Hogyan tudom meghatározni egy pont egyenesre eső vetületét?

B(−2, 1) és d : 2x + y + 1 = 0

2018. jún. 15. 15:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Gondolom a merőleges vetületre vagy kíváncsi.


Felírod annak az egyenesnek az egyenletét, amely merőleges az adott egyenesre és áthalad a B ponton. Ha ez megvan, akkor kiszámolod a két egyenes metszéspontját, és eza pont lesz a pont vetülete az egyenesre.


Természetesen máshogyan is számolható, de, talán, ez a legegyszerűbb módja.

2018. jún. 15. 15:47
 2/4 A kérdező kommentje:

Sikerült megoldani. Esetleg ha valaki leellenőrizné, hogy jó-e a megoldásom megköszönném. :)

A koordináták: (-6/5 , 7/5)

2018. jún. 15. 15:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Leellenőriztem, jó.


Én így számoltam:


Azt az x,y pontot keresed, amire PB merőleges az egyenes irányvektorára.

Az egyenes normálvektora (2,1) egyik irányvektora (-1,2).


y = -1-2x


P(x, -1-2x) pontok vannak rajta az egyenesen.


PB vektor:

(-2-x, 1-(-1-2x)) = (-2-x, 2+2x)


Írjuk fel a skalár szorzatot, ha a két vektor merőleges, akkor a skalár szorzat 0.


0 = (-2-x)*(-1) + (2+2x)*2 = 2+x+4+4x = 6+5x


x = -6/5, y = -1-2x = -1 + 12/5 = 7/5

2018. jún. 15. 16:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. jún. 15. 16:04