Tudnátok segíteni? Mely kultúrákban volt kiemelkedő szerepe a csillagászati megfigyeléseknek a mezőgazdasági termelés szempontjából? Miért? Hány fokot fordul el egy-egy csillag óránként? Milyen irányban változik az irányuk?
Könnyen beláthatjuk, hogy az évszakok kezdetének és végének ismerete elengedhetetlen a földművelés szempontjából.
Mintegy 8–12 ezer évvel ezelőtt az emberiség a gyűjtögető-vadászó életmódról fokozatosan áttért a földművelésre és állattenyésztésre. Ezek már komoly, jól összeszedett naptári ismereteket igényeltek.
Csak néhány kérdés: mikor kell elvetni a magot, mikor kell learatni a termést, stb.
Néhány kiemelten fontos időpont ismerete elengedhetetlenné vált, és őseink tisztában voltak ezzel.
Az emberiség csillagászati ismereteinek bizonyítékai közül az elsők között valók azok a fantasztikus építmények, amelyek romjai Európa sok pontján fellelhetők. Skandinávia, a Brit-szigetek, Franciaország és az Ibériai-félsziget területén több száz ilyen úgynevezett kőkör található. A kör alakban felállított hatalmas kövek a korai bronzkor emberének nagy technikai tudásáról árulkodnak. Az egyes kövek elhelyezése, tájolása ugyanis nevezetes irányokat jelöl ki a látóhatár síkjában. A legfontosabb ilyen irány a látóhatárnak arra a pontjára mutat, ahol a nyári napforduló idején kel fel a Nap.
Mint ismeretes, a nyári napforduló az északi félgömbön a nyár kezdetét jelzi (június 21. vagy 22.). Ugyancsak feltűnő kövekkel jelölték ki a téli napforduló (december 22.) és a napéjegyenlőségek (március 21. és szeptember 23.) irányait is. Mindebből világosan látható, hogy a kőkörök megalkotói kitűnően ismerték a Nap évi vándorlását, amely összefüggésben van az évszakok váltakozásával.
A kőkörök olyan "műszereknek" tekinthetők, amelyek segítségével ezeket a fontos időpontokat őseink is jól mérték, hogy a nevezetes irányok viszonylag pontosan kimérhetők legyenek.
A 90 méteres angliai Stonehenge a legnagyobb és a legjobban ismert kőkör.
Mint közismert, a görög tudósok magas szinten foglalkoztak csillagászattal. De ennek közvetlen összefüggése nem volt a mezőgazdasággal, inkább elméleti jellegű volt.
Az ókori Kína és Közép-Amerika csillagászata is leíró jellegűnek tekinthető.
Azok az ókori népek is fejlett csillagászati ismeretekkel és komoly naptárral rendelkeztek, mivel nagy folyók mentén éltek (Tigris, Eufrátesz, Gangesz, Nílus stb.). Földjeiket e folyamok vizével öntözték. A vízszint évszakos változásait jól kellett ismerniük, hogy a termékenyítő áradások idejét előre jelezhessék. Segítségül az égitestek mozgását használták és fejlett, pontos csillagászati megfigyeléseken alapuló naptárakat alkottak. Mezopotámia, India, Egyiptom népei.
Nagyon keveset tudunk Dél-Amerika őslakosainak mezőgazdasággal összefüggő csillagászati ismereteiről.
(Megjegyzésem: ezt ma már valakinek elküldtem, ezért kérlek, fogalmazd át kicsit, nehogy ketten adjátok be ugyanazt, ami a tanárnak valószínű gyanús lesz.)
A csillagászathoz viszont nem tudok hozzászólni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!