Egy motoros elindult A-ból B-be, sebessége 40 km/h. Egy óra múlva egy autó is elindult ugyanarra,72 km/h- sebességgel. A két város távolsága 100 km. Mikor éri utol az autó a motort? Hány kilométerre van ekkor B-től?


az alapképlet tudom, hogy v=s/t.

Tud valaki esetleg segíteni?



2018. szept. 24. 12:53
 1/2 anonim ***** válasza:
Ha kiszámolni nem tudod, akkor rajzold fel grafikonon. Akkor fogja utolérni az autós a motort, amikor a két egyenes metszi egymást.
2018. szept. 24. 13:17
 2/2 anonim ***** válasza:

"az alapképlet tudom, hogy v=s/t."


Akkor már csak használni kell:

Autós autózik t időt.

Motoros motorozik t+1 időt. (Mivel a motoros 1 órával előbb indult el.)

Amikor utoléri az autós a motorost, az akkor van, akkor mindketten ugyanannyi utat tettek meg.


Tehát

s1=s2

vagyis:

v1*t1=v2*t2


beírva az adatokat:

40*(t+1) = 72*t


Megoldjuk:


40t+40=72t

40=32t

t=40/32 = 1,25 h


Ellenőrzés:

Motoros ment 2,25 órát (1,25+1)

2,25 óra alatt a motoros megtett: 90 km-t.

Autós ment 1,25 órát, megtett 90km-t.


"Hány kilométerre van ekkor B-től?"

Ez már gondolom megy egyedül is :)

2018. szept. 24. 14:37