A nettó összeget ugye ki lehet számolni: bruttó összeg osztva 1.27-tel. Ki lehet-e hasonlóan egyszerűen számolni az áfa összegét?

2018. aug. 11. 09:23
 1/4 bollocks ***** válasza:
89%
Igen, ki lehet.
2018. aug. 11. 09:26
 2/4 Koplárovics Béci ***** válasza:
2%
Ha nem tudod, hogy mennyi az adott ÁFA %-hoz az ÁFA tartolom %-a, akkor nem. Akkor a legegyszerűbb az, ha a fenti bruttóból kivonod a nettót. Ha tudod, hogy a 27% ÁFÁhoz 21.26% ÁFA-tartalom tartozik, akkor bruttó*0.2126 lesz az ÁFA-tartalom.
2018. aug. 11. 09:31
 3/4 anonim ***** válasza:
70%

① N + N*ÁFA/100 = B


Példa:

N = 1500 Ft és ÁFA = 27%

1500 + 1500*27/100 = 1500 + 405 = 1905

N = ?

N = 1905 / 1,27 = 1500

► Helytálló, amit írtál: „A nettó összeget ugye ki lehet számolni: bruttó összeg osztva 1.27-tel.”; persze, 27% ÁFA esetén. ◄

Általánosságban: B / (1 + ÁFA/100)

Az is kiszámolható, hogy az ÁFA-tartalom B – N = 1905 – 1500 = 405.


A kérdésed arra vonatkozik, hogy ① egyenletből hogyan határozható meg az N*ÁFA/100 tag, ha B és ÁFA ismert?

Látszik, hogy szükség van N-re is. Azt pedig már írtad, hogyan lehet kiszámolni B és ÁFA értékéből.

1. lépés: N = B / (1 + ÁFA/100)

2. lépés: N*ÁFA/100 ← ez az ÁFA összege.

Ha egyetlen lépésben szeretnéd, akkor az 1. lépésbeli N-t be kell helyettesíteni a 2. lépésben levő N helyére.

Ekkor a 2. lépés képlete (amihez már nem kell külön az 1. lépés):

►►► B / (1 + ÁFA/100) * ÁFA/100 ← !!! MEGVAN A KÉPLET !!! ◄◄◄

Példa:

B = 1905 és ÁFA 27%

1905 / (1 + 27/100) * 27/100 = 1905 / 1,27 * 0,27 = 405. Stimmel.


Új példák:

Vettem a hentesnél 2058 Ft-ért sertéscombot. Ennek ÁFA-ja 5%. Mennyit kap az állam a 2058 Ft-omból?

2058 / 1,05 * 0,05 = 98 Ft-ot.


Mennyit kapott volna, ha az általános 27% ÁFA lenne erre is?

2058 / 1,27 * 0,27 = 437,5275 Ft-ot.


Mennyi lenne az ÁFA tartalom 100%-os ÁFA esetén?

2058 / (1+ 100/100) * 100/100 = 2058 / 2 * 1 = 1029 Ft.

Igen, tényleg a fele lenne.

2018. aug. 11. 10:42
 4/4 anonim ***** válasza:
0%

nettó = bruttó-áfa = bruttó - bruttó /1,27 = bruttó*(1-1/1,27)


Alakítsuk tovább a szorzót:

1-1/1,27 = 1,27/1,27-1/1,27 = 0,27/1,27


Vagyis nettó = bruttó * áfakulcs/(1+áfakulcs)

2018. aug. 16. 16:17