Ezt a feladatot kaptam, de nem tudom megoldani, valaki segít nekem?


Sziasztok!

Ezt a elvételi feladatot kaptam, amivel majd be kell számolnom, de nem tudtam megoldani, vagyis 27% jött ki, de szerintem az nem jó... :(

Valaki segít ebbe? Nagyon köszönöm előre is!


318,0 cm3 12,0 tömeg%-os, 1,105 g/cm3 sűrűségű NaOH-oldathoz 120,0 cm3, 1,15 g/cm3 sűrűségű, 3,44 mólos HNO3-oldatot adagolunk.

Határozza meg a kapott oldat tömegszázalékos koncentrációját!



2018. aug. 31. 21:18
 1/3 bongolo ***** válasza:

Ez a reakció zajlik le:

HNO₃ + NaOH = NaNO₃ + H₂O


HNO₃: 77 g/mol

NaOH: 40 g/mol

NaNO₃: 85 g/mol

H₂O: 18 g/mol


Egyik oldat 318 cm³, 1,105 g/cm³ -> 318·1,105 g = 351,39 g

Ennek a 12%-a 42,167 g, ami 42,167/40 = 1,054 mol NaOH van az oldatban,

és még 351,39-42,167 = 309,223 g víz


Másik oldat 120 cm³, 1,15 g/cm³ -> 120·1,15 g = 138 g

120 cm³ = 0,12 dm³ 3,44 mólos oldatban van 0,12·3,44 = 0,413 mol HNO₃,

ami 0,413·77 = 31,8 g

és van még 138-31,8 = 106,2 g víz


A reakcióban 0,413 mol vesz részt mindkét vegyületből

marad 1,054-0,413 = 0,641 mol NaOH, ami 0,641*40 = 25,64 g

keletkezik 0,413 mol NaNO₃, ami 0,413*85 = 35,105 g

és még 0,413 mol H₂O, ami 0,413*18 = 7,434 g


Összesen van tehát a végén 25,64+35,105 = 60,745 g oldott anyag

és 309,223+106,2+7,434 = 422,857 g víz


Ezért a koncentráció 60,745/(60,745+422,857) · 100 = 12,56 %

2018. aug. 31. 23:49
 2/3 bongolo ***** válasza:

Bocs, elszámoltam!

A salétromsav moláris tömege nem 77 g/mol, hanem 63 g/mol.

Nem tudom, hogy számoltam el, bocs. Az elv jó, csak a számolás nem, számold újra...

2018. szept. 1. 00:32
 3/3 bongolo ***** válasza:

A másik oldatban:

0,413·63 = 26,02 g HNO₃

és 138-26,02 = 111,98 g víz


A 60,745 g oldott anyagot jól számoltam, és lesz még 309,223+111,98+7,434 = 428,637 g víz


A koncentráció 60,745/(60,745+428,637) · 100 = 12,41 %

2018. szept. 1. 00:45