0625

-0,75² = 0,5625

-2,75² = 7,5625

2,25² = 5,0625

-1,75² = 3,0625

7,25² = 52,5625

-2,75² = 7,5625

2,25² = 5,0625


4.

(14,0625+0,5625+7,5625+5,0625+3,0625+52,5625+7,5625+5,0625)/8 = 11,9375


5.

√(11,9375) = 3,455069

2018. nov. 19. 22:37