Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség az írott A...

Mi a különbség az írott A eseményalgebra és a H eseménytér között?

Figyelt kérdés
Melyik melyiknek a részhalmaza? Az írott A eseményalgebra elvileg a H összes részhalmazának a halmaza (legalábbis nekem ez jön le, de szerintem itt értek valamit nagyon félre/vagy itt is)...de a H összes részhalmazának halmaza az nem maga a H? Tehát kicsit olyan mintha az írott A és a H egy lenne...közben tudom,hogy nem az de nem érzem a különbséget :S...Eltudnátok magyarázni érthetően? Ha egy kicsit konyhanyelven mondjátok az sem baj :) ...

2018. jún. 29. 20:14
 1/2 anonim ***** válasza:

ℍ Eseménytér és ℬ eseményalgebra között az az egyik külünbség, hogy az utóbbiból ugyanazon az eseménytéren többfélét is konstruálhatunk. Egyik konkrét példa erre a valószínűségi mező fogalma, ami áll magából az ℍ eseménytérből, amelynek elemei elemi események, továbbá a ℬ eseményalgebrából, amelynek elemei az összetett események és egy P valószínűségi mértékből. ℬ eseményalgebrát egy axióma rendszer jellemez, amivel most nem kívánlak fárasztani. Javaslom, hogy olvasd még el a Wikipédia alatt a magyar nyelvű σ-algebra és halmazalgebra c. fejezeteket is.

Ha tanultál korábban mértékelméletet, akkor annak kezdő részeit is. Sz. Gy.

2018. júl. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 dq ***** válasza:

A „tér” csak azt jelenti, hogy pontok halmaza, az „algebra” meg azt, hogy valamik+valamilyen műveletek (konkrétan: unió, metszet, komplementer, megszámlálható limeszek).


A valószínűséggel ellátható (vagyis mérhető) események egy algebrát alkotnak, hiszen két valószínűséggel rendelkező esemény uniója is rendelkezik valószínűséggel.


Eseményalgebra helyett gondolhatsz „mérhető események algebrájára”, hátha az rövid távon segít megtanulni a különbséget.


Az elemi események pedig szimplán egy teret. (Ugyanígy: „elemi események tere”. Hosszabb rá gondolni mint arra hogy „eseménytér”, de sokkal egyértelműbb hogy melyikről van szó.)


-- --


Egyik sem részhalmaza a másiknak. A mérhető események A algebrája (mint halmazrendszer) viszont részhalmaza az elemi események H terének a hatványhalmazának. (Vagyis a H részhalmazaiból néhány benne van.)


Gyakran minden elemi eseménynek van valamekkora valószínűsége, ekkor az eseménytérben benne vannak a H elemeit tartalmazó 1 elemű halmazok, amely halmaz nagyon hasonlít H-ra.

Ekkor gondolhatod azt, hogy „az elemi események mérhetőek, tehát H ⊂ A”. Ez ebben a formában nagyon ritkán teljesül, a szelleme sem mindig, de szokványos valószínűségszámítás példákban gyakran.

(Én gyakran szoktam hazugságokat írni a lapomra, ha ilyesmi dolgokat kell fejben tartanom, mint hogy két nagyon absztrakt halmaz közül melyik tulajdonsággal éppen melyik rendelkezik.)


-- --


Egy példa: a kísérlet az, hogy egy négyzet egy pontjára ráböksz. Ekkor az elemi események az olyan típusú események, hogy „rábökök a p pontra”, „rábökök a q pontra”, „rábökök az r pontra” stb.

Ha elhagyod a redundáns szöveget, csak a p,q,r pontok maradnak. Jól látható, hogy az elemi események H tere nagyon hasonló lesz a négyzethez.

((A „rábökés” nem matematikai fogalom, ezért halmazba sem lehet rakni.))


A mérhető események A algebráját meg a krumplik alkotják, amiket a négyzetre rajzolsz. (Illetve az ezekből unióval és metszettel alkotott megszámlálható limeszek.)

2018. aug. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!