1,236 g tömegű gáznak20 C-on éd 1 atmoszféra nyomáson a térfogata 512 cm^3. Számold ki a gáz relatív molekulatömegét!?

Részletes levezetést ha kérhetek. Előre is köszönöm!
2018. nov. 10. 13:55
 1/2 anonim ***** válasza:

két féleképpen is ki tudod számolni


1:

tudod h 0,1MPa nyomás és 20 celsius azt jelenti h a moláris térfogat 24dm3/mol


ebből látod h a Vm=V/n

és mivel a V-t és a Vm-et tudod így a molt számolod ki.

fontos h a cm3-mat dm3-ra váltsd át


n=V/Vm=0,512/24=0,021 mol


innen pedig n=m/M azaz M=m/n=1,236/0,021=58,86g


2:


használod az egyetemes gáztörvényt


pV=nRT


a p a nyomás pascalba

a V a térfogat m3 ba

n a mol

R az egyetemes gázállandó 8,314 kJ/molK

a T pedig a hőmérséklet Kelvinben


0,1MPa=100000 Pa

512cm3=0,000512 m3


100000*0,000512=n*8,314*293

51,2=2436n

0,021=n


és innentől ugyanígy átszámolod a moláris tömeget.

2018. nov. 10. 15:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2018. nov. 10. 15:20