Akkor ez most hogy van? (kémia)


Holnap írunk felmérőt,és most jöttem rá,hogy egy dolgot egyáltalán nem értek.

Szóval:

Egy elem rendszáma 33(Z=33),és a feltöltöt orbitálok száma 15.

Csak ennyit írtunk ehhez,ezért sehogy sem tudom megérteni,hogy miért pont 15.

Ha valaki el tudná magyarázni,nagyon megköszönném.

Most tanultuk a héjakat(1-7ig),az alhéjakat(s,p,d,f)es az orbitálokat.


2018. okt. 7. 13:32
 1/1 Arp Du ***** válasza:

orbitál: elektronpálya

feltöltött orbitál: egy elektronpályán max. 2 elektron lehet

pl. s^1: nem feltöltött

s^2: 1 feltöltött orbitál

p^6 (3 elektronpálya van benne, 3*2=6 elektron): 3 feltöltött orbitál

p^3: 0 feltöltött orbitál, mert mindhárom elektronpályán 1 elektron van (a Hund-szabály miatt párosítatlanul helyezkednek el)


elem rendszáma 33

ha felírod az elektronszerkezetét

1s^2 2s^2 2p^6... 3s^2 3p^6 4s^2 3d^10... 4p^3


1s^2 2s^2 2p^6...

ez eddig 1+1+3= 5 feltöltött orbitál


...3s^2 3p^6 4s^2 3d^10...

ez további 1+3+1+5= 10 feltöltött orbitál

(d^10: 5 elektronpályán összesen 5*2=10 elektron van)


...4p^3

0 feltöltött orbitál

[link]

2018. okt. 7. 20:33