Hogyan kell radiánt fokba (illetve percbe és másodpercbe) váltani, és fordítva?

Teljes fokot radiánba váltani nem probléma, viszont ha pl: 20"-t kell radiánba váltani, az már gondokat okoz...

2018. máj. 13. 11:10
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

radián/fok = Pi/180


Fokot radiánra:

radián = fok * (Pi/180)


Radiánt fokra:

fok = radián * (180/Pi)


Fokot percekre ugyanúgy kell váltani, mint ahogy az órát kell átváltani percekre:

perc = óra/60


Fokot percekre:

perc = fok/60


Percet másodpercre:

másodperc = perc/60

2018. máj. 13. 12:55
 2/2 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy


1°=60' (mint ahogyan 1 óra=60 perc). Itt nincs más dolgod, mint egyenes arányossággal (egyenletrendezéssel) a kívánt szögpercre variálod a jobb oldalt; ha osztunk 60-nal:


(1/60)°=1', végül szorzunk k-val (k az az érték, amiben eredetileg a szögperc volt):


(k/60)°=k', magyarán a szögpercből úgy kapsz fokot, hogy a percet elosztod 60-nal, tehát például a 13' (13/60)°-nak felel meg.


Ugyanúgy viselkedik egymással a szögperc és a szögmásodperc, mint a perc és a másodperc, vagyis


1'=60", emiatt


1°=60'=(60*60)"=3600", és hasonlóan a szögperchez, a szögmásodpercet úgy váltod át fokba, hogy osztod 3600-zal, tehát 29"=(29/3600)°.


Ha például ez a szöged van:


58°39'48"


Akkor 39'=(39/60)° és 48"=(48/3600)°, tehát a fenti szög felírható így:


58° + (39/60)° + (48/3600)°, ezeket összeadod, és igény szerint kerekíted a kapott értéket, ekkor tisztán fokban kapod meg a szöget, amit a tanult módon át lehet írni radiánba.

2018. máj. 13. 12:57