Egyetemi statisztika feladat. Csak szerintem hiányos?


Szerintem ahhoz, hogy ez a feladat megoldható legyen, kellene tudnunk legalább az egyik dolgzócsoport létszámát.

"Egy vállalatnál a fizikai alkalmazottak havi átlagbére 120, míg a szellemi foglalkozásúaké 200 ezer Ft. Számítsa ki az alkalmazottak havi átlagbérét, ha a vállalatnál a szellemi alkalmazottak aránya alacsonyabb a fizikai alkalmazottak arányához képest

a) 40 százalékponttal,

b) 40 százalékkal alacsonyabb!"


2018. szept. 25. 14:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Elég az adat. Egyszerűen súlyozott átlaggal kell kiszámolni.


"a) 40 százalékponttal,"

30 és 70% a két csoport aránya.

Azaz a súlyok 0,3 és 0,7



"b) 40 százalékkal alacsonyabb!""

Ez már kicsit számolósabb, ha x a fizikai alkalmazottak aránya, akkor

x+0,6*x=1

1,6x=1

x=1/1,6 = 0,625

Azaz 0,625 és 0,375 a két súly.

2018. szept. 25. 15:04