Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fotoszintézisről írtakat...

Fotoszintézisről írtakat valaki leellenőrzi nekem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A helyzet az, hogy kell írnom egy dolgozatot. Ebben szerepeltetem a fotoszintézis folyamatát is. A téma most mindegy. :)

Azonban az lenne a kérdésem, hogy szerintetek jól írtam össze, amit a fotoszintézisről kell tudni? :)

A helyzet az, hogy kémiás-matekos vagyok, de a biológiai részhez egyáltalán nem értek. És ugye a fotoszintézis nem csak kémia.

Nagyon köszönöm, ha valaki chekkol nekem, esetleg javít is, ha valami nem stimmel.

Legyen szép napotok! :)

A szöveg, amit írtam:


(Megjegyzés: Bár rühellem a biológiát, azonban ez inkább kémia, amiről most írni fogok. Tehát elég sok ember konkrétan benézi a fák oxigéntermelési képességét. A fotoszintézis alapegyenlete, ugye:

6 CO2 + 6 H2O + energia (fény) (nyíl) C6H12O6 + 6 O2

Értelmezve az egyenletet azt kapjuk, hogy a növények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagokból alakítanak ki szerves anyagot, azaz a glükózt (szőlőcukrot), és oxigént. Tehát a növény, jelen esetben a fa, csak úgy tud termelni oxigént, hogy termel mellé glükózt is. A glükóz lesz számára a primer szervesanyagtömeg, vagy szebben mondva biomassza. Hisz neki a glükózra lesz leginkább szüksége.

A fotoszintézis fogalma itt lesz érdekes: A termelt oxigén a növény számára lesz másodlagos (melléktermék), számunkra pedig elsődleges. Ugyanis a folyamatban keletkező glükózt a fa beépíti, mint táplálék, és így fejleszti magát, pl. ennek köszönhetően vastagodnak meg a törzsei, és ez „válik” levéllé is.

Tekintettel arra, hogy mivel az oxigén a glükózzal együtt keletkezik, ezért nem lesz szétválasztható a kettő végtermék. Így marad a törzs növekedésekor a légkörbe kerülő oxigén, és az amit a levelek szerves anyagának termelése közben hozott létre a növény (fa).

A fentiek azzal lesznek ekvivalensek, hogy az összes olyan hipotézis, miszerint pl. két fa termeli meg egy ember oxigénszükségletét baromságnak minősül. Mégis van egy-két ilyen „tudományos” cikk erről.)



2018. jún. 10. 15:44
 1/10 anonim ***** válasza:

"A fentiek azzal lesznek ekvivalensek, hogy az összes olyan hipotézis, miszerint pl. két fa termeli meg egy ember oxigénszükségletét baromságnak minősül"

Ez alatt mit értesz? Vagy csak nekem nem tiszta? Mármint miért baromság?

2018. jún. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Azért nem úgy van, mert a fák amit termelnek annak egy jó nagy részét tudtommal elhasználják. Így nem sztöcihometrikusan termelik az oxigént, vagyis nem úgy kell számolni.

Ugyanis sokan úgy számolnak, hogy termel, és azt mi felhasználhatjuk. De nem. Azért nem, mert mivel a keletkező oxigén mellett szerves anyag is, a glükóz is jelen lesz. Így ezeket nem lehet egymástól elválasztani, miután beépül a glükóz, mint tápanyag a növénybe, csak utána fog nekünk oxigént kibocsátani.

Úgy írtam, mintha 100% biztos lennék benne, azonban nem biztos, hogy teljesen így van. Sajnos ennyire nem értek az ökológiai részéhez. :(

2018. jún. 10. 20:14
 3/10 A kérdező kommentje:

Egy kicsit átírtam, s ez lett a vége.

Kérlek segítsetek, mert az oktatóim mondjuk tudják, hogy az összes biológiai részből sík vagyok, azért ennek ellenére nem szeretnék hatalmas baromságokat leírni. :)

(Megjegyzés: Bár rühellem, és nem is tudom a biológiát, most azonban megpróbálkozok vele. Tehát elég sok ember konkrétan benézi a fák oxigéntermelési képességét. A fotoszintézis alapegyenlete, ugye:

6 CO2 + 6 H2O + energia (fény) C6H12O6 + 6 O2

Értelmezve az egyenletet azt kapjuk, hogy a növények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagokból alakítanak ki szerves anyagot, azaz a glükózt (szőlőcukrot), valamint oxigént. Tehát a növény, jelen esetben a fa, csak úgy tud termelni oxigént, hogy termel mellé glükózt is. A glükóz lesz számára a primer szervesanyagtömeg, vagy szebben mondva az elsődleges biomassza. Hisz neki a glükózra lesz leginkább szüksége.

A fotoszintézis fogalma itt lesz érdekes: A termelt oxigén a növény számára lesz másodlagos (melléktermék), számunkra pedig épp az lesz az elsődleges. Ugyanis a folyamatban keletkező glükózt a fa beépíti, mint táplálék, és így fejleszti magát, pl. ennek köszönhetően vastagodnak meg a törzsei, és ez „válik” levéllé is, tehát a levelek keletkezése is ennek lesz köszönhető.

Tekintettel arra, hogy mivel az oxigén a glükózzal együtt keletkezik, ezért nem lesz szétválasztható a kettő végtermék. Így marad a törzs növekedésekor a légkörbe kerülő oxigén, és az, amit a levelek szerves anyagának termelése közben hozott létre a növény (fa).

A fentiek azzal lesznek ekvivalensek, hogy az összes olyan hipotézis, miszerint például két fa termeli meg egy ember oxigénszükségletét baromságnak minősül. Hiszen, ha belegondolunk, akkor jelentősen kevesebb oxigén fog a légkörbe kikerülni, mint ami akkor kerülne ki, ha a növény azonnal kibocsátaná azt. Mégis van egy-két ilyen áltudományos cikk erről.)

2018. jún. 10. 20:21
 4/10 anonim ***** válasza:

6 CO2 + 6 H2O -> C6H1206 + 6 O2


A széndioxid adott a levegőböl, ahhoz, hogy ebből szerves molekula legyen, vízbontás kell. A vízbontás során pedig keletkezik 02 is amit a növény egész egyszerűen lead -> ez a 6 O2. Nyilván nem minden oxigént ad le, mert ügye a glükózba is kell. De az egyenletben lévő 6 O2 az amivel számolni szoktak és ezt tényleges "megtermeli" a növény.

2018. jún. 10. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Akkor lenne hibás, ha nem csak a 6 O2-vel számolnának hanem azzal is ami a glülózban "marad".
2018. jún. 10. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Arp Du ***** válasza:
A növény légzése során O2-ből -> CO2-t termel, az állatokhoz hasonlóan. Ezért a fotoszintétissel termelt O2 egy kisebb részét elhasználja a saját légzéséhez.
2018. jún. 11. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Jaa így értem. És milyen folyamatokhoz kell a növénynek az oxigén?
2018. jún. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Az utolsó kérdés válaszára én is kíváncsi vagyok. :)
2018. jún. 12. 15:07
 9/10 Arp Du ***** válasza:

Légzés folyamata: nagy molekulájú szerves vegyületek egyszerűbb vegyületekké oxidálódnak, eközben energia szabadul fel.

Általános képlete:

C6H12O6 + 6 O2 = 6 CO2 +6 H2O + 2700 kJ

2018. jún. 12. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, és a biológiai kiegészítést! :) Mentek a zöld kezek. Át is javítottam, vés ki is pótoltam az általam leírtakat. :)
2018. jún. 13. 14:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!