Alakítsa át a következő decimális számot előjeles 16 bites bináris alakba: -118?

2018. okt. 7. 15:43
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

16 biten 0-tól 65535-ig lehet tárolni az egész számokat.

Ha eggyel nagyobb számot akarunk tárolni (65535 + 1 = 65536; ami binárisan: 1 0000 0000 0000 0000), akkor túlcsordulás történik, és csak az utolsó 16 bit (0000 0000 0000 0000) lesz eltárolva, ami 0.

Vagyis: 65536 = 0

0 - 118 = -118

Mivel tudjuk, hogy 65536 = 0, ezért az előző képletben a 0-t kicserélhetjük 65536-ra.

65536 - 118 = 65418

Átalakítjuk a 65418-ot binárisra, és megkapjuk a -118-at binárisan:

65418 = 1111 1111 1000 1010

-118 = 1111 1111 1000 1010

2018. okt. 7. 17:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2018. okt. 23. 22:37