Hogy lehet ebből (a+b) ^k ≤ 2^ (k-1) (a^k+b^k) kihozni ezt (a+b) ^ (k+1) ≤ 2^k (a^ (k+1) +b^ (k+1) )?


Én idáig jutottam vele:


2(a+b)^(k+1) ≤ 2^k(a^(k+1)+b^(k+1)+a^kb+ab^k)



2018. jún. 23. 14:29
 1/4 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy a k-khoz houzáadsz 1-et. Teljes indukcíós bizonyítás esetén jön.
2018. jún. 23. 14:36
 2/4 A kérdező kommentje:
De a bizonyítás érdekelne
2018. jún. 23. 14:50
 3/4 A kérdező kommentje:
Teljesen hülyeséget csináltam! Valaki leírják a teljes indukciós bizonyítást? Abból, amit a kérdés alatt írtam, abból sehogy sem hozható ki algebra módon K+1 re
2018. jún. 23. 14:55
 4/4 anonim ***** válasza:

(a+b) ^ (k+1) = (a+b)*(a+b) ^ k

Ez Indukciós feltevést felhasználva:


<=(a+b) * 2^ (k-1) (a^k+b^k) = megcserélve a sorrendet a szorzásnál = 2^ (k-1)* [(a+b) (a^k+b^k)]


szögletes zárójelben lévő tagokat beszorzom:


= 2^ (k-1)* [a^(k+1)+b^(k+1)+b*a^k+a*b^k]


Azt kell még belátni, hogy b*a^k+a*b^k<=a^(k+1)+b^(k+1)

Vigyük egy oldalra:


0<=a^(k+1)+b^(k+1) -b*a^k-a*b^k = a^k*(a-b) + b^k(b-a) = (a-b)*(a^k-b^k)


Ez mindig igaz. Ha a=b, akkor 0<=0

Ha a>b, akkor 0<=pozitív*pozitív

Ha b>0, akkor 0<= negatív*negatív


Tehát

= 2^ (k-1)* [a^(k+1)+b^(k+1)+b*a^k+a*b^k] <= 2^ (k-1)* [a^(k+1)+b^(k+1)+a^(k+1)+b^(k+1)]

= 2^ (k-1) * 2*[a^(k+1)+b^(k+1)] = 2^k * [a^(k+1)+b^(k+1)]


Ezt akartuk bizonyítani.

2018. jún. 25. 16:57