Valaki segítene elmagyarázni, hogyan kell gáztörvényekkel számolni?

Az lenne a kérésem, hogy valaki segítsen nekem kigobozni a gáztörvényeket!Nagyon megköszönném!Szükségem lenne Boyl Marotie, Gay Lussac, illetve egyesített törvényekre. Hogyan kell velük számolni,esetleg egy példát írna valaki mindegyikre? Ezerszer megköszönném.
2018. okt. 6. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A fv.-táblában megtalálod a képleteket.


Segítségképp:

1. Boyle-Mariotte-törvény: Állandó thőmérsékleten a nyomás és a térfogat fordítva arányos, azaz p*V=konst.


Ha egy kiinduló állapotot a "0" index jelöl, és az állapotváltozás utánit pedig "1", akkor igaz hogy


p0*V0=p1*V1.


2. Gay-Lussac I.törvénye: Állandó nyomáson a térfogat és a hőmérséklet egyenesen arányos, azaz V/T=konst.

Az előzőhöz hasonlóan


V0/T0= V1/T1


3. Gay-Lussac II.törvénye: Állandó térfogaton a nyomás és a hőmérséklet egyenesen arányos, p/T=konst.


Ill. p0/T0=p1/T1.


4. Egyesített gáztörvény: Az előző három törvény egyesítéséből kapható alak:


p*V/T= konst. Ill. p0*V0/T0=p1*V1/T1.


Ha úgy tetszik ebből származtatható az első három törvény.


pl. Ha T0=T1, azaz a hőmérséklet állandó (de nem zérus) akkor az egyenlet mindkét oldala szorozható vele, és így a Boyle-Mariotte törvényhez jutunk.



5. Általánosított gáztörvény:


p*V/T = R. Ahol "R" a specifikus gázállandó. Pl. levegő esetében 287 J/K.


A törvény felírható az univerzális gázállandó segítségével is. Mivel Ru=n*R, ezért


p*V/T = n*Ru adódik, ahol n az anyagmennyiség (mólban) és Ru=8,314 J/(mol*K).


Remélem világos.

A számpéldákban a mértékegységekre mindig figyelni kell. Általában az SI használatos.

2018. okt. 6. 13:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Hálás köszönet :))
2018. okt. 6. 18:11