Hogyan számolom ki mennyi 1kg 4/5-e vagy 1l- nek a 7/8-a?

Matek

2018. jún. 5. 16:25
 1/6 anonim ***** válasza:

Több módszer is lehetséges.

Vagy kiszámítod a tizedestörteket, vagy átváltod úgy, hogy el tudd végezni az osztást. Ez utóbbit azért teheted meg, mert az 5 és a 8 is osztója 10 valamelyik hatványának.

2018. jún. 5. 16:36
 2/6 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy, mint ahogyan a téglalapnak vagy a körnek számoltátok ki; ott az volt a gyakorlat, hogy felosztottátok 5 egyenlő részre, majd a részekből kiszíneztetek 4-et, így kaptátok meg a 4/5 részt, a 7/8-hoz 8 részre osztottátok fel, és 7-et színeztetek.

1 kg esetén felosztjuk 5 egyenlő részre, tehát 1/5 kg-okat kapunk, majd ezekből veszünk 4-egy, így 4/5 kg-ot kapunk.

A liternél felosztod 8 részre, akkor a részek 1/8 literesek lesznek, majd 7-et véve belőlük 7/8-ot kapsz, tehát az 1 liter 7/8 része 7/8 liter lesz.

Általánosságban azt mondhatjuk el, hogy akkor is megkapjuk az eredményt, hogyha a mennyiséget összeszorozzuk az adott résszel, esetünkben 1*(4/5)=4/5 és 1*(7/8)=7/8 számításokkal egy lépésben kaptuk volna meg az eredményt.

2018. jún. 5. 16:38
 3/6 A kérdező kommentje:
Én is valahogy így gondoltam, csak így olyan fura a feladat: Mennyi 1 kg 4/5-e? A válasz 4/5. De akkor végülis itt nem számolt semmit, nem, ? 20 éve tanultam matekot, ez egy 6-as anyag, úgyhogy nézzétek el az értetlenkedésemet :D
2018. jún. 5. 16:43
 4/6 A kérdező kommentje:

1kg 4/5-e az =4/5 tehát ha "rendes" számmá váltom, akkor 0,8 ????

Vagyis a feladat megoldása 0,8 ?????

2018. jún. 5. 17:07
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen, de tizedes törtnek hívják.
2018. jún. 5. 18:57
 6/6 Angelo84 ***** válasza:

Hello.


Bocs, hogy beleszólok, de arra érdemes figyelni, hogy mit kér a feladat, mivel egy hatodikos matekfeladatnál mindig kikötik, hogy milyen eredmény kell. Mert a 4/5 és a 0,8 között semmi különbség sincs értékét tekintve, ugyanannyi mindkettő, csak más alakban.


szóval, teszem azt, lehet hogy az a pontos feladat, hogy "Mondd meg, mennyi 1 kg 4/5-e tizedestört alakban!", vagy "Írd le, mennyi 1 kg 4/5-e dkg-ban, vagy grammban!" stb stb.

2018. jún. 5. 21:36