Mi ennek a visszaméréses titrálásos feladatnak a megoldása?


Mekkora a pontos koncentrációja a 0,2 mol/dm3 névleges koncentrációjú Na2S2O3-nak, ha 1,3000 g KH(IO3)2-t mértunk be egy 100,0 cm3-es mérőlombikba, majd 20,0 cm3-t kivéve KI-val reagáltatva a felszabaduló jódot 39,8 cm3 Na2S2O3-tal mértük vissza?


Addig eljutottam, hogy a tioszulfát és a KH(IO3)2 anyagmennyiségét kiszámoltam valamint az egyenleteket felírtam, de innen nem tudom hogyan tovább. Valaki levezetné légyszi?



#kémia #titrálás #jodometria
2018. máj. 14. 18:41
 1/6 Arp Du ***** válasza:
Hogy vannak az egyenletek haver? Akkor talán tudok segíteni.
2018. máj. 21. 07:56
 2/6 A kérdező kommentje:

KH(IO3)2 + 10 KI + 11HCl = 11 KCl + 6 H2O + 6 I2


2 Na2S2O3 + I2 = 2 NaI + Na2S4O6

2018. máj. 22. 11:37
 3/6 Arp Du ***** válasza:

1,3000 g: 5 értékes jegyre van megadva (a 3 db 0 is értékes jegy)

KH(IO3)2: n=m/M= 1,3000g / 389,91g/mol= 0,0033341 mol

ezt 100 ml-be teszik abban eloszlik, de a 100 ml-ből csak 20 ml-t vesznek ki. abban 20/100=0,2 része van az összesnek

0,2*0,0033341=0,00066682 mol KH(IO3)2


reakció szerint 1 mol KH(IO3)2-ból -> 6 mol I2 keletkezik

0,00066682 -> 6*ennyi= 0,0040009 mol I2


2. reakció szerint 2 mol Na2S2O3 reagál 1 mol I2-dal

0,0040009 mol I2-dal -> 2*ennyi= 0,0080018 mol Na2S2O3 reagál


c=n/V= 0,0080018mol /0,0398 dm3= 0,20105 mol/dm3 a pontos koncentrációja

2018. máj. 22. 20:17
 4/6 Arp Du ***** válasza:

javitás: 0,201 mol

csak ennyire pontos a számítás.

39,8cm3 = 0,0398dm3

ez csak 3 értékes jegyre volt megadva, az eredmény is csak 3 értékes jegyig pontos. (a O a tizedesvessző előtt nem számít értékes jegynek)

2018. máj. 22. 20:35
 5/6 Arp Du ***** válasza:

A számitás végéhez:

n=0,0080018 mol Na2S2O3: ezzel mérik vissza a jódot, a 2. reakció szerint. ennyi kell legyen a 39,8cm3-ben. Ebből a koncentráció c=n/V

2018. máj. 22. 20:50
 6/6 A kérdező kommentje:

Kösz

“Haver”

2018. máj. 23. 14:20